Ziemniaki do sadzenia


Ostatnio wielu ogrodników często zadaje sobie pytanie, czy można wyhodować ziemniaki z nasion w ogrodzie i na działce daczy.

W 1767 roku ziemniak został zasiany prawdziwymi nasionami na Syberii i Kamczatce. W przyszłości wielu lokalnych naukowców, w tym dr Yu.G. Trinkler, zwróciło szczególną uwagę na ten problem.
Dzisiaj w naszym kraju wydzielono ponad 200 odmian ziemniaków. Niestety, nie ma prawie żadnej odmiany, która jest odporna na zespół chorób, które nie przekraczają 20-25% plonów.
Naukowcy opracowali metodę uzyskiwania bulw wolnych od wirusów. Aby to zrobić, w warunkach laboratoryjnych, pod mikroskopem w bulwie, wyizoluj tkankę merystemu z punktu wzrostu, gdzie rośnie sadzonka ziemniaka, bez choroby. W przyszłości, uzyskana roślina w sterylnych warunkach zostaje przeszczepiona, każdy pień umieszcza się w probówkach na pożywce, a następnie sadzi w szklarni. Istnieją dowody na to, że na przykład w Kanadzie cała wyspa została przeznaczona na uprawę ziemniaków w podobny sposób. Ale, jak pan rozumie, ta metoda jest bardzo złożona.
Naukowcy opracowali inną metodę uprawy ziemniaków - z nasion botanicznych. Składa się z następujących elementów.
Po namoczeniu ziemniaków - wielowarstwowe jagody dvuhgnezdnoy - po namoczeniu w wodzie wyekstrahuj nasiona. Jagody moczy się, gdy kurczy się, ciemnieje. Zdarza się około stycznia. W kwietniu nasiona wysiewa się w sadzonkach lub w szklarni. W fazie 2-3 z tych liści rośliny nurkują, aw czerwcu sadzonki są sadzone w ziemi. Aby to zrobić, trzeba wykonać głębokie otwory o obszarze zaopatrzenia 70x35 cm, dodać humus do dołków, wymieszać z ziemią, zalać i zasadzić w każdym krzaku sadzonek ziemniaka. Jeżeli założono przymrozki, rośliny pokrywają gazety.
Po 3-4 tygodniach rośliny mogą być karmione. Będą to siewki pierwszego roku. Rośliny z każdego z nasadzą swoje zadatki: mogą różnić się od siebie kolorem korony, liści i innych znaków. Wydajność z każdej rośliny będzie również inna, bulwy mogą tworzyć bardzo małe ilości.
W celu dalszego rozmnażania podczas zbioru wybierane są najbardziej ekonomiczne formy - klony - bulwy jednej rośliny. W następnym roku wybrane bulwy są sadzone oddzielnie od reszty ziemniaka. W tym przypadku nie będzie podziału cech (jak w przypadku nasion), ponieważ podczas przejścia do bulwiastego, reprodukcja wegetatywna wszystkie cechy odmiany są w pełni zachowane.
Botaniczne nasiona ziemniaka można uzyskać przez skrzyżowanie. Aby to zrobić, należy poprawnie wybrać słabo dzielące się formularze nadrzędne. Ale mogą to robić tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści. Nie można przyjmować nasion uzyskanych z jagód odmian ziemniaka wyhodowanych na ich działkach.
Niektórzy badacze proponują wykluczenie metody rozmnażania ziemniaka, tj. zasiać nasiona prosto w ziemię (jak marchew). Ale wymaga to dobrze przygotowanej, luźnej, przypominającej puch ziemi. Kiedy pojawia się roślina, powinna być rozcieńczona, pozostawiając 20-25 cm między nimi.
Pielęgnacja roślin w każdym przypadku, zwykle: podlewanie, pielenie, rozluźnienie między rzędami, dwa hilling. Ta praca jest bardzo pracochłonna, a wynik może być zarówno pozytywny, jak i negatywny: niektóre rośliny dadzą dobry plon bulw, inne tworzą bardzo małe bulwy.