Kapusta z wyższym wykształceniem


Od czasów starożytnych znany jest kalafior. Przez wiele stuleci kultywowano ją tylko w krajach arabskich, gdzie doszło do Europy w XIV wieku. Kosztowało to bardzo dużo, ponieważ nasiona zostały dostarczone z Konstantynopola. Brytyjczycy wciąż mówią: "Najlepsze kwiaty - kwiaty kapusty", odnoszące się do kwiatostanu głowy kalafiora.


Dopiero w XIX wieku można było zdobyć nasiona europejskie. Mark Twain napisał: "Kalafior to ta sama kapusta, ale z wyższym wykształceniem". W Rosji kalafior zaczął się rozwijać pod Catherine II i przez długi czas ta kultura warzywna była przywilejem samej szlachty.
Kalafior jest jednym z najcenniejszych warzyw do odżywiania. Zawiera dużo białka, które jest dobrze wchłaniane przez organizm. Kwas askorbinowy i nikotynowy przewyższa białą kapustę. Kalafior jest bogaty w sole potasu, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu. Jest zalecany do stosowania w profilaktyce miażdżycy i chorób układu krążenia. Jest to cenny produkt dietetyczny.
Aby uzyskać wczesne zbiory nasion kalafiora, zasiewam sadzonki w domu od 10 do 15 marca, ponownie - za miesiąc. Wstępnie zdezynfekuj je w gorącej wodzie (50 ° C) przez 20 minut, a następnie przez 1 minutę w zimnej wodzie. Nasiona inkrustowane wysiewa się. Mieszankę gleby przygotowuje się z 1 części humusu i 3 części torfu. Ziemia musi być parowana, aby zniszczyć czynniki sprawcze "czarnej nogi" (40-50 minut). W parzonej glebie dodaję 1 łyżkę. łyżka "Aquarine" (za 1 wiadro). Mieszanka gleby zasypia w pudełku lub kubkach (jeśli są hodowane bez kilofa), rozlewać roztwór nadmanganianu potasu. Siewam spędzam w rowkach, położonych 5 cm, umieszczam nasiona w nich 3 cm na głębokość 1 cm, wkładam 2-3 nasiona do miseczek.
Pudełko, pokryte folią, trzymam w ciepłym miejscu (20 ° C) przed pojawieniem się. Po pojawieniu się pędów przez tydzień przesypuję je do przeszklonej loggi, gdzie temperatura powietrza wynosi +7 ... + 8 ° C. W kwietniu, kiedy podnosi się temperatura na loggii, wyjmuję pudełko na noc w lodówce. Stworzenie niezbędnego reżimu temperatury w okresie siewu jest kluczem do uzyskania wysokiej jakości głowic w lecie. 2 tygodnie po wschodach sadzonki nurkują w miseczkach 5x5 cm, pogłębiając się w ziemi na liściach liścieni. Najlepsze sosy do zaprawiania produkują złożony nawóz mineralny ("Aquarine", "Rastvorin") trzy razy.
Na stałym miejscu sadzonki sadzi się pod koniec kwietnia - początek maja (rośliny pierwszego zasiewu), na początku czerwca (drugie). Umieść dziury we wzorze szachownicy. Odległość między rzędami wynosi 50 cm, między roślinami - 40 cm, a na dnie każdej dziury umieszczam 2 garście próchnicy, 2 łyżki. łyżki popiołów, 1 łyżka. łyżkę nawozu organomineralnego, wymieszać z glebą, wlewam roztwór nadmanganianu potasu różowego i roztwór humianu sodowego. W powstałej cieczy sadzę sadzonki, pogłębiając się do pierwszego prawdziwego liścia.
Położyłem łuk i przykrywkę materiałem na okładkę. Myślę, że dla kapusty jest to najlepsze możliwe schronienie, i trzymam go tak długo, jak to możliwe. W końcu maj w środkowej strefie Rosji to skrajny miesiąc: wtedy za dnia temperatura wynosi 30 ° C, potem w nocy, nawracające mrozy, potem ulewa z gradem, z której liście kapusty odlatują w różnych kierunkach. Otwieram rośliny tylko do podlewania i karmienia. Nawadnianie produkuje się codziennie, a następnie 2 razy w tygodniu. W żadnym wypadku gleba nie może wyschnąć pod roślinami. Kalafior jest bardziej wymagający do sosu górnego niż biała kapusta. Spędzam trzy dodatkowe nawozy. Pierwszy (2 tygodnie po posadzeniu) - roztwór dziewanny (1:15), drugi (dwa tygodnie po pierwszym) - złożony nawóz mineralny, trzeci (na początku formowania głowy) - siarczan potasu.
Aby utworzyć dodatkowe korzenie, sadzę rośliny po każdym karmieniu. Usuwam kapustę selektywnie, bez opóźnienia przy krojeniu głów - w przeciwnym razie można je podzielić na kwiatostany. Aby zapobiec temu przedwcześnie, pritenyayu głowy, pękanie dużych wewnętrznych liści. Głowę kalafiora można przechowywać w lodówce w plastikowym worku przez okres do 3 tygodni.
Teraz powstają odmiany i hybrydy kalafiora z głowami o różnych kolorach: zielonym (Light of the Moon, Emerald), pomarańczowym (Yarik F1), fioletowym (Amethyst F1, Graffiti F1, Purple Ball). Ale musimy przyznać, że mają wiele niedociągnięć - małą i szybko rozpadającą się głowę, niewystarczającą odporność na stres. Holenderskie hybrydy (Vinson F1, Fremont F1, Malimbas F1, Skywalker F1 itd.) Podają deklarowaną wielkość głowy tylko na wysokim poziomie agrotechniki. I jednoznacznie najlepsze, moim zdaniem, są hybrydy Snowball F1 (wcześnie), Snowstorm F1 (połowa dnia), Smilla F1 (w połowie dojrzewania). Są bardzo plastyczne, stabilne, dają duże, piękne, gęste głowy (Metelitsa F1 - do 2 kg
500 g, śnieg F1 - do 3 kg, Smilla F1 - do 3 kg 500 g), mają doskonałe walory smakowe.