Jak rosną sadzonki selera


Hodowanie selera wymaga wielu zmartwień spowodowanych jego biologicznymi właściwościami. Faktem jest, że w sezonie wegetacyjnym ma on do 150-170 dni lub więcej. Dlatego hodowcy warzyw muszą, aby uzyskać dobre zbiory, wyhodować je w rozsadach.

Optymalny czas siewu nasion selera korzeniowego przypada na koniec lutego, na 70-75 dni przed przesadzeniem na ziemię. Seler liściowy można wyhodować z nasion lub sadzonek, wysiewając nasiona 10-12 dni później.
Najpierw musisz zacząć od przygotowania nasion do siewu. Faktem jest, że budzą się źle i przez długi czas, ponieważ zawierają wiele olejków eterycznych, które zapobiegają ich szybkiemu obrzękowi w glebie. Nasiona czasami nie kiełkują aż do 20-25 dni, szczególnie jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości wilgoci. Aby przyspieszyć ten proces, muszą być przygotowane i kiełkują przed zasiewem.
Istnieją dwa najbardziej skuteczne schematy przygotowania nasion korzeni i pedicel seler.
Pierwszym z nich jest bulgotanie nasion selera w utlenionej wodzie przez 24 godziny, następnie ubieranie ich w 1% roztwór nadmanganianu potasu przez 45 minut w temperaturze pokojowej, mycie nasion w wodzie wodociągowej, a następnie sianie.
Drugi schemat polega na traktowaniu nasion w 1% roztworze nadmanganianu potasu przez 45 minut, przemywaniu w wodzie wodociągowej, a następnie moczeniu przez 18 godzin w roztworze Appin (2 krople leku na pół szklanki wody) w temperaturze pokojowej, a następnie sieje.
W takim przypadku sekwencja operacji na obu schematach powinna być dokładnie taka, jak wskazano powyżej. Następnie nasiona są rozrzucane cienką warstwą na wilgotnej materii i umieszczane w ciepłym miejscu do kiełkowania w temperaturze 20-22oC.
Większość ogrodników uprawia sadzonki w domu na parapecie. W tym celu do pojemników na nasiona wlewa się luźną mieszankę składników odżywczych składającą się z 3 części torfu nizinnego, 1 części gleby darniowej i 1 części humusu z dodatkiem gruboziarnistego piasku rzecznego. Na 1 wiadrze mieszaniny gleby należy dodać 1 szklankę popiołu drzewnego i 1 łyżeczkę mocznika.
Nasiona z pojedynczymi kiełkami lekko osusza się w cieniu, miesza z piaskiem i wysiewa w skrzynkach z wilgotną glebą. Najlepiej rozłożyć je bezpośrednio na powierzchni gleby w rzędach o rzędach rzędu 3-4 cm, a następnie posypać przez sito o bardzo cienkiej warstwie z mokrego piasku, ponieważ przy swobodnym dostępie powietrza kiełkują szybciej.
Pudełko umieszcza się w ciepłym miejscu i przykrywa folią. Od wysiewu przygotowanych nasion do pojawienia się pędów trwa zwykle 12-15 dni. Jeśli to konieczne, rośliny są nawilżane z opryskiwacza ręcznego ciepłą wodą. Podlewanie zimną wodą i bez pomiaru jest niedopuszczalne, ponieważ może prowadzić do pojawienia się "czarnej nogi".
Przed pojawieniem się sadzonek, skrzynie nasienne są przechowywane w ciepłym miejscu w temperaturze 22-25 ° C, a po wzejściu sadzonek, schronisko jest usuwane, szuflada jest przenoszona do najbardziej oświetlonego parapetu, gdzie temperatura nie powinna przekraczać 16 stopni.
Pierwszy seler 35-40 dni powoli rośnie. Po 25-30 dniach od wysiania w fazie 1-2 prawdziwych liści sadzonki są rozcieńczane, pozostawiając 4-5 cm między roślinami lub nurkując w doniczkach o rozmiarach 6x6 cm, w papierowych kubkach, w pudełkach do wysiewu, w szklarni lub szklarni . Grubość gleby powinna wynosić co najmniej 10 cm.
Podczas zrywania rośliny zanurza się ją w glebie do połowy częściowo rozłupanego kolana, w żadnym wypadku nie zasypiając w centralnym punkcie wzrostu, a nie odsłaniając korzeni, co prowadzi do znacznego opóźnienia w rozwoju. W żadnym wypadku nie może uszkodzić głównego korzenia, ponieważ w przyszłości może on tworzyć całą szczotkę korzeni z brzydkim, małym korzeniem.
Podnosząc sadzonki w szklarni lub szklarni, sadzi się je w odległości 4-6 cm od siebie w odstępach rzędu 5-6 cm, a następnie rośliny nawadnia i zacienia wilgotnym papierem przez 2-3 dni. Najlepsza temperatura dla wzrostu młodych roślin w tym czasie wynosi 15-16 stopni w ciągu dnia i 11-12 stopni w nocy.
Dalsza pielęgnacja sadzonek rozluźnia się między rzędami, nawadnia i nawożona. Po raz pierwszy karmi się 10-12 dni po zbiorze, przygotowując roztwór odżywczy w ilości 1 łyżeczki nitrofoski na 10 litrów wody i wydając 2-3 łyżki stołowe. łyżki roztworu na doniczce sadzonek.
Jeśli liście selera są blade, rośliny należy podawać 2-3 razy mocznikiem w odstępach 10-12 dni. Aby uniknąć oparzeń, po każdym karmieniu należy zmyć roztwór z liści czystą wodą z konewki.
Kilka dni przed sadzeniem w otwartym terenie, sadzonki selera zaczynają twardnieć, wydobywając je najpierw na dzień, a potem na noc, aby przyzwyczaić rośliny do powietrza zewnętrznego. W otwartym terenie sadzonki są sadzone w stadium 4-5 liści, tj. w wieku 50-60 dni. 4-5 dni przed sadzeniem, sadzonki zaczynają twardnieć na świeżym powietrzu, a 2-3 godziny przed sadzeniem, są obficie podlewane.
Optymalny czas sadzenia sadzonek w ziemi przypada na pierwszą dekadę maja, przy wcześniejszej ciepłej pogodzie. Rośliny wczesnego sadzenia dają wyższy plon wysokiej jakości roślin okopowych w porównaniu z roślinami posadzonymi w późniejszym terminie. Jednocześnie wczesne terminy sadzenia wiążą się z ryzykiem powstawania dużej liczby szypułek.
Rośliny o wysokości 12-15 cm z czterema lub pięcioma liśćmi i mocnym systemem korzeniowym są uważane za dobre siewki selera. Nie można oczekiwać wysokiej jakości roślin okopowych z prześwietlonych lub słabych sadzonek.