Jak szybko rozmnażać ziemniaki


Bardzo niewiele obiecujących wczesnych dojrzałych odmian ziemniaka uprawia się w krajowych gospodarstwach ziemniaczanych. Tymczasem te odmiany są bardzo potrzebne.

W obecności wczesnych dojrzałych ziemniaków gospodarstwa mogą zbierać plony w miesiącach letnich (do 1 sierpnia) i dostarczać ludności świeże bulwy w czasie, gdy ubiegłoroczne zapasy są już wydawane. Dlatego konieczne jest jak najszybsze rozmnażanie wczesnych odmian ziemniaków. Ten problem dotyczy również prywatnych ogrodników, plantatorów ziemniaków.
Jeśli liczba bulw sadzenia dla wysokowydajnych odmian ziemniaków jest niewystarczająca, można zastosować różne metody przyspieszonej reprodukcji. Konieczne jest rozpoczęcie tej pracy na 1,5-2 miesięcy przed lądowaniem.
Zadaniem przyspieszonego rozmnażania jest wzrost jak największej liczby krzewów ziemniaka z każdej istniejącej bulwy i uzyskanie największej wydajności z każdej bulwy.
Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie rozmnażania ziemniaków. Pierwszym i najprostszym sposobem jest pocięcie bulw na kilka części. Przed tą procedurą bulwy muszą kiełkować w świetle przed powstaniem małych pędów. Należy je pokroić w taki sposób, aby każda część bulwy miała 1-2 wykiełkowane oczy.
Sadzenie pokrojonych części bulw powinno odbywać się na dobrze nawożonym oborniku i ciętej działce. Sadzenia części bulwy są umieszczane zgodnie ze schematem 70x40 cm, głębokość ich osadzenia wynosi 6-8 cm.
Zwiększenie liczby roślin z jednej bulwy (i, w konsekwencji, zbioru) może być spowodowane podziałem krzewów. Podczas rozmnażania tą metodą można uzyskać dobre i przyjazne pędy z dużą liczbą łodyg z każdej bulwy. W tej metodzie wykiełkowane duże bulwy są sadzone w żyznej strefie. Gdy rośliny osiągną wysokość 10-15 cm, przejdź do podziału krzewu. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby mniej uszkodzić system korzeniowy i nie łamać kiełków. Krzew ziemniaczany osłabia z jednej strony i delikatnie rozrywa 2-3 skrajne łodygi, starając się nie oderwać korzeni. Przy podziale krzaka z każdą łodygą chwytaj niewielką ilość ziemi. Kilka łodyg oddziela się od krzewu, pozostawiając co najmniej 2-3 łodygi na bulwie macierzystym.
Pozostały krzew jest dobrze skompresowany z ziemią, nawadniany i spluwany. Posadzone rośliny są również dobrze podlewane.
Podział buszu powinien odbywać się przy pochmurnej pogodzie (po deszczu) lub po południu, późnym popołudniem.
Należy więc jeszcze raz podkreślić, że każdy ogrodnik, który uprawia ziemniaki, musi ściśle przestrzegać wszystkich niezbędnych warunków agrotechnicznych tej uprawy, sadzić najbardziej produktywne odmiany i stosować różne metody rozmnażania ziemniaków.