Jak siejesz i zbierasz


Podczas siewu małych nasion warzyw trudno jest równomiernie je rozdać, a ponadto wiele z nich ma ciemną barwę, a zatem łączy się z ziemią. Znając niektóre sztuczki, możesz ułatwić sobie pracę.
Do małych i bardzo małych nasion należą te, które mają od 600 do 1000 sztuk w jednym gramie. Warzywa to marchew, pietruszka, rzepa, koperek, sałata, seler, szczaw i inne.
Przy pomocy pewnych technik możesz ułatwić ten proces. Wystarczy wymieszać nasiona z dowolnym podłożem lub wysiać je na bazie żelu.

Suchą bazę


Aby nasiona były wyraźnie widoczne i równomiernie rozmieszczone na powierzchni gleby, są wstępnie mieszane z różnymi substancjami: piaskiem, superfosfatem, popiołem lub spaną herbatą, które muszą być dobrze wysuszone i zmielone w młynku do kawy.
Stosunek masy nasion do masy substratu może być różny w zależności od kiełkowania nasion. Najczęściej jedna część nasion zajmuje 2-3 części podłoża. Podczas siewu suchych nasion czasami stosuje się inną metodę: są one przyklejane na taśmach z porowatego bibułki w pewnej odległości, a następnie zakopane w ziemi. Ten nudny romans najlepiej wykonywać w długie zimowe wieczory.


Wylej nasiona


Dla równomiernego rozprowadzania małych nasion pasta skrobiowa jest idealna.
Gotować pastę w ilości 1 łyżki stołowej skrobi na 1 litr wody (na 1 łyżkę nasion marchwi potrzeba 2 litry). Następnie delikatnie wymieszaj 1 łyżkę małych nasion. Przygotowaną mieszaninę wlewa się do plastikowej butelki lub torby i wylewa w cienkim strumieniu do rowków.


Żel do kiełkujących nasion


Namoczone lub wykiełkowane nasiona są łatwiejsze do zasiania w podłożu żelowym. Teraz w sprzedaży znajdują się różne marki hydrożelu i agrożelu, które są wykonane z pełnej taśmy, o grubości nie mniejszej niż 1 cm, w rowkach wykonanych w ogrodzie. Rowki powinny być o 1-2 cm głębsze niż zwykle. Ziemia jest obficie podlewana.
Nasiona Agrogel wysiewa się i przykrywa warstwą gleby na wierzchu. Głębokość osadzenia powinna być zgodna z ogólnie przyjętymi standardami (małe nasiona są wysiewane na niewielką głębokość, a duże nieco głębiej).
Po wysianiu w otwartym terenie na warstwie agrożelu zaobserwowano wczesne i przyjazne pędy wszystkich roślin warzywnych i kwiatowych. Szczególnie duży postęp sadzonek roślin zasianych w nietypowy sposób występuje w suchych źródłach. Wczesne sadzonki zapewniają wczesne zbiory. Należy zauważyć, że przy uprawach, których nasiona wysiewano na galaretowatym agrożelu, konieczne jest regularne podlewanie i nawożenie, ponieważ żel zapewnia roślinom wodę i żywienie tylko w początkowej fazie ich rozwoju.