Jak zdobyć nasiona kapusty


Wydaje się, że po co zmieniać swoją zmianę, a zwłaszcza kapustę? W końcu większa liczba firm sprzedających nasiona oferuje dość szeroką gamę odmian i hybryd. Dla siebie znalazłem odpowiedź. Spróbuję ci o tym powiedzieć.

Tak więc, na przykład, z nasion zapakowanych przez jedną z firm, zamiast sadzonek wczesnych odmian kapusty, otrzymałem prawie puste łoże mieszanki czerwonych i zielonych pędów - oczywiste zrównywanie niskiej jakości. Lub otrzymała wyraźną rozbieżność między deklarowanymi odmianami. Przy niskiej zdolności kiełkowania poniosła straty finansowe, ponieważ ponowne wysiewanie roślin wiąże się z dodatkowymi kosztami i pieniędzmi oraz czasem i pracą.
To są negatywne przykłady. Ale zdarza się również, że odmiana, którą lubisz, nie może być kupiona do sadzenia w nowym sezonie. Tak więc, po wyhodowaniu średniej i późnej odmiany białej kapusty Rusinovka i późnego dojrzewania Yaroslavny i podziwiania ich, chciałem kupić nasiona ponownie, ale nie były już na sprzedaż. Teraz próbuję zostawić kapustę z odmian, które lubię na nasionach.

Uratuj komórki królowej

Kapusta jest dwuletnią rośliną krzyżową. W pierwszym roku daje produkty w drugim roku uprawy - nasiona. Więc chcesz zdobyć nasiona, uratować komórki królowej. Dla roślin królowej wybieram rośliny natychmiast po zbiorze kapusty. Muszą być z kikutem neporoshaya, z dobrej jakości zdrowymi nerkami. Wyrównane, dobrze uformowane, bez oznak choroby, kapusta odpowiadająca różnorodności powinna być gęsta, bez wierzchołków, bez uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki.
Optymalna temperatura przechowywania komórek królowej wynosi +1 ... + 2 ° C, przy czym zapewnione jest pełne tworzenie organów generatywnych przyszłej rośliny testowej i wzrost plonu nasion.

Kiedy sadzić

Sadzenie kikutów zazwyczaj kończy się w połowie kwietnia. W późniejszym okresie sadzenia gorszą, a wydajność nasion maleje. 2-3 tygodnie przed sadzeniem, musisz odciąć kikut z głów, starając się zachować główny wierzchołek. Uważa się, że musisz opuścić ten centralny pączek, wybijając pędy boczne. W przeciwieństwie do tej opinii wyciąłem kikut nie na stożku z wierzchołkowym pączkiem, ale zaokrąglony krój, lekko wnikający w głowę, starając się nie uszkodzić dużych "śpiących" pąków. Cięcie musi być czyste. Jeśli na wycięciu widzę nawet lekko zgniły środek, odrzucam taki kikut.
Odcinane kikuty znajdują się w magazynie prawie do momentu lądowania, w tym czasie cięcie jest pokryte ochronną perydermą. Jeśli kikuty zostaną odcięte tuż przed sadzeniem, warstwa ochronna nie ma czasu na formowanie, a pod działaniem oparzeń słonecznych, ług macierzysty w tym miejscu może dalej gnić, roślina powoli umrze.
Pąki górnej części pnia rosną w silne łodygi kwitnące, a od pąków dolnej części najczęściej tworzą się pędy nieporośnięte liśćmi. Sadzę kikuty w głębokich otworach, wypełnionych humusem (i, jeśli jest, piaskiem rzecznym), dodać łyżkę superfosfatu lub szczyptę nawozu Kemira z pierwiastkami śladowymi. Nad ziemią pozostawiam kikut o wysokości 5-10 cm (jeśli pnie są zbyt długie, można je sadzić ukośnie). Dobrze posadzone kikuty są dobrze ubite w ziemię i nawadniane nawozem humusowym.
Odległość między łodygami wynosi 60-70 cm, jak podczas sadzenia kapusty, aby uzyskać głowy. Jeśli istnieje wiele jąder, to zwiększam odległość między nimi do metra.
Miejsce do sadzenia pniaków, jak cała kapusta, wymaga nasłonecznienia i najlepiej chroni przed silnymi wiatrami, aby szypuły o długości do metra nie łamały się.

Pić

Wzrost korzeni najintensywniej występuje w ciągu pierwszych 15-25 dni, wzrost korzeni wtórnych rozpoczyna się zaledwie miesiąc po posadzeniu. Dlatego w pierwszym miesiącu jądra potrzebują dobrej wilgotności gleby i niedrogiego pożywienia. Niemożliwe jest głębokie rozluźnienie gleby w pobliżu roślin - większość korzeni znajduje się na głębokości 10-40 cm.
Na początku kwitnienia rosnące krzewy są przywiązane do palików. Aby przyspieszyć dojrzewanie jąder, podczas masowego kwitnienia usuwam nie-kwitnące pędy. Usuwam również dodatkowe pędy, ponieważ ponowne kwitnienie opóźnia napełnianie strąków, które już się rozpoczęły.

Chronić przed szkodnikami

Jak tylko przebudzona łodyga idzie w górę, zostaje zaatakowana przez hordy overwintered pcheł kapuścianych, którzy kochają kultury krzyżowe. Kolejnym szkodnikiem jest bug kapuściany, w popularny sposób - "czerwony żołnierz, który lata". Z ich ogromnym rozkwitem, robaki powodują wielkie uszkodzenia sadzonek kapusty, roślin nasiennych. "Żołnierze" i ich larwy wysysają sok z liści, powodując żółknięcie, uschnięcie, a nawet śmierć. I wreszcie, mszyca kapusty powoduje szczególne uszkodzenia jąder. Będąc na liściach i strąkach kapusty, mszyce wysysają z nich sok, zanieczyszczając woskowym pyłem, jak popiół. W przypadku testerów kapusty mszyce są niebezpieczne na początku lata, a kapusta pokarmowa jest najbardziej szkodliwa pod koniec lata. Na jądrach pędy z pąkami i kwiatami stają się niebieskawo-różowe, a nasiona nie są uformowane.
Kiedy pojawiają się te szkodniki, spędzam radykalne opryskiwanie jąder (!) Środkami chemicznymi, na przykład za pomocą leków Actellic, Decis, Sumi-Alpha. Jako tymczasowa ochrona przy użyciu popiołu i pyłu tytoniowego.

I tak zaczęła się kolekcja ...

Przez około miesiąc rośliny kwitną, stopniowo wiążąc strąki owoców, które leją przez kolejne 40-50 dni. Po posadzeniu kikutów w kwietniu, do połowy sierpnia spędziłem pierwszą kolekcję. Dojrzewanie nasion jest nierównomierne, więc selektywnie usuwaj suche, nieotwarte kapsułki. Do drugiego zbioru dojrzewają już całe gałęzie. Odetnąłem je i włożyłem do wiadra lub do miski. Niektóre strąki pękają natychmiast, a nasiona toczą się na dno. Otwieram pozostałe pojemniki ręcznie, a następnie przesiewam z łuski, wlewam cienką warstwą na szeroki talerz lub tacę i pozostawiam w suchym miejscu w cieniu w celu naturalnego wysuszenia. Na ostatnich zbiorach zbieram pozostałe brunatne gałązki w miotłach i wieszam je na dziesięć dni do dojrzewania. Jeśli istnieje wiele roślin nasiennych, młócenie można wykonać, lekko uderzając w gałęzie nasienne, umieszczając je w torbie.
W 2002 roku posadziłem 40 łodyg późno dojrzewającej białej kapusty Languedijker detsa i otrzymałem dużą ilość nasion, z których wyhodowałem kapustę przez sześć sezonów. Okres trwałości nasion kapusty jest uważany za 3-4 lata. Zgodnie ze specjalną literaturą ogrodniczą, poza tym czasem, nasiona tracą zdolność kiełkowania, a kultywowana głowa kolb z pewnością się kurczy. Tak się nie stało w mojej praktyce. A nasiona pięcio- i sześcioletnie wykazywały doskonałe kiełkowanie. W 2007 roku zbiory pięcioletnich nasion były szczególnie wspaniałe, głowy kapusty stały się pełne, uwarunkowane.
Nasiona kapusty przechowuję w workach papierowych, w warunkach bez wahań temperatury i zgodnie z głównymi zaleceniami odnośnie oczyszczania gleby i zaleceń dotyczących uprawy tej rośliny. Nadal mam nasiona w 2002 r., Aw nowym sezonie chcę je zasiać i sprawdzić wydajność produktów już z siedmioletnich nasion.

Po co rosnąć "hybrydy"

Kapusta jest rośliną zapyloną krzyżowo, jej odmiany pereopilyatsya między sobą a innymi odmianami. Biała kapusta nie miesza się z innymi roślinami krzyżowymi, takimi jak rzepa, rzepak, rzepa, rzepa, rzodkiewka, rzodkiewka i kapusta pekińska. Podczas uprawy nasion zaleca się między odmianami i gatunkami obserwację przestrzennej izolacji do 2000 mw otwartej przestrzeni i do 500-600 m przy krzyżowaniu łóżek kapusty z innymi nasadzeniami lub strukturami. W związku z tym sadzę tylko jedną odmianę czerwonej lub białej kapusty średnio późno lub późno dojrzewającej na działce. Ponieważ mamy dwie uprawne działki i znajdują się one w odległości kilometra od siebie, co roku otrzymujemy nasiona dwóch odmian kapusty. Pewnego razu, u zarania jej ogrodnictwa, nieświadomie posadzono dwa pobliskie kikuty - czerwone i białe, otrzymały nasiona. Następnej wiosny zdałem sobie sprawę, że bez wybiórczej potrzeby nie muszę tego robić. Wyrosłem sadzonki zielone i różowe. Mimo to zainteresowała się swą różową hybrydą wolnego zapylania i otrzymała różową, gęstą, płaską zaokrągloną (od rodzaju Amagera) leżącą kostkę brukową.
Następnym razem posadzono odmiany czerwonej i białej kapusty w tym samym warzywniczym ogrodzie, ale na różnych końcach, 50-60 m od siebie. Nie było wyraźnego zapylenia. Jednak minimalny dystans, który nie pokrywa się z zaleceniami specjalistów, może nie zachować oceny w jej czystej formie, chociaż wynik był dla mnie satysfakcjonujący.
Niektórzy ogrodnicy do długoterminowego przechowywania czystej kapusty z łodygami kapusty, nie realizując celów nasiennych. Możliwe, że po przeczytaniu artykułu ktoś chce skorzystać z doświadczenia w produkcji nasion. Chcę powiedzieć, że hybrydy posadzone na nasionach, dają podział. Kiedyś, w interesie, zasadziłem kikuty późno dojrzałego, hybrydowego Krumona. Główki kapusty uzyskane z wyrośniętych nasion przypominały Amager i Podarok. Dlatego musisz wiedzieć, czy konserwatywne pnie są odmianowe czy hybrydowe.

I było doświadczenie ...

I chcę podzielić się jednym doświadczeniem. W połowie marca nasze suche pomieszczenie jest nawilżane przez oddychanie warzywami i ogólne nawilżanie powietrzem z oddechem wiosny. Na rozciętych głowach kapusty, wzdłuż jej obwodu powstaje kalus (kalus), stopniowo przekształcając się w oczywiste korzenie. Dla dalszej lepszej ochrony głów, aktualizuję plaster. Potężne kikuty największych głów, zarośnięte brodą korzeni 1-1,5 cm, zainteresowały mnie. Ostrożnie pociąć łodygę na stożek i umieścić je na zwilżonym piasku. Pozostałości przyciętych liści zostały starannie usunięte, aby nie uszkodzić nerek, po kilku dniach, kiedy zobaczyła, że zaczynają się oddalać od łodygi. W połowie kwietnia posadziła małe łodygi, a także pniaki. Jednak tylko dwa z pięciu pni poszły na wzrost i dały wynik, który jest dobry dla rodzinnej produkcji nasion.
Ogólnie rzecz biorąc, z jednego krzewu nasiennego można uzyskać od 10 do 50 g nasion kapusty. Istnieją odmiany, które dają do 200 g, ale te nie trafiły do mnie.