Jak pokonać stonka ziemniaczana Colorado


W walce przeciwko stonki ziemniaczanej preferowane powinny być czynniki biologiczne. Nie szkodzą one ludziom, stałocieplnym zwierzętom, ptakom i pożytecznym owadom, pozwalają uniknąć niepożądanych zmian w przyrodzie, zachowują korzystne organizmy, zapobiegają zanieczyszczeniu powietrza, gleby, wody i roślin, a ostatecznie zapewniają możliwość pozyskania przyjaznych dla środowiska produktów.
Jako czynniki biologiczne możesz użyć "Agravertin", "Bicol", "Bitoksibaktsillin", "Colorado", "Fitoverm".
"Bitoksibacylina" jest stosowana w temperaturze nie niższej niż 18 ° C w dawce 40-100 g na 10 l wody w odstępie 7-10 dni 2-3 razy w sezonie, a przy użyciu tabletek (4-10 tabletek na 10 litrów wody) - do 4 razy . Po opryskaniu larwy stają się powolne, nieaktywne, prawie się nie odżywiają. W tym czasie zarodniki bakterii Bitoxibacillin, które szybko się rozwijają, kiełkują w jelitach, a wkrótce larwy zamieniają się w worki wypełnione zarodnikami. Z tych larw mogą się pojawić brzydkie chrząszcze, które nie są zdolne do dalszej reprodukcji, ale jednocześnie powodują prawdziwą epidemię wśród zdrowych szkodników.
Bicol jest natryskiwany 2-3 razy w sezonie w stosunku do każdego pokolenia chrząszczy w dawce 20 g na 10 litrów wody w odstępie 7-8 dni. "Colorado" na sezon jest spryskiwany 1-2 razy w stosunku do każdego pokolenia chrząszczy w odstępie 5-7 dni w dawce 130-160 g na 10 litrów wody.
"Fitoverm" - nowa generacja produktu biologicznego. Dostanie się do ciała larw i chrząszczy przez kontakt lub jelito, powoduje najpierw paraliż, a następnie ich śmierć. Po 8-10 godzinach po opryskaniu larwy i chrząszcze przestają karmić i umierają przez 3-6 dni. Lek nie działa na jaja chrząszczy, a jeśli larwy wynurzają się z nich, leczenie powtarza się. Natryskiwanie odbywa się przy bezchmurnej pogodzie, po opadnięciu rosy, w temperaturze nie niższej niż 18 ° C.
"Agrawertyna" jest podobna do "Fitodermy", ale można ją stosować w niższej temperaturze - 12 ° C.
Insektycydy dość często walczą ze stonkami ziemniaczanymi. Spośród nich wyróżniam najbardziej popularne: Aktara, Bankol, Decis Extra, Konfidor, Corado, Mospilan, Regent, Sonnet i Senpai. Warunki ich używania podano w dołączonych do nich instrukcjach. Współczynnik zużycia płynu roboczego wynosi 1 l na 10 m kw. m. Nadmiar koncentracji i konsumpcji nie zwiększy efektu, ale doprowadzi do akumulacji szkodliwych substancji w bulwach i środowisku. Narkotyki muszą być ciągle zmieniane, aby wyeliminować uzależnienie szkodnika od jednego z nich.
Aby zwalczyć stonkę ziemniaczaną, do chwili obecnej można kupić aż do kilkunastu skutecznych insektycydów tzw. Systemowego, czyli systemowego. Powiedzmy: kiedy je stosujemy, roślina ziemniaka staje się tak toksyczna (trująca), że nawet po dwóch, trzech tygodniach, a nawet później, warto zjeść błąd, ponieważ zaraz umiera. Chrząszcze coś, co łatwo zatruwamy, a potem, jedząc bulwy wyrosłe na trujących roślinach, nie otrujemy się tą chemią? Jesteśmy przekonani, że tylko nadziemna część rośliny staje się trująca, ale bulwy nie, a poza tym do czasu podania puree ziemniaki mają czas na rozkładanie się w nietoksyczne substancje, a nasze zdrowie nie zostanie poszkodowane. Nie powiemy, że tak nie jest, chociaż pewne wątpliwości wdzierają się w nasze dusze. Dlatego wielu ogrodników ręcznie niszczy pasiastych złoczyńców.
Na poletku ziemniaków chrząszcze są zbierane i natychmiast miażdżone. Zostawić zmiażdżone chrząszcze tutaj nie powinno być, ponieważ zwiększy to przybycie nowych osobników. Ja również ręcznie zbieram chrząszcze Colorado, ale napełniam je wrzątkiem i wyrzucam na zewnątrz. Są zalecenia, aby wstrząsnąć je z krzaków ziemniaków na specjalnej pościeli. Ale liczba tych wrogów rośnie i rośnie. Wtedy ta mąka zostanie wymachnięta i - spryskasz ją trucizną. Jak być?
Tutaj głównym błędem jest to, że celem jest zebranie samych chrząszczy. Działam inaczej. Po znalezieniu żuka, uważnie sprawdzam liście tego i dwa sąsiednie krzaki, a liście wraz z jajkami są odrywane, a następnie niszczone. Zwracam uwagę na fakt, że robaki wolą składać jaja na najniższych liściach.