Jak nie pomylić się przy kupowaniu nasion


Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu nasion? Z tym pytaniem często kontaktuję się ze znanymi letnimi mieszkańcami.

Na rynku nasion istnieje wiele produktów o złej jakości - przeszlifowanie, nasiona, które straciły zdolność kiełkowania z określonych powodów itp. Po pierwsze, radzę zakupić wszystkie materiały siewne, w tym nasiona, tylko w wyspecjalizowanych sklepach lub działach. Istnieje gwarancja, że nasiona były przechowywane w odpowiednich warunkach, w przeciwieństwie do sprzedaży na ulicznych tacach, gdzie materiał siewny jest narażony na niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu traci się jakość siewu.
Należy zwrócić uwagę na obecność obowiązkowych informacji na opakowaniu: znak towarowy, pełne imię i nazwisko, adres, numer telefonu firmy nasiennej, nazwę rośliny uprawnej, odmiany lub mieszańca (F1); oznaczenie normy dla odmian i jakości siewu; numer partii; masa (w gramach) lub liczba (sztuk) nasion w worku; okres wdrażania.
Wiele firm na opakowaniach podaje pełny opis odmiany lub mieszańca, a także zalecenia dotyczące ich uprawy.
Jeśli data ważności i numer partii na opakowaniu są drukowane metodą typograficzną - jest to stuprocentowa gwarancja oszustwa kupującego. Nie da się przewidzieć z góry dokładnie, kiedy pojawi się opakowanie i która partia nasion wpadnie do tych opakowań. Ta informacja jest ważna tylko po zastosowaniu po pakowaniu. Jednodniowe firmy, które nie mają specjalnego wyposażenia do pakowania, wszystkie informacje na opakowaniach drukowanych w drukarni.
Wydłużenie terminów wdrożenia poza ustalone limity jest również powszechne. Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Żywności Federacji Rosyjskiej ostateczny termin sprzedaży nasion w pojedynczych papierowych torebkach ustala się do końca roku następującego po roku pakowania. Do nasion w podwójnym opakowaniu (przy użyciu folii, folii z tworzywa sztucznego itp.) - o rok dłużej. Na przykład w przypadku wszystkich nasion zapakowanych w 2007 r. W zwykłe saszetki, okres wdrażania jest do końca 2008 r .; do pakowania w podwójne saszetki - do końca 2009 r. Tak więc nie powinna istnieć późniejsza data wdrożenia na żadnym pakiecie początkowym. Tymczasem teraz w sklepach można zobaczyć nasiona (w prostych opakowaniach), rzekomo "odpowiednie" do 2010, a nawet 2011! Takie sklepy (lub firmy dostawców) rażąco naruszają obowiązujące zasady i oszukują klientów. Zwykle terminy są wydłużane przez tych, których towary zostały pozostawione.
Kupując najbardziej rzadkie odmiany i hybrydy, szczególnie te najnowsze (często są bardzo drogie), należy zwrócić uwagę na to, że sprzedawca posiada dokumenty potwierdzające jakość odmianową i siewną materiału siewnego.
Uzyskaj informacje na temat możliwej obróbki chemicznej nasion i innych sposobów ich przygotowania do siewu, jeśli miały miejsce przed pakowaniem w worki. Na przykład litery "inc" oznaczają, że nasiona są inkrustowane, zostały poddane wstępnemu przygotowaniu. Takie nasiona wysiewa się w suchej ziemi.
Żądaj potwierdzenia kasjera od sprzedawcy nasion i zapisz go oraz paczkę z nasion do końca sezonu ogrodniczego. Pomoże Ci to w rozwiązaniu problemów związanych z roszczeniami dotyczącymi materiału siewnego i uszkodzeń.
I wreszcie, kupując importowane nasiona, należy pamiętać, że rośliny te mogą nie nadawać się do rosyjskiego klimatu, więc będziesz potrzebować podręczników na temat dodatkowych cech charakterystycznych konkretnej odmiany.