Jak cieszyć się zapachem melona


Melon jest południowym gościem, który przybył do nas z siedlisk o suchym i gorącym klimacie. Jej ojczyzną jest Azja Środkowa i Środkowa. Muzułmanie uznali melon za rajski owoc, który wylądował na Ziemi. Aromatyczny, słodki, zdrowy. Dlaczego nie rozwijać go wszędzie?


Tak, nie będzie w żadnym roku żniwa: nie dojrzeje przed czasem - nie ma wystarczającej ilości ciepła, wtedy owoce pękają podczas pory deszczowej. W ostatnich latach w regionie środkowej Wołgi latem daje nam dużo ciepła i słonecznych dni, nawet melony średnio dojrzewających odmian mają czas dojrzewania bez użycia folii z beznasienną metodą uprawy. Ale ma pewne cechy technologii rolniczej.

Formacja

Melon, jako kultura południowa, ma długi okres wegetacji. Jednak można go zmniejszyć za pomocą formacji, tj. szczypie rosnące pędy.
W melonie rośnie długa łodyga, nie pozwalając na boczne pędy. I pojawiają się na nich kwiaty, to naturalna biologiczna cecha kultury. Jeśli nie robisz szczypania, nie możesz się doczekać pachnących dojrzałych owoców, szczególnie w chłodnym środku lata.
Dlatego też przycinamy główną sesję (ucieczka 1-go rzędu) nad 3-4 liściem. Z zatok pozostałych liści wyrosną boczne pędy drugiego rzędu. Ale i nam się nie podoba, bo niedługo rozkwitną i przeważnie staminują kwiaty - wydrążone liście. Usuń dolne pędy drugiego rzędu, pozostawiając 2 pędy w pobliżu górnych liści, które będą silnie rosnąć.
Nie będziemy czekać na ich kwitnienie - zestrzelimy wszystkie punkty wzrostu na 4-5 liściu. Teraz na pędach trzeciego rzędu wyhodowanych pojawią się jajniki. Kiedy osiągną wielkość orzecha włoskiego, usuń nieproduktywne pędy, które nie dają owoców, i uszczypnij szczyty, pozostawiając 2 liście na owocach. Teraz wszystkie składniki odżywcze przejdą do wzrostu owocu. Jeśli na jednej roślinie powstaje dużo jajników, usuń dodatkowe, pozostawiając tylko 3-4 owoce (nie więcej niż jeden owoc na pędzie), a jeden lub dwa owoce są wystarczające dla odmian o dużych jagodach. Roślina nie jest w stanie "nakarmić" dużej liczby melonów, wydaje się, że mają one zahamowany wzrost i nie mają czasu na dojrzewanie. Dostosowując owocowanie, melony rosną duże i słodkie.
Nie daj się zastraszyć przez złożoność tych zielonych operacji. Nie jest to wcale pracochłonna praca (w porównaniu z pieleniem lub rozluźnieniem gleby), ale efekt jest znaczny. W ubiegłym lecie (było sucho i gorąco) zaczęliśmy jeść melony odmian wczesnego dojrzewania od 15 lipca, kiedy siejemy nasiona w otwartym terenie.

Przygotowanie nasion do siewu

Lepiej jest używać nasion 2-3 lata temu. Świeżo zebrane nasiona są produkowane przez rośliny kwitnące głównie w wakuolach. Dlatego nasiona ogrzewa się przez 10 dni w temperaturze 28-30 ° C. To zwiększy energię ich kiełkowania, aw przyszłości rośliny będą miały bardziej zaraźliwe (z jajnikiem) kwiaty.
Aby uwolnić się od infekcji i przyspieszyć rozwój sadzonek, mogę tolerować nasiona w roztworze "Cyrkonu" (zgodnie z instrukcją) lub w soku z aloesu przez 10-12 godzin, kiełkować przed dziobaniem w wilgotnej szmatce w temperaturze 25-30 ° C i zasiać.
Sok z aloesu jest bezpiecznym środkiem bakteriobójczym i doskonałym biostymulatorem wzrostu, który również zwiększa siły ochronne roślin. W celu przygotowania soku, trzy-czteroletnie liście są przechowywane w lodówce w temperaturze +2 ° C przez 10-12 dni. Do 50 g soku z aloesu dodaję, aby wzmocnić efekt połowy łyżki miodu.

Siew

Nasiona wczesnych i wczesnych odmian dojrzewających natychmiast wysiewa się do stałego miejsca w rowkach w odległości 1,2 m od siebie. Gdy sadzonki rosną, ja przerzedzam, pozostawiając najsilniejsze rośliny w odległości 50 cm od siebie. Uprawy są mulczowane mieszanką piasku z przesianą humusem. Zwykle przed pojawieniem się pędów ryadochki przykrywają folię, rozkładając ją na ziemi i ściskając metalowymi prętami.
Średnio dojrzewające odmiany melonów do biegania w czasie, sieję w drewnianych skrzyniach, które trzymam w szklarni. Kiedy pojawi się pierwszy prawdziwy liść, ostrożnie wybierz rośliny łyżeczką, sadzę je na stałym miejscu w otwartym terenie. Przez jakiś czas przed ustanowieniem sprzyjających warunków pogodowych zakrywam sadzonki pięciolitrowymi plastikowymi butelkami z odciętym dnem bez wtyczki.

Co karmić

Melon uwielbia żyzne, oddychające gleby. Okresowo, raz na trzy lata, nakładam próchnicę na jesienną orkę.
Wiosną, sadząc w ryadochki lub w dziurach, dodać humus, popiół, złożony nawóz mineralny. Zwykle na każde 4 otwory wydaję 1 litr próchnicy, pół szklanki popiołów, 1 łyżkę. l. mieszanka nawozowa "Zdraven-turbo uniwersalna", zawierająca główne składniki odżywcze, humus sodowy i pierwiastki śladowe w postaci chelatowej.
Potrzeba żywienia wzrasta wraz ze wzrostem owoców. Dlatego po pojawieniu się jajników wykonuję dwie dodatkowe infuzje z naparem zebranej trawy (z przewagą pokrzywy), dodać 10 g monofosforanu potasu do 10 litrów rozcieńczonej infuzji (1: 5).
Nadmiar azotu w składzie mineralnych lub organicznych spaczników zmniejsza odporność roślin na choroby, opóźnia dojrzewanie owoców i może powodować gromadzenie się azotanów. Odpowiednia ilość fosforu i potasu przyspiesza dojrzewanie owoców, wspomaga akumulację cukrów i witamin w owocach, sprawia, że skóra jest jędrna, odporna na pękanie.
W sierpniu spędzam dwa dolne opatrunki na liście z podobnym roztworem o słabszej koncentracji.


Podlewanie


W swoim pochodzeniu melon jest kulturą, która wymaga ciepła (jest to wygodne w temperaturze 35-40 oC), światła i suchości powietrza. Nadmiar wilgoci z melona nie toleruje, rośliny są dotknięte chorobami.
Zalewam tylko ciepłą wodą podgrzaną w słońcu pod wieczór, starając się nie zamoczyć liści.
Przed utworzeniem jajników podlewa się umiarkowanie i rzadko. Wraz z rozwojem owoców wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Kiedy owoce rosną, przestaję podlewać, inaczej dojrzewanie będzie opóźnione, a owoce nie będą słodkawe.
Młode rośliny są podlewane nie pod korzeniem, ale w szeregu zlokalizowanych rowków lub dziur. Podczas gdy pędy nie wyrosły, spędzam rozluźnienie gleby, zapobiegając tworzeniu się skorupy.
Jeśli w upalne dni są upalne dni, dla dobrego zapylenia konieczne jest zwiększenie wilgotności w warstwie powierzchniowej. Aby to zrobić, spędzam odświeżające podlewanie (w małych dawkach), nawilżając wierzchnią warstwę gleby w godzinach porannych.

Jakiego rodzaju melony rosną?

Lubię melony, które kupiłem w moskiewskich firmach. Jest to dojrzewająca odmiana Bajki, dojrzewających odmian Lada, Sweet Tooth. Ich owoce są słodkie, pachnące, rośliny odporne na choroby. Nadszedł czas na dojrzewanie i odmiany hodowli melona na stacji eksperymentalnej Bychkovskaya Wołogogradu regionu Natalia i Radużnej.
W sezonie 2009 melony odniosły sukces: Bush Midget (USA, krzew, odmiana wczesna dojrzewająca, waga owoców do 2 kg), Uchkuduk (odmiana wczesna dojrzewająca z miodem i owocami słodkimi o masie 1,5 kg), Torpedo (Chiny, dojrzałe, Lezkie, o wadze do 6 kg).
Melony w moim ogrodzie znalazły trwałe "pozwolenie na pobyt". W niesprzyjające lata w zimnym źródle łatwo jest zastosować nowoczesne materiały do krycia. Uprawa przez sadzonki daje jeszcze bardziej namacalny przebieg w czasie (do 20-30 dni). Ciesz się więc aromatem melona dojrzewającym na jego miejscu i dostępnym dla mieszkańców północnych szerokości geograficznych.