Przygotowanie nasion do siewu


Dobry odmiany, wysokiej jakości nasiona i odpowiednie przygotowanie do siewu są najważniejszym czynnikiem dla uzyskania wysokich plonów.


Mądrość ludowa mówi: ze złego nasienia nie czekajcie na dobre plemię. Jak prawdziwe jest to w tym przypadku! Po prostu chcę zwrócić uwagę na jeden z najczęstszych błędów początkujących kierowców ciężarówek. Jest to zbiór nasion warzyw uprawianych z nasion hybrydowych. Doświadczony ogrodnik wie, że nasiona hybrydowe można wykorzystać tylko raz. Z ogórków, pomidorów wyhodowanych z mieszańców, nasiona nie są zbierane. Faktem jest, że w nasionach hybrydowych pierwszej generacji występuje wyraźna właściwość heterozygotyczna, czyli gwałtowny wzrost plonów, odporność na choroby i szkodniki oraz inne użyteczne cechy w porównaniu z parami rodzicielskimi. Jednak zjawisko to przejawia się tylko w pierwszym pokoleniu i nie zachowuje się w przyszłości. Na przykład, jeśli kupiłeś nasiona ogórka z doskonałej hybrydy Libell i otrzymałeś doskonałe zbiory, to nie możesz zbierać nasion z tych ogórków. Nasiona nie zachowują właściwości hybrydy, a one tylko Cię zawiodą. To zupełnie inna sprawa, jeśli masz do czynienia z odmianami, na przykład: Nezhensky, Competitor, Graceful itp. Nasiona zbierane z upraw odmianowych zachowują swoją jakość przez wiele lat.

Mamy więc nasiona. Jak przygotować je do siewu? Przede wszystkim spędzam kontrolę nad warunkami przechowywania, wyrzucam stare. Nasiona różnych kultur mają różne czasy przechowywania bez utraty kiełkowania. Najdłużej, przez 7-8 lat, zachowuje kiełkowanie nasion dyń, dyni, squasha; 5-6 lat - ogórki, arbuzy, melony, pomidory, fasola, rzodkiewki, rzepa, rzodkiewki; 3-4 lata - kapusta, szpinak, ogórecznik, marchew, cebula, szczaw, sałata; 2-3 lata - papryka, seler, kolendra. Tylko rok zachowały się nasiona astry.
Dalej. Pożądane jest wizualne określenie ich zdolności kiełkowania. Aby określić kiełkowanie, biorę kuwetę fotograficzną, parzy ją wrzącą wodą, rozkładam papier gazetowy na kilka warstw, aby wchłonąć wilgoć. Na wierzchu kładę czysty papier, rysuję na kwadratach i na każdym kwadracie wkładam dziesięć nasion. Podpisuję ich imiona i nawilżam je. Następnie przykrywam naczynia folią i umieszczam je w ciepłym miejscu o temperaturze 22-26 stopni. Średnio, czas kiełkowania nasion różnych kultur jest różny. Na przykład nasiona rzodkiewki, ogórków, cukinii, buraków, grochu, kapusty, rzepy, kukurydzy, kiełków fasoli po 4-7 dniach, cukinii, dyń, pomidorów, fasoli, marchwi po - 8-10 dni; papryka, bakłażan, koperek, szpinak, rabarbar - po 14-15 dniach. Podaję te informacje w sposób szczegółowy, abyś mógł je przepisać w swoim notesie na potrzeby uprawy warzyw - będą one dla ciebie przydatne każdego roku.
Nasiona ogórków i pomidorów przed sadzeniem są hartowane w celu uzyskania roślin bardziej odpornych na zimno. Najpierw zanurzam je zarówno w określaniu kiełkowania, jak i po znalezieniu 1-2 nasion, które zostały założone, noszę spodek przez 2-3 dni w chłodnym miejscu o temperaturze 0 ... -1 ° C. Nasiona hartowane można wysiewać tydzień wcześniej. Według moich obserwacji, takie rośliny tolerują mniej mrozów na początku lata. Hartowanie odbywa się bezpośrednio przed zasiewem.
Nasiona ich ulubionych odmian pomidorów, ogórków i innych upraw mogę podzielić się z plantatorami warzyw, amatorami.