Groch ... w piwonie


Namiętni, entuzjastycznie nastawieni, aktywni ludzie latający, każdy metr kwadratowy na koncie - chcę na każdym kawałku ziemi w całości i dużo.
Dlatego, aby skutecznie i efektywnie wykorzystać niewielki obszar letniej chaty dla dużego zbioru roślin ogrodowych, kwiatowych i warzywnych, stosuje się różne mieszane i zbite nasadzenia i uprawy.
Wybierając składniki tej mieszanej uprawy, uwzględnia się zgodność upraw i ich indywidualne cechy, w tym wymagania każdej kultury do warunków wzrostu w okresie wegetacji.

Przydatna okolica


Eksperymenty, które przeprowadziłem, wykazały, że uprawa zielonego groszku "na szpaturze" w nasadzeniach piwonii jest z powodzeniem połączona. W tym przypadku groch przyczynia się do wzbogacenia gleby azotem dla piwonii, a piwonia najpierw chroni sadzonki grochu przed ptakami, a następnie działa jako wsparcie.
Dla dobrego rozwoju krzewów piwonii i uzyskania kwiatów o wysokiej jakości bardzo ważne jest, aby roślina była zaopatrzona w składniki odżywcze. Jeśli w ciągu pierwszych dwóch lat młode krzewy rozwijają się normalnie bez opatrunków korzeniowych, wówczas w przyszłości wzrasta zapotrzebowanie na opatrunki. Zapotrzebowanie na nawóz azotowy można częściowo pokryć akumulacją azotu w powietrzu w systemie korzeniowym grochu. Na przykład zapotrzebowanie pionka w wieku trzech siedmiu lat w azocie wynosi 18-30 g na krzak (w zależności od substancji czynnej). Bakterie guzkowe na korzeniach grochu są w stanie wzbogacić glebę w azot w ilości około 10 g / m2 (100 kg / ha) lub 3-5 g na krzew peoni. Ponadto azot skoncentrowany przez te bakterie na korzeniach grochu znajduje się bliżej strefy korzeniowej pionu (w przeciwieństwie do stosowanych opatrunków z nawozów mineralnych rozpuszczonych w wodzie) i, naturalnie, jest mniej podatny na wymywanie przez deszcz i stopioną wodę.


Lepiej "nie dość"


Ponadto należy zauważyć, że duże dawki azotu zmniejszają odporność kwiatów i stwarzają zagrożenie uszkodzenia pionów przez szarą pleśń. Dlatego zgodnie z zasadą "lepiej jest niedostarczać niż przekazywać", w odniesieniu do nawożenia azotem piwonii, całkiem możliwe jest ograniczenie się do siewu grochu w strefie korzenia piwonii przez 2-3 lata.
Groch - roślina odporna na zimno. Jego nasiona kiełkują w temperaturze 1-4 stopni (z najlepszą temperaturą kiełkowania 16-18 stopni). Pędy są odporne na mrozy do -6 stopni i intensywnie rosną w temperaturze 15-20 stopni. Dlatego też groch może być zasiany w piwonie od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Następnie, gdy kwiaty są cięte, pędy grochu osiągną wysokość 10-20 cm i będą potrzebować wsparcia, które z powodzeniem zakończą silne łodygi peonii.
Groch można wysiewać w jednym lub dwóch okrągłych rzędach w odległości 10-15 cm od sadzonek pionu i między rzędami. Odległość między nasionami w rzędzie z siewem dwurzędowym wynosi 7-10 cm, z jednym rzędem, nawet do 2 cm, co jest mniejsze niż w przypadku zwykłego siewu w polu, ponieważ rośliny w tym przypadku mają możliwość rozwinięcia systemu korzeniowego na bok rzędu.
Piwonia i groszek są równie wymagające pod względem wilgotności gleby i powietrza, tolerują krótkotrwałe susze i nie tolerują nadmiernego zwilżania. Podczas gdy groszek rośnie, piwonia już zniknie, a później groszek pokryje łodygi piwonii liśćmi po pokrojeniu kwiatów. W wyniku takiej wspólnej uprawy ozdobnej piwonii, nie tylko nie zmniejszy się, ale nawet przyjdzie.
W zależności od odmiany w czerwcu kwitną kwiaty piwonii, a zielony groszek dojrzałości mlecznej (na szpatułce) można zbierać w zależności od odmiany i czasu siewu w lipcu. Nie ma powodu, aby martwić się, że groch zostanie zablokowany przez miłosną piwonię, ponieważ takie zacienienie jest dopuszczalne podczas rozwoju i nastąpi w samym szczycie nasłonecznienia (pod koniec czerwca - lipca), a do końca lipca - na początku sierpnia, kiedy powstają pąki odnowy piwonii, zmielona część grochu zniknie. Nie zaleca się jednak, aby groszek rosnący w piwonie miał dojrzałość biologiczną. Lepiej jest go całkowicie usunąć w mlecznej dojrzałości i uwolnić krzewy piwonii od ziemi grochu, odcinając go na poziomie gruntu, a tym samym zapewnić zwykłe warunki oświetlenia w okresie powstawania odnowy piwonii.
Jak dobrze wykorzystanie wspólnej uprawy piwonii i grochu można ocenić na podstawie wyników w bieżącym i kolejnych latach. Praktyka pokazała, że jest całkiem możliwe, aby cieszyć się spożywanym soczystym groszkiem w bieżącym roku i od kontemplacji pięknej kwitnącej krzewu piwonii w następujący sposób.


Eksperymentuj!


Podobnie dobry efekt przyniosło zasianie grochu w krzaku Aralii w kształcie serca, który rośnie jak piwonia. Prawdopodobnie te same pozytywne wyniki można uzyskać podczas siewu grochu w innych wieloletnich kwiatach i roślinach leczniczych ze stabilnym pniem. Jeśli jesteś obojętny na słodki groszek, ale chcesz cieszyć się przyjemnym aromatem nawet po rozkwitnięciu piwonii, zamiast grochu warzywnego możesz siać słodki groszek w ten sam sposób.