Gigant na łóżku kapusty


Kolrabi to dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych. Ojczyzną jest Azja Środkowa. Teraz szeroko rozpowszechnione w Europie Zachodniej.


Dla smaku, kalarepa przypomina kikut kapusty, ale jest o wiele bardziej soczysta i delikatniejsza. Jest często nazywany "cytryną północną". Ta nazwa kapusty była zasłużenie - zawartość witaminy C w tym jest bardzo wysoka. Ponadto, łodygi są bogate w witaminy B1, B2, PP, sole potasowe i cukry, przewyższając białą kapustę dla tych korzystnych substancji. Kolrabi jest użyteczny w chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i przewodu żołądkowo-jelitowego, ma korzystny wpływ na układ nerwowy i metabolizm.
W pierwszym roku życia kalarepa tworzy krótką łodygę, która rośnie szeroko i tworzy spłaszczoną lub zaokrągloną łodygę. To właśnie odróżnia ją od wszystkich innych upraw kapusty. Okres wegetacyjny trwa od 70 do 150 dni, w zależności od odmiany. Jednocześnie uprawa kalarepy jest nieco inna.
Wczesne odmiany - Vienna White 1350, Atena można wysiewać 2-3 razy w sezonie. Pierwszy raz był w połowie marca, potem na początku maja i w połowie lipca. Miesięczne sadzonki sadzi się według schematu 30x25 cm. Duży minus wczesnych odmian, nawet z lekkim spoczynkiem na łóżku: łodyga rośnie, staje się gruba i włóknista, prawie nie jadalna. Dlatego wolę późno dojrzewające odmiany, których uprawę będę bardziej szczegółowo omawiać.
Siewka na sadzonkach spędzam 15-25 marca w osobnych filiżankach po 2-3 nasiona na każdą, pozostawiając wtedy najsilniejszą sadzonkę. Wyokrętowanie wstępnie utwardzonych sadzonek w otwartym terenie odbywa się w dniach 1-5 maja, zgodnie ze schematem 50x45 cm. Wstrzykuję 1-2 garści humusu do każdej studzienki, 1 łyżka. łyżka złożonego nawozu organomineralnego i szklanka popiołu. Wszystko starannie wymieszane i obficie podlewane roztworem humainu sodowego. Rośliny pogłębiają się do pierwszych prawdziwych ulotek. Sadzę sadzonki w pochmurne dni lub wieczorem. Młode rośliny pokrywają włókniną pokrywającą, która zmiękcza ostre spadki temperatury w maju i stwarza optymalne warunki do wzrostu kapusty.
Opieka nad kalarepą w przyszłości nie jest szczególnie trudna. Podlewałem w razie potrzeby, w suchym okresie 10 litrów na 1 kwadrat. m. Pozwól, aby suszenie gleby nie mogło, w przeciwnym razie łodyga może pogrubet i ligneous.
Robię dodatkowe nawożenie raz na 2-3 tygodnie. W maju-czerwcu nawozy azotowe i infuzji dziewanny, w lipcu - złożony nawóz mineralny, w sierpniu, siarczanu potasu na 1 łyżka. łyżka na 10 litrach wody. Przez cały okres wegetacji należy pamiętać, że nie można nawozić samej łodygi.
Jakie zalety widzę w uprawie późno dojrzewających odmian kalarepy? Aż do zbiorów we wrześniu łodyga rośnie równomiernie. Jednocześnie tylko jego skórka jest grubsza, co tylko przedłuża okres przydatności do spożycia i niezawodnie chroni soczystą miazgę przed wpływami zewnętrznymi. Podczas zbioru roślin wyciągam go z ziemi, przecinam rozetę liści za pomocą sekatora, a korzenie są tak mocne, że trzeba je odciąć piłą. Przechowuję w piwnicy w temperaturze 0 ... + 1 оС i wilgotności powietrza ponad 90%. Takie łodygi można zjeść całą zimę, doskonale uzupełniając dietę witaminami aż do wiosny.
Wybór odmian niestety nie jest świetny. Co roku najlepsze wyniki pokazują mi odmianę Giant. Jest to odmiana odporna na ciepło i suszę z biało-zielonymi łodygami, soczystym i delikatnym miąższem oraz doskonałym krabem. I chociaż w rejestrze państwowym ma wiele
3 kg regularnie uzyskuję owoce w pełni odpowiadające nazwie odmiany o wadze od 6 do 8 kg. Dodam, że aby uzyskać taki plon, kalarepy powinny być sadzone w najjaśniejszym miejscu, a gleba nie powinna być kwaśna.