Zawsze być z ogórkami


Jest mało prawdopodobne, że znajdziesz letni domek lub działkę ogrodową, na której nie będą rosły wszystkie ulubione ogórki. Opowiem ci o moim doświadczeniu w uprawie tego warzywa.


Czy ogórki w tunelu zawsze wymagają formacji?

Dzięki poziomej kulturze ogórki rosną swobodnie, w osłonach tuneli foliowych również zwykle nie są formowane. Jednak moje ponad 20-letnie doświadczenie w uprawie tej winorośli w podwójnym tunelu o wysokości 1,5 m sugeruje, że w niektórych przypadkach przydatne jest tu tworzenie roślin.
Tak więc w drugiej połowie czerwca ubiegłego roku zauważono zauważalne pogrubienie pędów w tunelu. Było z tego kilka powodów. Po pierwsze, nasiona w rzędzie układano częściej niż zwykle, w niektórych miejscach 20-25 cm, a nie dokładnie po 34 cm. Po drugie, dużo biohumusu wprowadzono do bruzd siewnych.
Po trzecie, temperatura powietrza w ciągu dnia wynosiła od 20 do 30 ° C, noc - od 12 do 15 ° C, tj. był bliski optymalnego. W rezultacie rośliny rosły bardzo szybko i odznaczały się obfitą podszewką.
Zgrubienie pędów było obarczone spadkiem plonu, ponieważ utrudnia zapylanie kwiatów, a podczas długotrwałej chłodnej pogody może prowadzić do rozprzestrzeniania się białej zgnilizny. Dlatego w pierwszej połowie lipca, w ramach profilaktyki ewentualnych negatywnych konsekwencji nadmiernie dużej gęstości, zgryzałem około 50% dolnych fragmentów, pozostawiając od 2 do 5 liści na każdej z nich. Wynik częściowego utworzenia był pozytywny.


Odświeżające podlewanie


Ogórki pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rosły w półcieniu pod koronami drzew, obracając się wokół pni. Dlatego uprawiana roślina ma dużą powierzchnię liścia ze stosunkowo słabo rozwiniętym systemem korzeniowym i potrzebę wysokiej wilgotności powietrza i gleby. Gdy temperatura powietrza w szklarni lub tunelu wynosi 25-30 ° C i więcej, a następnie, w tym przypadku, blaknięcie liści podczas najgorętszych porach dnia (14-16 godzin), odświeżam wodę na liściach ciepłą wodą. Zapobiega to przegrzewaniu się roślin z wszystkimi następującymi negatywnymi konsekwencjami i zwiększa względną wilgotność powietrza. W tym samym czasie, aby nawilżyć powietrze, podlewałem ścieżkę i spryskałem konstrukcje wsporcze szklarni.

Moje doświadczenie z nawadnianiem kroplowym

Ogrodnicy stosują różne metody nawadniania kroplowego: przez perforowany wąż, za pomocą kroplowej taśmy irygacyjnej lub knota - taśmy z tkaniny połączonej z wodą, z odwróconych butelek itp. Ich cele mogą być inne. Na przykład w przypadku podlewania pomidorów pod gleby, gleba jest nawilżana na głębokości głównej masy korzeni, ale wilgotność powietrza pozostaje stosunkowo niska, co zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych. Węże leżące na powierzchni łoża ogórka utrzymują wysoką wilgotność gleby i powietrza, co jest korzystne dla tej winorośli.
Z powodzeniem stosuję nawadnianie kroplowe podczas uprawy ogórków w tunelu przez około 20 lat. Dzięki długości łóżka 10-15 m oszczędza czas, umożliwia połączenie nawadniania z płynnym opatrunkiem mineralnym i ułatwia poród. Plastikowe węże faliste z 1 mm otworami są układane na powierzchni gleby pomiędzy roślinami oraz pomiędzy rzędami i krawędziami łóżka i mocowane do beczki 20-wiórowej za pomocą dźwigu. Beczka stoi na stojaku 1 m wysokości i jest wypełniona ze studni. W czasie upałów możesz z łatwością i szybko spłukać łóżko ciepłą wodą do 3 razy dziennie.
Kiedy amatorskie testowanie odmian mieszańców ogórka, eksperymenty muszą być przeprowadzane z jednorazowym powtórzeniem i niewielką liczbą roślin w wariancie. Dlatego obowiązkowym warunkiem akceptowalnej wiarygodności wyników jest jednolita wilgotność gleby. Eksperymentalnie ustalono, że osiąga się to w wystarczającym stopniu, gdy odległość między otworami w wężu wynosi 50 cm przy stopniowym zmniejszaniu się końca węża do 30 cm Woda wypływa z otworów w różnych kierunkach do wysokości 20 cm, co zmniejsza jednolitość nawadniania i prowadzi do niechciane zwilżanie dolnych liści. Nie występuje to, gdy otwory są zamknięte jedną warstwą cienkiego nietkanego materiału.

Specyfika rośliny ogórka, która nie jest znana wszystkim ogrodnikom

W owocach pędzla można podawać tylko liście znajdujące się nad nim wzdłuż łodygi. W ogórku owoce rosną kosztem całej masy liści. Ta cecha jego biologii jest ważna dla prawidłowego tworzenia się roślin (uwaga odnosi się do środka i końca okresu owocowania, kiedy część dolnych liści leży na ziemi i zacieniona przez górne liście). Zelentsy na takich półcienistych pędach rosną mniej więcej normalnie, ponieważ otrzymują produkty asymilacji z innych, nie zacienionych liści. Podczas formowania takich pędów nie należy oślepiać ani szczypać tylko dlatego, że są zacienione.

Dwa sposoby siewu nasion w tunelu foliowym

Przez 30 lat doświadczyłem ponad 30 hybryd ogórków, które wyhodowałem w pół-pionowej kulturze w tunelu o podwójnej folii o wysokości 1,5 m. Byłem przekonany, że przy szerokości łóżka wynoszącej 100-120 cm i siewu dwurzędowym optymalna odległość między roślinami wynosi 34 cm. plon, wielkość zieleni i ich cechy konsumenckie, współczynnik przedwczesny, odporność na choroby i inne cechy odmianowe, a liczba roślin w wariancie doświadczenia wynosi tylko 6-10 sztuk, odległość 34 cm należy utrzymywać tak dokładnie, jak to możliwe. Aby to zrobić, użyj jednej z dwóch metod siewu, z których każda ma swoje zalety i wady.
Pierwszy sposób. W rowku wysiewającym o szerokości 6-8 cm rozsiewa się jedno nasiono co 17 cm. (Nazwijmy miejsca wysiewu zlokalizowane w odległości 34 cm, główne i reszta - rezerwowe.) Zalety metody: minimalne zużycie nasion i dostępność dodatkowego materiału do sadzenia kosztem nasion rezerwy . Jego wadą jest to, że chociaż kiełkowanie w polu nasion ogórka rzadko wynosi poniżej 90%, czasami konieczne jest przeniesienie części sadzonek (skarłowaciałych, z liśćmi uszkodzonymi lub uszkodzonymi) z rezerwatu na główne obsiane obszary. Podczas przesadzania, szczególnie w czasie gorącej, suchej pogody, rośliny, nawet częste podlewanie i cieniowanie, zapuszczają korzenie w ciągu kilku dni i pozostają w tyle za sąsiednimi, co zmniejsza wiarygodność wyników eksperymentu.
Drugi sposób. W rowku wysiewu o szerokości 10-12 cm rozkładam nasiona według następującego schematu: w fazie 1-2 prawdziwych liści zostawiam jedną najlepszą sadzonkę w gnieździe i wycinam resztę. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, przede wszystkim usuwam rośliny z chorymi lub uszkodzonymi liścieniami lub prawdziwymi liśćmi i skarłowaciałymi. Nie jest pożądane, aby przesadzać sadzonki, które rosną blisko siebie - możliwe jest uszkodzenie systemu korzeniowego zatrzymanych osobników. Zaletą tej metody jest jej niezawodność. Ponieważ dzięki kompetentnej agrotechnice z dwóch nasion z pewnością dojdziemy do siebie, żadne dodatki nie są wymagane, dlatego nie będzie możliwe opóźnienie siewek związanych z przeszczepem. Wada: podwójne zużycie nasion.