Sadzonki stały się silne


Jak wyhodować silne, zdolne do życia sadzonki, zdolne i przy niesprzyjających warunkach pogodowych, aby uzyskać dobre zbiory smacznych i zdrowych owoców?

Pomidory - specjalna kultura, która nie wybacza błędów w technologii rolniczej. Bardzo ważne jest zapobieganie tym błędom podczas sadzenia.
Gotowanie mieszanki gleby
Musi być pożywne, oddychające i mieć optymalną reakcję gleby (pH około 6,5).
Nasz czarny ogród glebowy dobrze trzyma baterie i jest dość luźny. Nie chciałem dodać materiałów rozluźniających (piasek, trociny lub torf). Dla 6-8 litrów ziemi roślinnej biorę 3 litry humusu, 15 g podwójnego superfosfatu, 10 g siarczanu potasu i szklankę popiołu drzewnego jako dodatkowego źródła pierwiastków śladowych i wapnia, alkalizującego humusu. Uważam, że "dzieci" (sadzonki pomidorów) powinny rosnąć na tej samej glebie co rośliny dorosłe. W takim przypadku rośliny, po posadzeniu w otwartym terenie, szybciej dostosują się do nowych warunków.
Ja przygotowuję ziemię pod koniec października, trzymam ją w zimnie. Nie dezynfekuję, ponieważ zabija to również pożyteczne mikroorganizmy. Ale oni są tymi, którzy tłumaczą materię organiczną na składniki odżywcze dostępne dla roślin.


Daty sadzenia


Siewam odmiany o średniej dojrzałości w dniach 20-25 marca. Pod koniec kwietnia sadzę sadzonki w cieplarni naziemnej, pod koniec maja - na początku czerwca - w otwartym terenie. W tym czasie wiek siewek wynosi 60-65 dni.
Młode krzewy pomidorów cierpią mniej podczas przeszczepu, wyprzedzają wzrost bardziej dojrzałych roślin, a różnica w ich wydajności może być bardzo zauważalna.
Odmiany wczesnego dojrzewania są wysiewane w dniach 10-15 kwietnia w celu pobrania sadzonek bezpośrednio na otwarte grunty, w razie potrzeby z użyciem pokrycia na łukach. Otrzymując dużo słońca, wcześnie zaczynają sadzić szczotki kwiatowe i produkują dojrzałe owoce do połowy lipca.


Przygotowanie nasion do siewu


Nasiona każdej odmiany umieszcza się oddzielnie na ponumerowanych kwadratach (8 x 8 cm) starej białej bawełnianej tkaniny. Składam je cztery razy i rozlewam na szeroką płytkę do dezynfekcji roztworem Fitosporin-M (1,5 g na 0,5 l wody). Antybiotyki tego biologicznego produktu zabijają możliwe patogeny. Po 15 minutach wylej nadmiar roztworu i dodając trochę miękkiej wody, namocz nasiona przez 15-16 godzin. Następnie podgrzewa się je przez 30-40 minut w temperaturze + 50 ° C na patelni z gorącą wodą, przykrywając płytkę nasionami ręcznikiem. Rozgrzewka zapewnia bardziej przyjazne pędy, stymuluje silny wzrost i aktywne owocowanie, łagodzi nasiona przed infekcją wirusową.
Po ogrzaniu spuść wodę, włóż płytkę z nasionami do plastikowego worka. W tej formie przechowuję go w pokoju przez dwa dni, a następnie umieszczam w śniegu na 3 dni lub w lodówce (temperatura powinna wynosić między 0 ... -3 ° C. To "ochłodzenie" nasion zwiększa odporność roślin na stres, wyrównuje negatywną manifestację stresu w przyszłości spada temperatura w otwartym terenie.


Jak siać


Na tydzień przed zasiewem wprowadzam mieszaninę ziemi do ciepłego pomieszczenia, zwilżając ją, aby pożyteczne mikroorganizmy zaczęły "pracować". Do siewu używam drewnianych skrzynek o głębokości 6 cm, drewniane skrzynki nie wyglądają estetycznie, ale w nich jest dobra wymiana powietrza, która jest potrzebna dla korzeni pomidorów na dobry "początek".
Wiersze oznaczają krótkie pręty z uchwytów po 4 cm od siebie. Na zwilżonej powierzchni w rzędach po 2,5 cm rozprowadzić nasiona. Z góry posypuję przesianą humusem, wymieszaną z piaskiem rzecznym, w warstwie 1 cm, sproszkowałem z popiołem do dezynfekcji i przykryłem polietylenem, położyłem pudła w ciepłym miejscu o temperaturze +22 ... + 25 ° С. Czwartego dnia są przyjazne pędy.


Jak dbać o sadzonki


Cóż, jeśli pędy pojawiają się w słoneczny dzień. W pochmurne dni i aby zwiększyć oświetlenie do 16 godzin za pomocą lampy fluorescencyjnej. Im lepsze oświetlenie roślin, tym szybciej układają się kwiatowe "guzy" - klucz do następnego zbioru.
Aby sadzonki stały się krępe i żywe, konieczne jest zapewnienie im optymalnej temperatury. W pierwszym tygodniu po wykiełkowaniu, aż do powstania pierwszego prawdziwego liścia, po południu utrzymuję temperaturę na poziomie +16 ... + 18 ° C, a na noc biorę sadzonki do pomieszczenia o temperaturze +10 ... + 12 ° C. Jest to konieczne, aby zmniejszyć intensywność oddychania, tj. chronią rośliny przed niepotrzebnym spożyciem substancji organicznych, szczególnie w nocy, gdy nie ma fotosyntezy. W tym czasie materia organiczna jest bardzo potrzebna do wzrostu korzeni i przenoszenia siewek do żywienia korzeniowego - ponieważ zasoby odżywcze w nasionach są tak małe.
Staram się utrzymywać niską temperaturę w nocy w nocy. W ciągu dnia optymalna temperatura wynosi +20 ... + 25 ° C, w pochmurne dni - poniżej. Podlewam sadzonki rano, używając miękkiej wody o temperaturze 1-2 stopni powyżej temperatury pokojowej. Ważne jest, aby nie powodować nadmiernego rozjaśniania. Ziemia nie powinna być stale mokra, niech czasem wysycha, nasycona powietrzem. Podczas przesuszania korzenie cierpią na brak tlenu i pożyteczną mikroflorę glebową, która pomaga roślinom przyswajać azot, fosfor i potas. Gleba staje się kwaśna, istnieje niebezpieczeństwo choroby "czarnej nogi" rośliny, gdy spadają, jak gdyby powaliła się w korzeniu. W takim przypadku należy wysuszyć ziemię przed sadzeniem, wlać roztwór produktu biologicznego "Fitosporin-M" lub "Obereg" i sproszkować go popiołem. Rozwój "czarnej nogi" jest promowany niedostatecznym oświetleniem, wysoką temperaturą i pogrubieniem lądowań.


Rośliny po zerwaniu


Postanowiłem na etapie 1-2 tych liści. Przeszczepiam sadzonki do drewnianych skrzynek o głębokości 8-10 cm, dobrze podlewam ziemię, wybieram sadzonki z łyżeczką. Część głównego korzenia nacięta nożyczkami. W tym przypadku ziemia nie jest wytrząsana z korzeni, a rośliny za pomocą tej metody zbioru nie przyczepiają się nawet do słońca. "Odległość" między sadzonkami wynosi 10 cm, 10 dni po transplantacji Karmię sadzonki roztworem świeżego kurzego obornika (15 g na 1 litr wody).
Pod koniec kwietnia sadzonki są sadzone w szklarni, wstępnie hartowane na świeżym powietrzu w temperaturze nie niższej niż + 12oC. W roślinach na wietrze iw słońcu skóra staje się silniejsza, łodyga nabiera siły i elastyczności.
Istnieją zalecenia ekspertów, aby wzmocnić pomidory w niższych temperaturach dodatnich (do 0 ° C). Uważam, że najskuteczniejszy jest czas odnowienia kiełkujących nasion i sadzonek wczesnego wieku, a w wieku jednego miesiąca i starszych, kiedy powstają przyszłe pędzle kwiatowe, takie stwardnienie może być szkodliwe - powodować wytrącanie się kwiatów i jajników w przyszłości.
Przed sadzeniem w otwartym terenie - pod koniec maja - początek czerwca - sadzonki są w szklarni z usuwalnymi klatkami filmowymi. Szklarnia to skrzynka z desek wpuszczona w ziemię o wymiarach 1,5 x 3 m. Umieszczam w niej 70-80 roślin. W zimne noce kadru dodatkowo przykrywam tkaniną. Na tydzień przed przeniesieniem do stałego miejsca karmię sadzonki uniwersalnym nawozem do pomidorów "Zdrav'nie-turbo". Ten nawóz jest zbilansowany dla głównych składników odżywczych, zawiera wystarczającą ilość fosforu i potasu, które są niezbędne w fazie pączkowania i kwitnienia, a także magnezu, pierwiastków śladowych w formie chelatowej i humusu sodu. Następnie rozpylam rośliny roztworem Epin-extra, aby lepiej chronić pąki i łagodzić ewentualne stresy pogodowe.
Rośliny wyjęte ze szklarni z grudką ziemi, bezboleśnie tolerują przesadzanie, nawet w słoneczny dzień i aktywnie zaczynają rosnąć.
Dojrzałe owoce na moim stole pochodzą z połowy lipca.