Aby mieć pędy


Nadszedł czas, aby zasiać nasiona na sadzonkach. Dla letnich mieszkańców czas intensywnego oczekiwania: "wzniosą się - nie będą". Aby usprawiedliwić wasze nadzieje, zapytaliśmy doświadczonego ogrodnika V.I. Voytyuk do analizy głównych błędów popełnionych przez mieszkańców tego procesu.

- Więc, Józef Władimirowicz, jeśli nasiona nie kiełkują? ...
- Pierwszą rzeczą do zapamiętania. Daty kiełkowania nasion różnych roślin są różne i wahają się od 4-5 dni (rzodkiewka, rzodkiew, ogórki itp.) Do 15-20 dni (koperek, pietruszka, seler, marchew, itp.), A niektóre wieloletnie rośliny kwiatowe kiełkują tylko 25 - 30 dzień. Nawet w tej samej kulturze różne odmiany i hybrydy mają różne warunki kiełkowania.
- To znaczy, potrzebujesz cierpliwości?
- A szczególnie duże, jeśli zasiejesz importowane nasiona. Pojawiają się one nieco później, ponieważ są poddawane specjalnemu dodatkowemu suszeniu, aby zwiększyć trwałość. Na przykład, jeśli zawartość wilgoci w nasionach papryki wynosi 5-6%, to w nasionach obcych jest o 1,5-2% mniejsza. Nasiona są w głębokim spoczynku, w którym wszystkie procesy fizyczne i chemiczne, w tym oddychanie kiełków nasion, są zawieszone. Wiele obcych nasion jest również przykrytych specjalnymi preparatami odżywczymi. Nie możesz ich zamoczyć. Potrzeba więcej czasu i lepszych warunków kiełkowania, aby ożyć.
- Więc niektóre nasiona muszą być mniej "zakłócone" przed sadzeniem?
- Z drugiej strony, nasiona niektórych roślin kwiatowych i jagodowych wymagają dodatkowej obróbki przed podaniem: stratyfikacji (wystawienie na zimno i wilgoć) lub skaryfikacji (naruszenie integralności twardej powłoki nasiennej). W przypadku stratyfikacji nasiona są namaczane i umieszczane w wilgotnym podłożu (piasku, trocin itp.) I przechowywane w lodówce w temperaturze 3-5 ° C od 15-20 dni (delphinium, wilczomlecz, pierwiosnek) do 35-45 dni (lawenda, jagody) . Aby przyspieszyć stratyfikację, stosuje się zaprawianie nasion gibereliną. W tym celu 0,2-1,0 g rozcieńczono w 5 ml alkoholu, a następnie w 1 litrze wody. Za pomocą tego roztworu zwilżyć łoże (bibułę filtracyjną lub piasek), równomiernie umieścić na nim nasiona i inkubować przez 7-8 dni w lodówce w temperaturze 3-5 ° С, a następnie umieścić w ciepłym miejscu (20-22 ° С) do kiełkowania. Niekiedy stratyfikację zastępuje się sianiem przed zimą. Skaryfikacja jest zwykle przeprowadzana dla nasion łubinu, mleczu itp.
- Jakie nasiona potrzebują przygotowania przedsiewnego?
- Moczenie i kiełkowanie nasion jest bardzo skuteczne w przypadku nasion holenderskich typu koperek, selera, pietruszki, marchwi i cebuli, ale w przypadku szybko rosnących nasion, w szczególności upraw roślin ciepłolubnych, takich jak ogórek, nie zawsze jest skuteczne. Tak więc, podczas wczesnego siewu ogórków, nie należy namaczać nasion, lepiej wysiewać je na sucho, ponieważ przy wystąpieniu niekorzystnych warunków pogodowych (spadek temperatury), suche nasiona adaptują się do warunków środowiskowych od samego początku kiełkowania i, po spęcznieniu, są w stanie przenieść ten stres, gnić w takich warunkach już w 2-3 dniu.
- Jak temperatura gleby wpływa na kiełkowanie nasion?
- Jednym z błędów podczas sadzenia jest zły czas siewu: albo za wcześnie, kiedy gleba jeszcze nie rozgrzała się do wymaganej temperatury, albo za późno, kiedy gleba już się rozgrzała i wyschła.
- Ale w pokoju, kiedy siew sadzonki na temperaturę gleby można kontrolować i regulować. Więc możesz siać wcześniej?
- Wielkim błędem wielu ogrodników, gdy rośnie sadzonka jest zbyt wcześnie (styczeń-luty) do siewu papryki, pomidorów i bakłażanów. W tym okresie występuje silny brak światła słonecznego. Ponadto okres ten charakteryzuje się zbyt dużą różnicą między temperaturą pokojową a temperaturą w oknie, w którym można wyhodować sadzonki. Wpływa to niekorzystnie na kiełkowanie nasion i dalszy rozwój roślin. Optymalny czas siewu sadzonek pieprzu i bakłażana - początek marca (w + 25-27 ° C) i pomidora - początek kwietnia (w +23 - 25 ° C). Aby utrzymać temperaturę, umieść termometr na mieszance gleby i uzyskaj niezbędne środki za pomocą improwizowanych środków, takich jak lampa biurkowa. Miłośnikom wczesnych ogórków podczas siewu w otwartym terenie zaleca się stosowanie "ciepłego" łoża z pokryciem z folii.
- W jaki sposób skład gleby wpływa na kiełkowanie nasion?
- W okresie kiełkowania nasion i rosnących sadzonek należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie mieszaniny gleby. Warzywa, takie jak papryka, pomidory, bakłażany, preferują żyzną glebę, bogatą w próchnicę i materię organiczną, o dobrej porowatości i zdolności zatrzymywania wody. Idealną glebą dla sadzonek jest ziemia liściasta - pięciocentymetrowa warstwa gleby w gęstym lesie liściastym. Mieszankę gleby dla podobnych sadzonek przygotowuje się w następujący sposób: jedna część humusu, jedna część torfu i trzy części ziemi liściastej. Jeśli gleba jest gliniasta, wówczas konieczne jest dodanie jednej części piasku rzecznego. Nie można używać starej gleby ogrodowej, a także czystego torfu i próchnicy, która ma wysoką wilgotność. W nich, ze względu na dużą ilość wilgoci, nasiona mają wystarczającą ilość powietrza. Towarzyszy temu wysoka kwasowość torfu. Stara ziemia ogrodowa zawiera dużo patogenów i szkodników. Nawet "żywa ziemia", dostępna w handlu, należy wymieszać z piaskiem, perlitem, wermikulitem lub trocinami.
- Jak podlewać ziemię po siewie?
- Trzeba po prostu zrzucić glebę przed zasiewem, w przeciwnym razie nasiona można zmyć głęboko w miejsce nizinne, gdzie znikną.
Nie zapominaj, że nasiona powinny być zasiane do głębokości równej trzykrotnej szerokości nasion. W przypadku roślin warzywnych wynosi 0,5-1,0 cm Nasiona takich roślin kwiatowych jak petunia, naparstnica, lwia paszcza, mięta, oregano i truskawka praktycznie nie są uprawiane. Po wysianiu, wiosłuj rzędy torfem lub kompostem, aby zapobiec tworzeniu się skorupy glebowej.
Jeśli popełniłeś jakieś błędy - nie rozpaczaj. Może się to zdarzyć nawet doświadczonemu ogrodnikowi. Spróbuj przeanalizować niepowodzenia i wyciągnąć właściwe wnioski, a nie narzekać na nasiona, warunki pogodowe i inne "obiektywne" czynniki.