Żarówki z czosnkiem


Czosnek zimowy jest dobry dla wszystkich: i wkrótce dojrzał - dojrzewa do solenia warzyw, a zbiory - bulwy i zęby są większe niż sprężyny!

Ale duże zęby nie zawsze są dobre. Wszakże są one większe, ponieważ ich liczba w żarówce (od 4 do 10) jest mniejsza niż liczba sprężynowa, która ma kilkadziesiąt goździków w cebulce. Dlatego współczynnik mnożenia jest taki sam. Jeśli na przykład w cebulach są 4 zęby, to podczas sadzenia musimy pogrzebać czwartą część plonu w ziemi. A to nie jest w sposób biznesowy!
Na szczęście natura zapewniła czosnek zimowy wspaniałą dodatkową metodą rozmnażania. Wiadomo, że czosnek nie tworzy kwiatów, a co za tym idzie nasion, dlatego rozmnaża się dzieląc cebulki. Zimowe formy czosnku to zazwyczaj groty strzał. Ale dlaczego czosnek potrzebuje strzelca, jeśli nie ma na nim kwiatów? Tak więc ta strzała nie jest kwiatostanem, ale małym szczypiorkiem czosnku. Nazywa się je powietrznymi żarówkami. Są one zamknięte w małej walizce i może ich być około 100 na jednej roślinie. Tutaj leży rezerwat hodowlany. Jeśli chcemy rosnąć, powiedzmy, 200 głów czosnku, wtedy 40-50 cebulek z 4-5 zębami będzie potrzebne do sadzenia. A podczas hodowli z cebulkami będą potrzebne tylko 2-3 rośliny. Oprócz oszczędności materiału do sadzenia, nie mniej ważne jest to, i być może, co ważniejsze, że wraz z rozmnażaniem czosnku z cebulami, staramy się poprawić zasiewy. W końcu patogeny czosnku są w glebie i są przenoszone podczas sadzenia goździków. Bulwy nie mają kontaktu z ziemią i dlatego nie przenoszą infekcji.
Niestety, wielu ogrodników nie używa tej ekonomicznej metody hodowli czosnku zimowego. Ktoś nie wie, jak siać, ktoś próbował, ale mu się to nie udało: niektóre żarówki zamarły, inne wyschły, a trzecie miały żarówki, ale małe. Opowiem ci o moim doświadczeniu uprawy czosnku i rozmnażaniu go z cebulkami.
Przede wszystkim żarówka powinna być uprawiana. Nie ma tutaj dużych trudności. Wystarczy zostawić strzały na kilku roślinach z czosnku wyhodowanych z największych goździków (w pozostałych rozbijają się, aby zwiększyć plony bulw). Najpierw strzały są złożone w spiralę. Gdy rosną, wyprostowują się i gdy tylko w końcu się wyprostują, konieczne jest niezwłoczne usunięcie zbiorów. Rośliny powinny być całkowicie usunięte, wiązane w pęczki i zawieszane na 3-4 tygodnie na strychu. W tym czasie nastąpi wypływ substancji plastycznych z liści i łodygi do cebulek i cebulek powietrznych, a one przybiorą na wadze. Po wyschnięciu łodygi można oddzielić główkę od żarówki, starając się utrzymać nienaruszoną osłonę.
Wolę siać cebulę na wiosnę, ponieważ gdy zasiana jest zima, niektóre z nich zostają zamrożone, niektóre z nich wystają na powierzchnię z powodu wiecznej zmarzliny. Do wiosny przechowuję żarówki w warunkach pokojowych zapakowanych w 2-3 warstwy papieru gazetowego i w otwartej plastikowej torbie. Przez półtora miesiąca przed zasianiem demontuję je i wkładam do lodówki, utrzymuję w temperaturze + 4-5 ° C. Dlaczego to robisz, pytasz. Tym samym wiosna zegara biologicznego wydaje się rozpoczynać od bulwochomów. Jeśli nie zostanie to zrobione, rośliny nie "poczują" czasu, pozostaną zielone i będą rosły do późnej jesieni, a czasem nawet będą strzelać. Wtedy otrzymamy średniej wielkości żarówki nevzrevshie z małymi zębami, nie będące przedmiotem zainteresowania, ani jako żarówka towaru, ani jako materiał do sadzenia. Rośliny z cebulek przed schłodzeniem przed zasiewem przestają rosnąć na początku sierpnia. W tym samym czasie powstaje cebula z jednego dużego okrągłego goździka o średnicy do 3 cm, zwanego jednym ząbkiem.
Przygotowuję łóżko do baniek na jesieni, ponieważ trzeba je siać wczesną wiosną, gdy gleba jest jeszcze wilgotna i trudno będzie ją wykopać jakościowo. Czosnek wymaga żyznej, niekwasowej gleby, jest lekki i ma właściwości nawilżające. Dlatego mam ogród w słonecznym miejscu i dobrze zapełniam się ekologicznymi (wiadro kompostowe na 1 kw. M) i minerałem (pudełko z superfosfatem i litrową puszką popiołu na m2) nawozów. Przed zasiewem, broszki są moczone przez 24 godziny w naparze popiołu (1 łyżka łyżeczki na 1 szklankę wody), zmieniając wodę 3-4 razy. Float - usuń. Siewam na głębokość 2-3 cm w 3-5 cm z rzędu. Odległość między rzędami wynosi 15-20 cm, a nasadzenia muszą być ściółkowane warstwą siana o grubości 5 cm, co pozwala zachować wilgoć w górnej strefie korzeniowej - warstwę gleby i nie ma potrzeby częstego podlewania, pielenia i rozluźniania.
Na początku sierpnia, gdy liście zaczynają żółknąć, wykopuję rośliny. Jeśli spóźnisz się z czyszczeniem, część nadziemna obumrze i trudno będzie znaleźć pojedyncze zęby w ziemi. Rośliny wysychają przez 2-3 dni na słońcu, rozprowadzając je cienką warstwą na folii i pokrywając noc przed rosą. Potem pakuję je i suszy na strychu. Pojedyncze zęby są pełnoprawnym materiałem nasadzeniowym do sadzenia jesienią. W następnym roku produkują duże (do 150 g) główki czosnku.