Dlaczego potrzebujemy sideratów


Rok temu kupiliśmy domek. Ale jest bardzo gęsta i biedna kraina. Przed nami właściciel wprowadził dużo próchnicy, żeby było lepiej, ale potem było dużo traw - chwastów. Chciałbym wiedzieć, jak poprawić skład gleby bez jej zatykania. Słyszałem, że zasiew gorczycy i żyta pomaga, i nie wiem jak to wszystko zrobić poprawnie, proszę napisz.
GA GOLUBKOVA , region Saratów

Wrzesień to czas na szybkie i łatwe przygotowanie żyzności gleby na przyszłoroczne zbiory. Aby wyhodować zdrowe rośliny, trzeba je prawidłowo karmić: szkodniki i choroby najczęściej dotykają osłabione okazy. A co, jeśli nie masz możliwości zakupu wysokiej jakości nawozów organicznych? Można je z powodzeniem zastąpić zielonymi nawozami (zielonymi nawozami naturalnymi).
W praktyce rolnictwa ekologicznego są one używane od niepamiętnych czasów. Wystarczy przytoczyć słowa rzymskiego pisarza i uczonego Pliniusza Starszego, który żył w 23-79 rne: drzewa i krzewy winne ... Jest to równie dobry nawóz jak gnojowica. "
W erze fascynacji nawozami mineralnymi, począwszy od ubiegłego wieku aż do naszych czasów, zielone nawozy cofnęły się w tle i prawie nigdy nie były używane. Teraz, wraz z ożywieniem rolnictwa ekologicznego, znów stają się ważni.


Siderata - źródło ekologiczne


Głównym celem syderatów jest wzbogacenie gleby o substancje organiczne i wysokogatunkowy azot, który w przeciwieństwie do minerałów jest łatwo przyswajany przez rośliny. System korzeniowy wielu sideratów jest w stanie wydobywać składniki odżywcze z głębokich warstw gleby (kwas fosforowy, wapń, magnez itp.). Po orce te elementy stają się dostępne dla roślin uprawnych. Pod wpływem mikroorganizmów resztki roślin z zielonych roślin rozkładają się i przekształcają w humus.


W naszym masywu daczy wielu mieszkańców lata zostaje zabranych przez zasianie żyta lub jęczmienia po zebraniu plonów. Puste łóżka są gęsto zasiane jesienią. Podążyłem za ich przykładem i zasiałem żyto. Tydzień później pojawiły się przyjazne pędy, na początku zimy kiełki urosły do wysokości 15-18 cm. Proszę wyjaśnić, co daje i co zrobić z tymi uprawami na wiosnę.
Maria Yakovlevna Kovaleva , Togliatti


Nawozy zielone, zwłaszcza mieszanki traw i roślin strączkowych, nie ustępują pod względem obornika pod względem zdolności do wzbogacania gleby w humus i azot, ale gorsze w wzbogacaniu w pewne składniki odżywcze. Łatwo jest wytłumaczyć: ile roślin pobierało z ziemi pierwiastki mineralne, a po umieraniu wracają one tyle samo. Azot i próchnica są wyjątkiem, ponieważ ich liczba wzrasta ze względu na zdolność roślin do używania azotu i węgla z powietrza. Kolejnym ważnym działaniem zielonych nawozów jest poprawa reżimu wodnego i powietrznego gleby. Układ korzeniowy roślin zielonych, zwłaszcza zbóż, ma szeroko rozgałęziony, włóknisty układ korzeniowy, który rozbija glebę na małe grudki, tj. rozluźnia i struktury gleby. Takie działanie jest szczególnie przydatne na ciężkich glebach ubitych, do których woda nie wnika dobrze, a także do uprawy nowo opracowanych obszarów. Nawozy zielone pomagają przywrócić żyzność gleby, zniszczone przez roboty budowlane i inne, gdzie samochody i ludzie całkowicie zniszczyli lub zbili górną warstwę kulturową.


Przeciw chorobom i szkodnikom


Z punktu widzenia ochrony roślin przed chorobami szczególne miejsce zajmują nawozy zielone: odgrywają one ważną rolę sanitarną. Po pierwsze, tłumią wzrost chwastów, a aby same sideraty nie stawały się chwastami, należy je kosić lub zamykać przed powstaniem nasion. Dotyczy to w szczególności szybko rosnących i obficie rozsadzających roślin, takich jak rzepak lub gorczyca. Po drugie, niektóre rodzaje sideratów pomagają oczyścić glebę ze szkodników i chorób. Na przykład, gęsty siew gorczycy, żyto znacznie zmniejsza populację drwalników. Istnieją dowody na to, że wieloletnie alkaloidy łubinu są toksyczne dla stonki ziemniaczanej, więc nie hibernują na polu łubinu. Jeśli sadzisz ziemniaki na takim polu, przez pierwsze dwa miesiące praktycznie nie ma na nim takiego szkodnika. W przyszłości stonki ziemniaczanej latają z okolicznych pól, ale nie powodują znaczących szkód.
Nawozy zielone poprawiają jakość owoców, przyczyniają się do gromadzenia się w nich kwasów organicznych, witaminy C i poprawiają ich smak. Ustalono, że groch ma pozytywny wpływ nie tylko na plon, ale również na wielkość i kolor jabłek. Wysiew między rzędami i zasiewanie zielonego nawozu między drzewami owocowymi w ogrodzie zwiększa ich odporność na niskie temperatury, poprawia jakość przechowywania owoców podczas przechowywania.
Wiele sideratów to także doskonałe rośliny miodne (koniczyna, koniczyna, facelia itp.).
Dlatego przy naprzemiennym plonowaniu lub płodozmianach bardzo ważne jest, aby zrobić miejsce w ogrodzie lub letnim domku na zielone nawozy. Staraj się uprawiać rośliny warzywne i owocowe na bazie biologicznej - bez użycia nawozów i pestycydów.
Aby uzyskać maksymalne korzyści z zielonego nawozu i uniknąć pomyłek podczas ich uprawy, musisz wiedzieć, jak one działają. Syderanty dają dobry efekt tylko wtedy, gdy dobrze rosną i rozwijają wystarczającą ilość zielonej masy. Dlatego wymagają one dobrego przygotowania gleby: w żadnym przypadku nie należy wysiewać w nesokopannuyu lub grubo wykopać glebę.
Zaleca się kopać zielone nawozy w okresie pączkowania przed kwitnieniem, gdy rośliny nie są bardzo szorstkie. Są płytko skurczone (na glebach lekkich do głębokości 12-15 cm, na ciężkich - 6-8 cm), ponieważ przy głębokim wysiewaniu nie rozkładają się, lecz zamieniają w masę torfowatą.


Przydatna okolica


Jeśli sadzonki są sadzone na niektórych łóżkach, nie ma odcięcia zielonego nawozu: sadzonki można sadzić wśród zielonych roślin. W ogrodzie wykonano studnie i posadzono rośliny (pomidory, papryki itp.), Posypano kompostem. Przez kilka dni siderata i sadzonki będą rosły razem. Kultury Sideral gładkie temperatury spada w pobliżu gleby. W nocy chronią sadzonki przed zimnem, w dzień zakrywają je przed słońcem i wiatrem. Dzięki temu sadzonki lepiej się układają. Kilka dni po posadzeniu, sadzonki z zielonego gnoju ciąć i mulch gleby z nimi w tych samych łóżkach.


Co i kiedy siać


Sideralowe rośliny można wysiać wczesną wiosną przed sadzeniem i sadzeniem roślin ogrodowych, a jesienią po zbiorze głównych roślin i kwiatów.
Możesz zastosować zielony nawóz w postaci pośrednich upraw. Można również użyć kompostów przygotowanych z różnych resztek roślinnych i części gruntowej roślin strączkowych uprawianych jako nawóz zielony. Technologia przygotowania takich kompostów jest prosta. Torf, ściółkę leśną lub posiekaną słomę rozrzuca się na miejsce, następnie drugą warstwę układa się z masy gruntowej sideratów (łubin, groszek itp.), Naprzemiennie na wysokość 1-1,5 m. W kompoście dodać popiół, mąkę fosforanową. Po 6 miesiącach kompost jest gotowy, można go użyć.


Podajemy charakterystykę roślin, które można polecić jako sideraty.
Fasola pastewna - bogate źródło azotu. Rośnie lepiej niż inne rośliny strączkowe na ciężkich glebach i dobrze znosi ujemne temperatury. Dlatego na obszarach z łagodnymi zimami nadają się do zasiewów w okresie zimowym. Można je hodować w mieszaninie z polem wyki i grochu.
Zima Vika wzbogaca glebę w azot, materię organiczną. Jest zasiane jesienią po zbiorze głównej rośliny, często zmieszanej z dowolnym składnikiem zbożowym (zimowym żyto lub pszenicą), który służy jako wsparcie dla słabych łodyg wiki.
Wiosenna wyka jest uprawiana na nawóz zielony na obszarach o surowych zimach, gdzie zimowa wyka zamarza.
Groch polny , pelyushka szybko rośnie i szybko rozwija dużą zieloną masę. Odporna na niskie temperatury roślina polecana na północy w połączeniu z wyką i owsem.
Musztarda jest bardzo popularną i najbardziej rozpowszechnioną rośliną używaną jako siderata w ogrodach przydomowych, szczególnie w Niemczech. Szybko rośnie i szybko gromadzi zieloną masę, wzbogaca glebę materią organiczną, fosforem i siarką. Można ją wysiać w dowolnym momencie, gdy gleba jest wolna: przed, po zasiewie i między głównymi uprawami. Optymalny czas wzrostu wynosi 8-10 tygodni. Siew gorczycy jest dobrym lekarstwem na wireworm.
Gryka - charakteryzuje się szybkim wzrostem, wzbogaca glebę w materię organiczną, fosfor i potas. Szczególnie polecany do ciężkich gleb. Gryka jest wysiewana wiosną, bliska późnej jesieni.
Koniczyna do uzyskania pożądanego efektu wymaga co najmniej dwóch lat uprawy, więc na działce ogrodowej jej użycie jest ograniczone. Może być stosowany w odstępach między rzędami upraw owocowych. Do tego celu nadają się koniczyna biała, czerwona (łąkowa) i inkarnowana.
Biała koniczyna wzbogaca glebę w azot i potas. Rośnie bardzo szybko, jest odporny na zimno, ale nie toleruje kwaśnej reakcji gleby i dlatego musi być schłodzony. Siew - wiosną lub latem. Koniczyna czerwona nadaje się do obszarów o dobrej wilgotności, zasiewach - na początku lata. Koniczyna inkarnowana jest niestabilna do zamarzania i może być używana tylko w regionach południowych.
Lupins . Na działkach ogrodowych stosuje się gatunki roczne: niebieskie (wąskolistne), żółte i białe. Najbardziej rozpowszechnione w Niemczech, gdzie nazywane są "błogosławieństwem piaszczystych gleb". Lupini dają dobry efekt na glinach, ale nie lubią ciężkich gliniastych gleb. Na ich korzeniach żyją mikroorganizmy, które są w stanie przekształcić nierozpuszczalne fosforany w dostępną postać. Łubin wieloletni jest dobrze przystosowany do różnych gleb, jest wystarczająco odporny na zamarzanie, wcześnie się rozwija i produkuje nasiona. Ma wysoce rozwiniętą zdolność wiązania azotu. W drugim roku życia, w fazie pełnego rozkwitu, jest w stanie przyswoić 350-380 kg / ha azotu biologicznego, co jest szczególnie ważne dla gleb bielsko-bielicowych, gdzie praktycznie nie ma azotu. Nawóz zielony z łubinu o wartości odżywczej zbliżającej się do obornika.
Lucerna jest wieloletnią rośliną strączkową, która wzbogaca glebę w materię organiczną, azot i fosfor. Siew wiosenny jest zakopywany w ziemi lub koszony przed kwitnieniem.
Owies wzbogacają glebę w materię organiczną i potas. Zwykle stosowany w mieszaninie z wyką czy grochu. Nasiona wysiewa się wiosną, rośliny są chowane w glebie przed kwitnieniem.
Gwałt , jak musztarda, z rodziny kapuścianej. Wzbogaca ziemię materią organiczną, fosforem i siarką. Rośnie słabo na glebach słabo uprawnych, ubogich w próchnicę z kwaśną reakcją, nie lubi piaszczystych i ciężkich wilgotnych gleb. Ciągły siew rzepaku na glebach bogatych, o wysokiej zawartości azotu przyczynia się do wiązania azotanów i zmniejszenia ich ługowania do wód gruntowych. Rzepak jest wysiewany w lipcu-sierpniu i zapieczętowany przed kwitnieniem; Zimę można wysiewać jesienią i pozostawić na zimę jako warstwę ochronną gleby. W ciężkie zimy umiera.
Rzodkiew oleista łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych i do każdej gleby. Rośnie szybko, rozwija dużą ilość masy korzeni i liści, co pozwala zmniejszyć dawkę nawozu organicznego i azotowego. Rzodkiew oleisty aktywnie tłumi nicienie. Siew jest możliwy od początku czerwca do początku września, w regionach południowych - do połowy września. Zielona masa jest zapieczętowana późną jesienią, wcześniej zmiażdżyła łopatę. Jeśli rośliny wyrosły i utworzyły łodygi drzewiaste, najlepiej je stosować na kompost.
Żyto ozime najlepiej nadaje się do siewu podzimnogo, z bliska na wiosnę na wysokości łodyg około 60 cm Młode i delikatne rośliny szybko rozkładają i wzbogacają glebę materią organiczną, azotem i potasem. Żyto jest bardzo dobrą rośliną poprawiającą fizyczne właściwości gleby, ale jej wadą jest silny efekt suszenia gleby, dlatego lepiej jest używać jej w warunkach wystarczającej wilgotności.
Facelia rośnie bardzo szybko, tworząc dużą zieloną masę. Dobra roślina miodu, bezpretensjonalna, uprawiana w różnych warunkach. W Niemczech uważana jest za idealną roślinę dla ogrodników. Delikatne liście i łodygi rośliny szybko rozkładają się i służą jako dobry nawóz azotowy.

Dlaczego potrzebujemy sideratów


Moja działka jest bezpłatna przez długi czas. To jest spowodowane
z późnym zasiewem i sadzeniem lub wczesnym uwolnieniem obszaru, zwykle od lipca do sierpnia. Taka sytuacja jest oczywiście niepożądana.
W końcu gleba jest żywym organizmem, naturalnym warunkiem istnienia jest obecność pokrywy roślinnej. Bez niego gleba traci swoje właściwości biologiczne, swoją płodność. Pośrednie i wielokrotne plony pozwalają mi rozwiązać ten problem i dają możliwość otrzymania 2-3 plonów rocznie na jednym obszarze.
W uprawach powtarzalnych i pośrednich uprawiam nie tylko rośliny spożywcze, ale także zielone nawozy, tzw. Zielonki. Uprawy zielonej masy, którą dają, nie posprzątam i nie mogę stanąć poza ogrodem, ani zaorać ani zakopać w miejscu uprawy. Gleba otrzymuje dodatkowy opatrunek z materią organiczną, jej właściwości chemiczne i fizyczne są ulepszone, a wzrost plonów z takiego nawozu okazuje się nie mniejszy, a czasami nawet większy, niż z obornika. Rośliny siderlandzkie rosną bardzo krótko, do 45 dni, ponieważ osiągają gotowość w fazie kwitnienia, pączkowania, a nawet wcześniej. Zajmują obszar w czasie, gdy nie ma sensu uprawiać innych roślin.
Podczas wysiewu zimowych roślin sidereal na przełomie września i października, osadzamy je w glebie pod koniec kwietnia, czyli takie sideraty są odpowiednie dla większości warzyw. Jako sideratov używam różnych kultur. Główne wymagania dla nich - krótki okres wegetacyjny i zdolność roślin do akumulowania dużej biomasy w tym czasie. Rozpoznaję jako najlepsze rośliny strączkowe, zwłaszcza szparagów. Za pomocą bakterii brodawkowych mogą absorbować azot z powietrza i gromadzić go. Należą do nich łubin, groch, wyka, chinan, fasola, trinogella, ciecierzyca, szabdar lub koniczyna perska, seradela, drożdże lucerna itp.
Z nie-marginalnego sideratowa doświadczyłem i polecam Rzodkiew oleistą, rzepak jary i żyto ozime. Lista może być kontynuowana. Zieleni mans często używają do upraw wymagających nawozów organicznych, takich jak kapusta, ogórki, pomidory, melony. Wszystkie rośliny warzywne reagują. Pod presją sideratov marchew, choć daje wzrost wydajności, jego jakość może się zmniejszyć z powodu rozgałęzienia roślin okopowych. Jej drugi rzut po nawozie zielonym nawozem, efekt sideratowa utrzymuje się w drugim roku. Sayu siderata w różnych momentach, w zależności od czasu uwolnienia witryny od głównej kultury.
Wczesną wiosną sadzę obszary z sideratą po późnym zebraniu warzyw. Czuję je w czerwcu pod letnim sadzeniem ziemniaków i sianiem innych roślin. Letni siew sideratów, czyli od czerwca do sierpnia, spędzam po zebraniu wczesnych ziemniaków i kapusty, czosnku, cebuli, marchwi i buraków wiosennego siewu. Zamykam je podczas jesiennej uprawy. Na tej stronie uprawiam prawie wszystkie warzywa. W połowie jesieni prawie cały obszar zostaje uwolniony od warzyw. Można siać zimowe siderany zielone, takie jak sabdar koniczyny, rzepak ozimy lub żyto ozime. Kiedy wiosną uprawia się je z bliska. Na tych obszarach umieszczam pomidory, kapustę, melony i ogórki.