Pomidory dla naszego zdrowia


Zaskakująco duża różnorodność odmian pomidorów! Owoce różnią się nie tylko formą, rozmiarem, kolorem, ale także zawartością składników odżywczych i substancji biologicznie czynnych.Które z nich wybrać do sałatek, do konserw, jakie są najsmaczniejsze i najbardziej przydatne dla zdrowia?
Pomidory są bogate w karoten, witaminy C i P, kwasy organiczne, zawierają bogaty zestaw pierwiastków śladowych, potasu, wapnia, fosforu, a także cukry, błonnik pokarmowy, fitoncydy, likopen. Promują lepsze ukrwienie, perystaltykę jelit, poprawę metabolizmu soli wodnej, czynności wątroby i nerek, są zalecane do poprawy wzroku, nadciśnienia, odporności, utraty wagi w otyłości, miażdżycy. Karotenoidowy likopen chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, tj. zapobiega procesowi starzenia się i pojawianiu się złośliwych nowotworów.
Jaki rodzaj owoców preferuję? W mojej rodzinie uwielbiam sałatki z dużych różowych i malinowych pomidorów. Mają cienką skórkę, soczyste, delikatne mięso, bogaty smak dzięki harmonijnemu połączeniu cukrów i kwasów organicznych. Zawierają wiele witamin i likopenu o działaniu ochronnym. Nic dziwnego, że podobne owoce pomidorów są bardzo popularne na rynku i sprzedawane po najwyższej cenie.
W mojej kolekcji są to odmiany o średnim okresie dojrzewania z wysokością krzewu w otwartym terenie 120-150 cm, z których wiele to selekcja zachodniberyjska, są one doskonale przystosowane do warunków w regionie środkowej Wołgi. Są to pomidory Alsu, Barnauł, dranie Demidow, malinowiec ziemniaczany, magik, ulubione święto, mamut, miód, różowy słoń, troje grubych mężczyzn, heavyweights z Syberii, Sevryuga, syberyjski Trump, Cud Ziemi, itp.
Do puszkowania są dobre gatunki o gęstszych owocach ważących 80-150 g formy śliwkowej lub gruszkowatej: pierścień malinowy, różowa gruszka, królewski debaro, światło malinowe, kozim manekinem, serce malinowe.
Zazwyczaj wczesne dojrzewające pomidory nie smakują dobrze. Ale dzięki sukcesowi hodowli różolochodne odmiany nowej generacji mają wysoką jakość pomidorów i doskonały smak.
Ostatnio rośnie popyt na odmiany z owocami żółtymi i pomarańczowymi. Kumulują więcej cukrów niż czerwonych, smaczniejsze i bardziej użyteczne, ponieważ zawierają więcej beta-karotenu i likopenu (różnią się budową i są 2,5-3 razy lepiej wchłaniane przez organizm). Żółte i pomarańczowe pomidory są uznawane za lecznicze i są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na alergie na czerwone owoce.
Bardzo smaczne i mięsiste, z niewielką ilością nasion i miąższu, z dużymi owocami pomidorów z mojej selekcji - Złota Korona, Grapefruit, Złote Kopuły, Miód, Posiłek Klasztorny, Olesya, Pomarańczowy Olbrzym, Południowy Opalenizna, itp.
Pięknie wyglądają puszki o małych (do 100 g) owocach kulistego Złotego Runa, pomarańczowego banana, pomarańczowej Chukhloma - w formie długiego batona, bursztynu gruszkowego, pomarańczowej trufli japońskiej (do 150 g).
A najsłodsze (fruktoza i glukoza przeważają w cukrach), a pożyteczne to żółto-wiśniowe niemowlęta z masą owoców 10-30 g. Są podawane na stół na deser jako całość.
Odmiany "czekoladowe" są cenione ze względu na wysoką zawartość pierwiastków śladowych, w tym biologicznie dostępnego jodu i delikatnego smaku. Wybrałem najlepsze odmiany sałaty: czarny rosyjski, czekoladowy, czarny malinowy, Qingdao.
Należy zauważyć, że smak owoców, ich walory użytkowe determinują nie tylko różnorodność, ale także skład gleby, warunki pogodowe i poziom użytych maszyn rolniczych.


Na zdjęciu: odmiana Pudovik - szkarłatne duże owoce o kształcie sercowatym (wysoki krzew); odmiana wczesno dojrzewająca Wróżka - pomarańczowy owoc o wadze 100 g do sałatek; Żółta gruszka (Chiny) - piękne złote, słodkie "gruszki" o masie 10-20 g (różnorodność obfitych owocników, wysokość krzewu 150 cm)