Porzuć kopanie


Minęło pięć pełnych lat odkąd odmówiłem kopania witryny zarówno jesienią, jak i wiosną.
Nie mam już dość radości z tego, jak zmienia się gleba. Jego wygląd, skład, struktura, populacja różnych zwierząt gospodarskich mówią mi, że stało się ono żywe i zdrowe.

Pamiętam z przerażeniem, co to było pięć lat temu: w porównaniu z sąsiednimi czarnymi obszarami mój ogród był czerwonawy i odkurzony z najmniejszą próbą jego przetworzenia (konsekwencje układania rur wodociągowych i gazowych wzdłuż całej działki i corocznej głębokiej uprawy).

Kiedy ziemia staje się glebą

Po odmowie dorocznego kopania orki i uzyskaniu pierwszych rezultatów euforia była tak silna, że od razu napisałem o tym w "Dachnitsa", aby nie tylko ja, ale i inni ogrodnicy mogli uzyskać "szum" od pracy z ziemią. Wielu zapewniało mnie, że wszystkie dobre rzeczy nie potrwają długo, że ogród zarośnie chwastami, że ziemia wkrótce zamieni się w "asfalt" itp. i tym podobne. Ale minęło już 5 lat, wyniki są nowe i nieźle, a teraz nazywam ziemię na stronie moją własną przyjemnością.
Euforia nie minęła, tylko umocniła się. Ciężkie wykopaliska, które powtarzano każdej wiosny, należą już do przeszłości. Najbardziej poszukiwanymi narzędziami pracy są płaskie i lekkie grabie Fokine'a. Łopata została zastąpiona małą, podobną do szufelki, ale odmówiła w ogóle przyjęcia traktorów. Oczywiście istnieją kultury, którymi nie można zarządzać bez uprawy: ziemniaki i marchewki. Do tego przypadku używam specjalnych "kopiących" widelców. Ale po każdym kopaniu staram się jak najszybciej wrócić do pierwotnych właściwości gleby. Najważniejszą rzeczą, jaką zdałem sobie sprawę w ciągu tych 5 lat jest to, że gleba nie powinna być puszysta i luźna, powinna być gęsta, mieć dobrą strukturę i być koniecznie podciągnięta z góry. Jest to żyjąca gleba, zdolna do pracy i ulegania plonom w każdych warunkach pogodowych.
Suche lato ubiegłego roku pokazało, że głęboka uprawa gleby wysusza go, pozbawiając zasoby wilgoci, które rośliny mogą czerpać z niższych horyzontów. Wysokie temperatury przez całe lato po wilgotnej sprężynie spowodowały "zacementowanie" zaoranej warstwy gleby i powstanie skorupy z głębokimi pęknięciami. To ja osobiście zaobserwowałem w sąsiednich obszarach. A moja nietraktowana działka nie wykazywała żadnych pęknięć. Po każdym długo wyczekiwanym deszczu wziąłem zgrabiarkę i przeprowadziłem "suche podlewanie" - poluzowane na głębokość 2-4 cm, które odegrało rolę ściółki i uratowało glebę przed przesuszeniem. Oczywiście konieczne było podlewanie, zwłaszcza kapusta, ale nawet bez podlewania rośliny czuły się znacznie lepiej niż na sąsiednich obszarach. Liście całkowicie zasłoniły ziemię przed słońcem, a nawodnienie było bardziej potrzebne do nawilżenia powietrza. Z braku wilgoci również ucierpiały plantacje ziemniaków, ponieważ zwykle zajmują one najbardziej odległe miejsce, gdzie nie zawsze można rozciągnąć wąż do podlewania. Ale wykopane zbiory "powiedziały" dla siebie na korzyść uprawy bez kopania. Ilościowo było mniej niż w połowie, ale ziemniaki były, co zaskakujące, duże i czyste, bez śladów choroby. Uprawiam wczesne odmiany Latona, dojrzewające odmiany Sante i co roku jedną lub dwie odmiany do testowania. W ubiegłym roku przetestowano Belarozę - bardzo piękne, różowe bulwy o kremowo-żółtym, bardzo smacznym miąższu. A co najważniejsze - odmiana jest bardziej odporna na kiełkowanie podczas przechowywania.


Susza była przewidziana ... moli


Szczególne miejsce, najbardziej słoneczne i płodne, zawsze rozróżniam pomidory. Zeszłego lata musieli bardzo dobrze chrobać, aby chronić przed temperaturami dziennymi i nocnymi (główna przyczyna pękania owoców). W trakcie poszedł chwast z plantacji truskawek chwastów i specjalnie uprawianych facelii. Przy okazji, bardzo lubię tę krzaczastą trawę: wygląda pięknie i jest bogata w białko (można karmić zwierzęta) i rośnie szybko po koszeniu (opłaca się go uprawiać specjalnie na ściółkę), a jako siderat na zimę jest lepsza niż musztarda, ponieważ tworzy bardziej gęsty, podniesiony "koc" nad ziemią.
Aby nie powodować pękania owoców w wysokich temperaturach w ciągu dnia, dałem tylko dwa lub trzy podlewania przez cały okres wegetacji. Naturalnie, wzrost wysokich odmian został zmniejszony, ale zbiory nie zmniejszyły się: formacja miała na celu zbiór. Sadząc sadzonki z szklarni w ziemi, od razu zostawiłem kilku "zero" pasierba z korzenia pasierba. Dokładna prognoza na suche lato została podana przez krety (tak jak robią to co roku). Przyjrzyj się bliżej wzgórzom wyrzuconym przez mieszkańców podziemia wczesną wiosną.
Jeśli kopce "idą" w górę, w kierunku wzgórza, to oczekuje się, że lato będzie mokre, a jeśli w dół - wtedy suche.
Ostatnie wzgórza są nieco ciemniejsze, bardziej wilgotne, więc możesz odgadnąć kierunek ruchu. Używam tej wskazówki od wielu lat i nigdy się nie pomyliłem.
Aby nie wiązać każdego krzewu z pomidorów osobno, rozdałem taśmę z polichlorku winylu (PVC), "osiem" zawijających pegów między krzakami roślin. Taśma musiała być rozciągana dwukrotnie podczas lata, podczas gdy krzaki nie opadały, taśma mocno je przytrzymywała.


Nowość - dobrze zapomniane stare


Chciałbym powiedzieć dwa słowa o sposobie sadzenia sadzonek, z których korzystali nasi dziadkowie i pradziadkowie, ale których współcześni rolnicy zupełnie zapomnieli, stosując głęboką uprawę roli. Drugi rok z rzędu zasadziłem sadzonki kapusty "pod łomem". W lekko połamanym łożu ogrodowym robię dziurę na głębokości korzeni, a następnie obniżam korzeń sadzonki do "serca" i wlewam wodę z konewki bez dyszy. Gleba z krawędzi otworu pod strumieniem wody jest spłukiwana, zamulając korzenie. Wszystko, lądowanie się skończyło. W tym przypadku wszystkie operacje są płynne, a całe lądowanie zajmuje minimum czasu. Sadzone sadzonki są pobierane natychmiast, bez przepełnienia. Jeśli gleba wokół roślin zostanie poluzowana na głębokość 2-3 cm, to nie trzeba wielokrotnie podlewać, ponieważ lądowanie pod "łomem" nie narusza przepływu wilgoci kapilarnej z niższych poziomów, a korzenie otrzymują ją natychmiast w obfitości.
W ten sposób można sadzić zakupione sadzonki wszystkich roślin uprawnych: chociaż ich korzenie, z reguły, są zwisające w połowie, ale rośliny szybko zapuszczają korzenie. Dla moich sadzonek, posadzonych z bryłką humusu, wykopuję dziurę małą szpachelką wielkości komy (nie więcej!), Połóż tam sadzonkę, na wpół śpiącą z glebą, wodą i wreszcie zasypiaj, tworząc podlewanie. Z góry już nie płynę. Sadzenie jest oczywiście trudniejsze niż zwykle, ale zbiory zawsze uzasadniają koszty. Ponadto można znacznie wzbogacić glebę, wprowadzając corocznie korzenie próchnicy (to znaczy działa!) Do głębokości sadzenia. Aby nie niszczyć bryły podczas sadzenia, przecinam cieplarnię przez cały próchnicę wzdłuż i przez rośliny w szklarni. Uzyskano nawet kostki z sadzonkami, które doskonale tolerują przeszczep.


Chochoł i kolejna ściółka


Suche lato 2010 r. Wyraźnie pokazało, że gleba ściółkowa jest niezbędna, podobnie jak powietrze i woda, ponieważ bez niej nie może być ani jednego, ani drugiego w glebie. I ściółka jest inna. Moje doświadczenie mówi mi, że dla sadzonych sadzonek i sadzonek z korzeniami dobrego mulczu jest jakakolwiek materia organiczna położona grubą warstwą wokół rośliny. Ale do szybkiego ukorzenienia sadzonek, które wymagają częstego podlewania, lepiej nadaje się ściółka z dużego piasku rzecznego, wylana w warstwie 5-7 cm, każda kropla wody przedostaje się przez piasek do sadzonek, spływa, a korzenie szybko się formują. Z ekologicznym mulczem jest to po prostu niemożliwe, ponieważ dopóki się nie zmoczy - wilgoć nie ustępuje. W przypadku, gdy nie ma materii organicznej, nie ma piasku, wówczas na łożu rolę ściółki można rozegrać nawet poluzowaną na 2-3 cm glebie rake. Sam wyschnie, ale nie pozwoli, aby warstwa korzeni była sucha. Zeszłoroczna susza zmusiła wszystkich mieszkańców gleby do przejścia na głębsze warstwy gleby, chociaż ściółka we wszystkich jej postaciach leżała wszędzie.
W ogrodzie dobrej ściółki od czasu do czasu służy jako skoszony trawnik. Tylko pochyła trawa nie musi być usunięta, a wszystko to "tam, gdzie to konieczne", robaki zostaną pociągnięte. A po tym nakarmi korzenie. Poza tym trawnik - sanktuarium ogrodników (biedronki, jeźdźcy itp.) Mszyce na mojej stronie prawie same zniknęły, nie zmagałem się z tym przez długi czas, a ogród nie cierpi. Wraz z formowaniem trawnika strup zniknął na jabłoniach i gruszach, pleśń na winogronach, chociaż nie przeprowadzałem żadnych dodatkowych zabiegów. Tak, i wygląda na zielony trawnik bardziej zabawny i atrakcyjny niż czarny wykopany ogród, w którym można wejść tylko przy suchej pogodzie.


Co nas przeraża?


W klasach naszego Kurskiego klubu ogrodników wygłosiłem wykład na temat "Uprawa gleby bez kopania", rozmawiałem z wieloma ludźmi i zdałem sobie sprawę, że odmowa kopania ludzi kopie przestaje chęć "ocalenia ziemi", a nie utraty plonów. Niemal wszyscy rolnicy uważają, że duża liczba ścieżek negatywnie wpłynie na plon. Ale wszystko, jak mówią, jest w naszych rękach. Możesz budować łóżka o dowolnym kształcie i wielkości, a ścieżki pomiędzy nimi tworzą dowolną szerokość, najważniejsze jest to, że wygodnie było chodzić po terenie bez wchodzenia na łóżka. Nie zadeptana ziemia natychmiast ci podziękuje za uprawę.
Drugą rzeczą, która nie pozwala na kopanie, jest strach przed zwalczaniem chwastów. Ale chwasty nie są nigdzie przenoszone, ich nasiona leżą w ziemi na głębokości leczonej warstwy, przy zachowaniu wysokiej energii kiełkowania i kiełkowania. Przy długotrwałym przechowywaniu znacznie wzrasta "aspiracja" do dawania potomstwa w chwastach. Nie warto sobie wyobrażać, co się dzieje, gdy odwracamy ziemię, kopiąc. Wszystkie nasiona, które przekształciły się w światło Boga, mają tendencję do kiełkowania i dawania potomstwa. Jeśli potraktujesz tylko wierzchnią warstwę gleby, "goląc" chwasty o płasko przyciętych, wtedy nie będzie nowego miejsca do zrobienia (mówimy o rocznych chwastach z korzeniem pałeczki). A w przypadku dominacji bylin pełzających są herbicydy.
Trzecią rzeczą, która sprawia, że nadal kopiesz, jest pozorna trudność w przerobieniu ogrodu i układaniu grzbietów. Z doświadczenia wiem, że to tylko skomplikowane, ale w rzeczywistości po prostu śmieszne i nużące.


Zaczęły się kłopoty Leah


Kiedy zacząłem robić łóżka, powiedziałem sobie: "moje oczy są przerażone, a moje ręce robią", a tydzień później wszystkie 20 hektarów zostało rozdartych do łóżek i ścieżek. Najpierw cały ogród poklepał płaską ścieżkę, by móc jechać taczką w każde miejsce. Potem ustaliłem kierunek grzbietów, wziąłem samolot i poszedłem ... Z pierwszej ścieżki, pochylając się nad rękojeścią samolotu, zrobiłem grzbiet po jednej stronie grzbietu, a potem także po drugiej stronie. Na wynikowej ścieżce zacząłem robić drugie łóżko itp. Po zrobieniu 2-3 łóżek, wziął w ręce grabie i wyrównał powierzchnię, pozostawiając małe spódnice. Nowo utworzone łóżka bardzo szybko wysychają, ale nie należy się tego obawiać, to tylko pozór. Suszyć tylko na górze 3-5 cm, a głębiej - przynajmniej ściśnij. A w rezultacie - doskonałe kiełkowanie nasion marchwi, cebuli i wszystkich tych upraw, których nasiona zasiewają na wiosnę.
Po zrobieniu łóżek, nie zapomnij o nakreśleniu ich w swoim rolniku, a następnie zaplanuj bardzo dokładny obrót płodozmianu.
A do siejenia na takich łóżkach można absolutnie wszystkie kultury. Nawet marchew, buraki, rufowe boraksy, ziemniaki itp. A wszystko to bez wstępnego głębokiego kopania jesienią i uprawy na wiosnę. W pierwszym roku po zbiorze można siać sideraty (musztarda, felina lub kozieradka), aby gleba dostała swoje pożywienie i "narzuty" w zimie. Od wiosny następnego roku nie rozpoznasz swojej witryny. Gleba w łóżkach będzie oddychać, stanie się lekka i miękka, a zapomnisz, czym jest "brodata" marchewka.

Dlaczego to wszystko piszę? Aby przekazać każdemu pracoholicznemu ogrodnikowi pomysł: praca na ziemi może i nie powinna być ciężarem, ale radością. Wtedy będziesz chciał wyjść do ogrodu lub łóżek bez względu na pogodę, a nie tylko do pracy, ale także po prostu chodzić po ziemi, oddychać ziemią i cieszyć się pracą twoich rąk. I nie tylko byłbyś szczęśliwy w ogrodzie, ale twoja rodzina, patrząc na ciebie, była szczęśliwa. Z całego serca życzę dobrego zdrowia i bogatych zbiorów.