To starożytne warzywo


Druga połowa września - początek października - optymalny czas sadzenia czosnku, tego niesamowitego warzywa, na zimę.

Ziemia jest jeszcze ciepła, kiełkowanie korzeni czosnku w niej jest dobre. Dzięki temu sadzeniu zęby dobrze pasują do zimy. Jeśli spóźnisz się z lądowaniem i posadzisz je później, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, zęby tworzą słaby system korzeniowy, a czasami zamarzają.
Pod zimą sadzę tylko zimowy czosnek, którego główka ma od 4 do 10 zębów (w zależności od odmiany). W ten sposób kładę czosnek: wybieram największe zęby. Do sadzenia przygotowuję ziemię - za 1 kw. Km. m make
5-10 kg przerośniętego obornika lub kompostu, 200 g popiołu i 100 g nawozu "Klad". Wszystko dobrze wymieszam, a następnie umieszczam zęby na głębokości 5-7 cm, a przed mrozem zakrywam łóżka suchymi liśćmi o grubości 10 cm, co zapewnia dobre zimowanie.
Wielu ogrodników skarży się, że zły czosnek urósł. Uważam, że jednym z głównych błędów jest późne sadzenie, gdy temperatura gleby jest niska, a rośliny nie mają czasu na korzenie. Wczesną wiosną, gdy tylko opadnie śnieg i ziemia zacznie się rozgrzewać, wzrasta wilgotność, czosnek zaczyna rosnąć, a źle ukorzenione rośliny zaczynają się rozkładać, co wpływa na jakość plonu.
Na wiosnę usuwam materiał okrywowy z łóżka: czosnek jest jak szczotka. W tym czasie karmię Nitroammophos - 30 g na 1 kw. Km. mi rozluźnić glebę wokół roślin na głębokość 4-5 cm Po dwóch tygodniach powtarzam poluzowanie, jeśli gleba jest sucha i podlana. Przez cały okres wegetacji trzykrotnie karmię roślinę - 40-50 g uniwersalnego "Kemira" na 1 kw. Km. m. Przy pojawieniu się strzałek na czosnku rozkładam je dla lepszego dojrzewania cebulek.
Po całkowitym zażółceniu liści (liści) wykopuję cebulki przy suchej pogodzie i układam (jak pokazano na zdjęciu) do wyschnięcia. Suszę czosnek tylko w dzień przy słonecznej pogodzie, a wieczorem czyściam go w stodole lub przykrywam folią, żeby rosa na nim nie usiadła. Tak więc wysycha 3-4 dni, następnie suszy się na dobrze wentylowanym strychu, aż całkowicie wyschnie.
Zielone szczyty po zbiorze czosnku nie mogą być krojone: po wyschnięciu bulwa przybiera na wadze, staje się smaczniejsza. Po tym suszeniu odciąłem korzenie i szczyty, pozostawiając łodyg o długości 4-5 cm. Aby przechowywać, przetwarzam żarówki w następujący sposób: Biorę żarówkę i palę na niej łodygę, a następnie wkładam do szklanego słoika, zamykam szyjkę (może być gaza) i umieszczam w chłodnym miejscu. Tak więc czosnek jest przechowywany do nowego zbioru.
Czosnek stosuje się w prawie wszystkich daniach mięsnych i rybnych, a także w różnych cukrach i piklach. Dodaj go w przyprawach, aw postaci puszki jest używany jako przyprawa.

Oferuję przepisy na przetwarzanie czosnku.

Czosnek w solance. Usuń młody czosnek, opłucz, podziel głowy na plastry, a następnie zanurz je w osolonym wrzątku, wyjmij z hałaśliwym i zimnym strumieniem. Włożyć słoiki z szeroką szyjką i zalać zimną solanką (równe części wody i octu, pół szklanki soli na litr wody), zmiażdżyć, szczelnie zamknąć i umieścić w chłodnym miejscu. Po tygodniu czosnek jest gotowy do użycia.

Czosnek kawior. Zmiażdżyć czosnek solą, dodać pół szklanki orzechowych ziaren i ponownie zmiażdżyć: wsypać do kromki białego chleba, wycisnąć, wymieszać z czosnkiem i orzechami. Otrzymaną masę bito mikserem aż do puree ziemniaczanego, dodając do niego 3-4 łyżeczki stołowe oleju roślinnego. Dodaj sok z cytryny lub ocet. Ułóż na talerzu gładki nóż, udekoruj oliwkami i zieleniną. Ta przyprawa pasuje do każdego dania mięsnego lub rybnego.

Suszony czosnek z selerem. Suchy czosnek - 1 część, seler (suche zielone) - 1 część. Przyprawę można wykorzystać do wypełnienia barszczu, zupy, zup warzywnych.
Czosnek suszono w następujący sposób: przepłukano głowicę, podzielono na plastry, zerwano ze skorupki, drobno siekano i suszono w temperaturze pokojowej. Po wyschnięciu zmiel go w młynku do proszku. Ten czosnek może być używany jako przyprawa do pierwszego i drugiego dania.

Przyprawy czosnkowe, gotowane z owocami, jagodami, warzywami, uzupełniają nasz zimowy stół witaminami i fitoncidami. Są dobre zarówno do mięsa, jak i do ryb i warzyw, pomagają przygotować wspaniałą zupę. Gdy istnieje zagrożenie grypą, jest to pierwsze lekarstwo.