Do czego służy bazylia


Bazylia zwykle kojarzona jest z kebabami na bazarze. Nie jest tajemnicą, że bez niej trudno sobie wyobrazić kuchnię kaukaską. A zdrowa dieta bez tego jest trudna do wyobrażenia.

Ma wiele odmian: azerbejdżański Reagan, uzbecki rayon, ormiański rean, gruziński Susambari i wszystkie one oddychają promieniami południowego słońca. Jednak wiele odmian ma słowiańskie korzenie - pachnące chabry, czerwone chabry, ukochane, itp. Zatem bazylia jest zbiorowym obrazem wielu pokrewnych pachnących roślin jednorocznych. Wszystkie odmiany bazylii różnią się wysokością, ulistnieniem krzewu, aromatem, kształtem i kolorem liści. Niektóre formy i odmiany są tak egzotyczne, że są chętnie używane jako rośliny kwiatowe.
Jego łodyga jest czworościenna, rozgałęziona, ma 30-60 cm wysokości, liście są pofalowane, ząbkowaną krawędzią, skierowaną w górę, wydłużoną i jajowatą. Kwitnie od czerwca do września z białymi, różowymi lub purpurowo-różowymi kwiatami, ułożonymi w 3-6 kawałkach w kątach wierzchołkowych liści i tworzących długie szczotki na końcach łodygi i gałęzi. Roślina ta jest ciepłolubna, kochająca światło, szczególnie w okresie od kiełkowania nasion do początku kwitnienia.
Właściwości lecznicze bazylii są podawane przez olejek eteryczny, którego liście zawierają do 6%, w kwiatostanach do 3,5%, w łodygach do 0,3%.
Liście bazylii są świeże i suszone, całe lub rozgniatane, jako przyprawa do sałatek, sosów, zup, dań mięsnych, rybnych i dietetycznych, do aromatyzowania pomidorów i innych konserw warzywnych i soków, do solenia i kiszenia ogórków, pomidorów, cukinii, Squash, grzyby i inne uprawy.
Ze względu na zawartość olejku, cała nadziemna część rośliny wydziela silny aromatyczny korzenny zapach, szczególnie w fazie kwitnienia. W tym czasie jego skład jest zdominowany przez składniki takie jak chawikol metylowy i linalool, a ich zapach jest najbardziej "smaczny". Olejek eteryczny i otrzymany z niego czysty eugenol, w liściach i kwiatostanach w postaci zielonej i suszonej, są stosowane w przemyśle konserwowym, mięsnym i mleczarskim, produkcji win i przemyśle perfumeryjnym jako substancja aromatyczna, a także jako surowiec do produkcji waniliny.
Suchy liść w proszku zmieszany z tymiankiem i rozmarynem służy do aromatyzowania pomidorów w puszce, pomidorów, ryb, dań mięsnych i warzywnych.
Kiedy rosnąca bazylia jako roślina warzywna, młode pędy i liście okresowo, począwszy od etapu pączkowania, są wielokrotnie odcinane, co powoduje, że roślina się rozgałęzia i pozwala na długi czas na uzyskanie delikatnej zieleni. Do świeżego użycia liście można wycinać z młodych pędów o długości 10-15 cm, najlepiej w fazie kwitnienia, gdy zawartość olejków eterycznych w nich jest maksymalna.
Przygotowując się na przyszłość należy pamiętać, że gdy temperatura suszenia jest powyżej 40 ° C, olejek eteryczny w roślinie niemal całkowicie ulatnia się i traci swój aromat.
Basil na miejscu, wybieram dobrze oświetlony, chroniony przed zimnym wiatrem. Podczas cieniowania zbiory są znacznie zredukowane i traci się niepowtarzalny aromat zieleni.
Uprawiam bazylię przez półtorej do dwóch miesięcy sadzonki w plastikowych kubkach o wymiarach 5 x 5 cm z osadzaniem nasion na głębokości nie większej niż 1 cm. Podlewania nie można podlewać obficie, ponieważ rośliny mogą wyschnąć.
Posadzam sadzonkę w ziemi zgodnie ze schematem 20x20 lub 30x30 cm, biorąc pod uwagę fakt, że temperatura spada do + 8 ... 10 ° C dla bazylii, stres jest już obecny i przy najmniejszym zamarzaniu rośliny umierają.
Przy siewie bazylii należy wziąć pod uwagę, że nasiona wysiane do głębokości 1-1,5 cm kiełkują w temperaturze gleby nie niższej niż 10 ° C, a siewki pojawiają się za dwa lub trzy tygodnie. W tym okresie zapotrzebowanie na wilgoć jest bardzo wysokie. Dlatego pożądane jest, aby pokryć łóżko przezroczystą folią plastikową.
Możliwe jest także wegetatywne rozmnażanie bazylii. W tym celu niewielka liczba krzewów jest uprawiana wcześnie w posadzeniu, co umożliwia wycinanie rozwiniętych krzewów we wcześniejszym okresie.
Do odżywiania potrzebne jest przycinanie gałązek bazylii. W sezonie wegetacyjnym przycinanie odbywa się 2-3 razy w celu przechowywania. Zbiór w celu uzyskania olejku eterycznego jest wytwarzany w fazie rozpoczęcia dojrzewania nasion na gałęziach pierwszego rzędu, co odpowiada akumulacji przez roślinę o największej masie liści.
Nasiona bazylii dojrzewają nierównomiernie, więc krzewy są ścinane, gdy nasiona dojrzewają na pędzlach pierwszego rzędu. Po dojrzewaniu maczam je, suszy i oczyszcza z śmieci. Nasiona kiełkujących zachowują przez pięć lat.
Do przechowywania suche łodygi i liście są kruszone i umieszczane w hermetycznie zamkniętym pojemniku, w którym nie tracą smaku przez trzy lub więcej lat.
Basil może być z powodzeniem uprawiany w pokoju, w którym kwitnie przez cały rok.