Czy znasz truskawkowy szpinak?


Truskawkowy szpinak to coroczne zioło o niezwykłej urodzie. Jest to krzew o licznych gałęziach, z których każda pokryta jest czerwonymi jadalnymi jagodami wielkości maliny ogrodowej.Truskawkowy szpinak ma również jadalne liście, jak każdy inny, i ma doskonały smak. Jagody są słodkie, delikatne, można je stosować bezpośrednio z liśćmi w sałatkach, zrobić sok ze szpinaku, kompoty, dżemy, udekorować nimi dowolne potrawy. Liście szpinaku są solone, przygotowane z nich zupy, sałatki, budynie, klopsiki.

Lekarze uważają, że szpinak zgromadził najokazalszą grupę leków. Zawiera do 34% białek, dużo mono- i disacharydów (fruktozy, galaktozy, sacharozy), duży zestaw witamin i prowitamin (C1, B1, B2, E, A, P, itp.). Znaleziono wiele mikro i makro elementów. Według obecności żelaza, szpinak jest na pierwszym miejscu wśród roślin warzywnych. Białko w suchej masie jest 1,5 razy więcej niż w suchej masie mleka i dwa razy więcej niż w kapuście. Zawartość lipidów (substancji tłuszczopodobnych), szpinak bogatszy od mąki pszennej.

Szpinak truskawkowy to roślina odporna na zimno. Nasiona można wysiewać przed zimą lub wczesną wiosną w otwartym terenie. Propaguj to rassadnym sposobem. Rośliny nie wymagają specjalnej pielęgnacji i gleb bogatych w próchnicę. Dobrze rosną na piasku. Jedyne, co trzeba zrobić, to związać szpinak z palami, ponieważ dojrzały owoc zgina część gałęzi na ziemię. Jagody rosną w międzywęźlach każdego liścia. Gdy są mniejsze, przypominają nasiona buraka, a gdy rosną, stają się czerwone i duże, jak maliny. Rośliny wypychają dość potężny aparat liściowy, który okresowo musi zostać zebrany do konsumpcji, bez dotykania punktu wzrostu.

Jak tylko pierwsze jagody dojrzewają, należy je zbierać, usuwać nasiona i sadzić je. Ponieważ szpinak truskawkowy jest dość wczesnym plonem, w rezultacie będziesz miał czas na uzyskanie drugiego rzutu liści.

Młode rośliny dobrze znoszą transplantacje, a dorośli są gorzej, ponieważ nie mają one mocnego systemu korzeniowego.

Liczne zalety szpinaku i jego piękny wygląd stawiają szpinak na równi z najbardziej znanymi warzywami.