Czekamy na gości - witamy i nie bardzo


Pomimo ciepłej jesieni, zima wciąż przypominała sobie o pierwszym śniegu i wystarczająco niskich temperaturach nocnych. Stopniowo nawet najbardziej upośledzeni mieszkańcy daczy migrują do mieszkań miejskich, a na działkach ogrodowych iw wiejskich domkach zaczęli pojawiać się goście - pożądani i niezbyt liczni.


Kto mieszka w domu?

Po pierwszych przymrozkach myszy przychodzą, aby mieszkać w domkach: są tu cieplejsze i zawsze jest jedzenie. Obecność właścicieli zwierząt nie przeszkadza. Myszy psują jedzenie, psują dania, a co najważniejsze są nosicielami wielu poważnych chorób. Naczynia i jedzenie powinny być schowane w miejscach niedostępnych dla myszy: w zamkniętych szafach lub pudełkach z ciasno dopasowanymi pokrywkami. Rozpocznij gotowanie teraz zajmiesz się powierzchniami roboczymi stołów kuchennych, a przed siedzeniem przy stole jadalnym, dokładnie je przemyj. Myszy są nie tylko nieprzyjemnymi sąsiadami, ale także najbardziej realnymi szkodnikami ogrodowymi, które gryzą kórę z drzew, rujnując je.
Jeśli drzewa mogą być chronione przed myszami, wiążąc ich pnie, to w domu z gryzoniami najlepiej walczyć przy pomocy pułapki na myszy. Możesz używać trucizn, ale jest to niebezpieczne. Nie zapominaj, że niewinne koty lub psy mogą znaleźć truciznę. Przy okazji, jeśli kot zjada zatrutą mysz, może również umrzeć.
Czasem pod podłogą pokoju lub werandy, właściciele odkrywają gniazdo z małymi zwierzętami, które wyglądają jak myszy. Nosy zwierząt przypominają krótkie, ruchome trąby. To są ryjówki. Nie tępiajcie szarej okruchy: nigdy nie pojawią się w waszej kuchni, ale dom z myszy ochroni. Ryjówka jest drapieżnikiem, a myszy służą jej jako pokarm. Zwierzę może zaatakować nawet szczura, który w porównaniu z nim jest prawdziwym olbrzymem. Jeśli chcesz pozbyć się myszy, po prostu nie martw się ryjówki.

Ochrona pierzasta

Gdy odwiedzasz ogród późną jesienią lub zimą, nie zapomnij o swoich pierzastych przyjaciołach, wesoła mała suka jest jedną z najbardziej niezawodnych adwokatów ogrodowych. Cycki pojawiają się tam, gdzie zostały przyjęte w zeszłym roku. Możesz pomóc królikowi w ciężkim chłodnym sezonie, a ona zwróci ci stokroć, uwalniając drzewa od żarłocznych szkodników. Trudno jest cedrowi w tamtych czasach, gdy nie ma lepkiego śniegu lub zimnych deszczowych deszczy. Ptak nie ma gdzie się schować, trudno zdobyć pożywienie. I bardzo możliwe jest, aby jej ciepłe, przytulne małe szumy uszne w domu, wykonane przez twoje zręczne ręce. Jeśli w twoim ogrodzie nie ma takiego domu, teraz jest czas, aby go zainstalować.
Nie jest trudno zrobić borówkę. Płyty powinny być nie strugane, o grubości od 1,5 do 3 cm .Zrobić dach z płyty, o 3-5 cm powinien on być wystający w formie przyłbicy nad ścianą przednią. Dna nie można przybić gwoździami z zewnątrz. Musi być włożony do gniazda gniazda i zamocowany gwoździami z boków. Przetnij letnią rundę. W przypadku dużych cycków, powierzchnia domu musi wynosić co najmniej 12 x 12 cm, trochę więcej można zrobić. Wysokość - nie mniej niż 28 cm. Średnica kranu wynosi od 3 do 4,5 cm, dla małej titmouse, odpowiednio 8x8, 22-25 i 3 cm, szczeliny wykonane są z gliny. Bardzo ważne jest, aby przymocować drut aluminiowy do dachu, tak aby wrony lub koty nie mogły go zrzucić. Sanktuaria byłoby fajnie malować na zielono, niepomalowane ptaszki z jakichś powodów nie lubią. Nie maluj na niebiesko - ptaki boją się go. Jest jeszcze jedna interesująca funkcja. Liście Sinichnik powinny być skierowane na zachód (birdhouse jest zwykle zorientowany na wschód). Faktem jest, że na noc ptak jest wysyłany późno w nocy, kiedy najbardziej widoczne są loty z zachodu.
Lepiej wywiesić skalenie w głębi ogrodu na drzewach lub słupach niezbyt wysoko położonych od ziemi. Minimalna wysokość powieszenia powinna wynosić co najmniej dwa metry, ale powyżej czterech metrów nie powinno być miejsca na umieszczenie pochwy. Zawieś gniazdo na drzewie miękkim drutem lub sznurkiem z kapronu. Nie przyczepiaj lakieru do drzewa paznokciami - dla drewna jest to bardzo duży i bolesny uraz.
W przyszłym roku, na wiosnę, w niektórych wolnostojących domach pojawiają się redstarts - ptaki wielkości wróbla, ale bardzo jasne i piękne. Często drgają ogon, dlaczego "wybuchają", fioletowy kolor upierzenia. Ogon "płonie" w szkarłatnych barwach zachodzącego słońca, więc sam ptak został nazwany "redstart". Jeśli te ptaki żyją w twoim ogrodzie, masz szczęście. Redstart żywią się głównie owadami: chrząszcze (ryjkowce, ślimaki i ich larwy, chrząszcze, chrząszcze, chrząszcze), komary, muchy, larwy muchówki, mrówki, jeźdźcy, gąsienice i motyle. W przypadku wiosennych i letnich redstartów produkuje się dwa potomstwo, zazwyczaj układające 6-7 jaj o niebiesko-niebieskich kolorach w jednym murze. Karmiąc pisklęta, rodzice do 500 razy dziennie wlatują z jedzeniem do gniazda. Oto, co wspaniała ochrona przed szkodnikami może dostać twój ogród na wiosnę!
Ale wracamy do naszego pierwszego zimowego miesiąca. Zapewnienie bezpiecznej kryjówki na titmouse to nadal połowa sukcesu. Aby przyciągnąć cycki i inne owadożerne ptaki w ogrodzie, trzeba je nakarmić. Umieść karmniki w różnych częściach ogrodu, co najlepiej zrobić z dachem - to ochroni żywność przed śniegiem. Łatwo jest tworzyć karmniki. Mogą być wykonane nawet z pustych pudełek z mlekiem. Wygodne podajniki są uzyskiwane z butelek odwróconych do góry nogami. Butelka jest wypełniona żywnością i zawieszona nad okleiną, tak że tylko część paszy rozlewa się z butelki. Gdy śledziona zostanie zgnieciona, karma stopniowo wyleje się z butelki. Taki podajnik jest bardzo dobry dla tych, którzy często nie odwiedzają swojego ogrodu zimą. Najlepszym pokarmem dla małych ptaków są nasiona słonecznika i konopi, można zasnąć w karmie owsa, proso, okruchy chleba (na pewno białe), jarzębiny jagodowe. Ale w przypadku tits szczególną delikatnością jest niesolony tłuszcz. Salo jest zawieszony na nitce, a ptaki chętnie go dziobią. Szczególnie w przypadku piersi można wykonać podajnik z nylonowej siatki na warzywa. W sieci leżały resztki bekonu, kiełbasy, słowem wszystko, co leży w kuchni, i spędzać czas na drzewie. Titmouse wygodnie wykluwają smakołyki, przylgnęły do sieci, a jedzenie nie wypada.