Troskliwa matka - nasza piżmowa kaczka


Hodowlę kaczek piżmowych prowadzę od lat. To bardzo pomaga w budżecie rodzinnym: na stole zawsze jest smaczna kaczka, a na zimę przechowujemy piękne konserwy. W Rosji kaczka piżma jest czasami mylnie określana jako "indututka" z powodu jasnoróżowego, mięsistego, brodawkowatego wzrostu na głowie. W wielu publikacjach często czytałem historie o rodzimych kanałach rzekomo sztucznie hodowanych przez tę kaczkę w wyniku krzyżowania indyka i drake'a. Rzeczywiście, wzrost na głowie kaczki piżmowej przypomina "wąchanie" indyka w kolorze i brodawce, ale ta kaczka nie ma nic wspólnego z indykiem.

Rodzima kaczka piżmowa z Ameryki Południowej. Jej drugie imię to kaczka z drewna, bo w przeciwieństwie do Europejczyka, siedzącego w pobliżu zbiornika, rzadko wchodzi do niej, chyba że się upije. W domu mieszka w tropikalnych lasach i gniazdach na drzewach.

Kaczka piżmowa nie może znosić, tylko emituje charakterystyczne syczące dźwięki, dla których czasami nazywana jest także niemową kaczką. Pewnego dnia mój sąsiad, który niedawno zaczął hodować te kaczki, przybiegł do mnie z paniką, mówiąc, że kaczki coś dusiły. A to tylko syczenie kaczora i szarpanie głową odepchnęło ją od kaczki, siedząc tylko na sprzęgłach.

Kaczka piżmowa zapewnia właścicielom małe kłopoty z zawartością. Po pierwsze, jak gęś, aktywnie wyrywa trawę, innymi słowy, dobrze pasuje i dobrze przyswaja bogate w błonnik pokarmy. Po drugie, instynkt wylęgania jest doskonale zachowany w tej kaczce. Kaczek piżmowych są doskonałe kurczaki i pięknie prowadzić i rozwijać kaczych. Jednak natychmiast zabieram kaczuszki, daję kaczce szansę porozmawiania, a potem znowu bierze kaczątka. Od wiosny do jesieni jedna kaczka może pomieścić średnio dwa lub trzy lęgi - 18-20 kaczych.

Waga kaczora wynosi 4-5 kg, kaczki 2-3 kg. Produkcja jaj - 60-70 jaj rocznie. Składanie jaj odbywa się w dwóch lub trzech cyklach. Okres inkubacji trwa 35 dni. W stawie, jak już wspomniano, kaczki piżmowe nie potrzebują. Daj im tylko wodę do picia. Kaczki mogą być różnie zabarwione, ponieważ istnieje kilka rodzajów upierzenia - niebiesko-czarne, białe, pstrokate, czerwone (ciemnobrązowe). Przez wiele lat utrzymywałem te kaczki, byłem biały, czarny i zatrzymałem się na czerwono i dlatego czerwone kaczki są bardziej złożone, bardziej masywne i co najważniejsze, ledwo latają, co zdarza się czarnym kaczkom tego samego rodzaju . Kaczka piżmowa - po prostu żywy inkubator. Niektóre zbyt sumienne matki muszą być zabierane z gniazda raz dziennie, aby jeść i pić. Kiedyś, w szczególnie trudnym dla naszej rodziny roku, musiałem zabrać kaczki z jednej kaczki i położyć jaja z innych kaczek. Bez żadnej przerwy zaczęła wysiadać z obcych jaj, więc tego lata usiadła na trzech lęgach.

Przy chacie piżmo jest niezbędnym ptakiem. Ona może spokojnie siedzieć przez kilka dni w szopie z małym oknem, nie wychodząc na spacer i powoli jeść resztę jedzenia przez kilka dni. Należy pamiętać, że ta kaczka jest od południa, więc nigdy nie wypuszczam jej na spacer, jeśli temperatura jest poniżej 5 ° C mrozu, kaczka może poważnie zamrozić łapy, martwe części odpadną, ptak utyka i umiera.

Zimą trzymam kaczki w nieogrzewanej stodole, z wyjątkiem kurczaków, ponieważ kurczęta zwykle pędzą gdziekolwiek, a kaczki, siedząc na gniazdach i zaczynając wylęgać się przeplatają się z jajkami własnych i innych ludzi, wykluwają więcej kurcząt niż kacząt. Czując szybkość rozwoju zarodka, przegrzewają swoje własne jaja, ponieważ kurczęta potrzebują krótszego i gorętszego rozmyślania. Kaczki, które wylęgły kaczkę w ciągu jednego lata, przynoszą wiosnę wcześniej niż kaczki pierwszego roku. Składanie jaj w powtarzających się kaczkach rozpoczyna się pod koniec lutego. Kiedy kaczka zaczyna inkubować jądra, zachowuje się bardzo wzruszająco. Jeśli wyjdzie z gniazda, ostrożnie przykrywa jaja puchem, a odchodząc od sprzęgła, piszczy - mówią, nie przychodź! A kiedy idzie jeść i pić, to na widok jakiegoś kaczora odchyla głowę do ziemi i wydaje dźwięki, a nawet z pewnym zagrożeniem - odejdź!

Oto one, kaczki piżma. Rozwijaj je, a będziesz zawsze z dietetycznym, smacznym mięsem.