Wybierz na pewno - będzie więcej mleka


Głównymi czynnikami decydującymi o wydajności mlecznej krów są: rasa, typ ciała, karmienie, wiek, okres laktacji, zdrowie. Dlatego też, kupując krowę, ważne jest, aby dowiedzieć się, jaka rasa była jej ojcem i matką, a także ich cechami produkcyjnymi, niezależnie od tego, czy są one rasowe, czy krzyżowe (te drugie, jeśli mają równą produktywność z rasą czystą, potomstwo dziedziczy po gorszych cechach swoich rodziców).Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie krowy, przede wszystkim określ swoje możliwości zbierania chudej i soczystej paszy. Jeśli jest dużo siana, słomy owsianej i bulw, wskazane jest kupowanie większych zwierząt, które mogą dać dużo mleka. W takich przypadkach należy skupić się na czarno-białym bydle, ulepszonej rasie holsztyńskiej. Przy niskiej dostępności surowca paszowego lepiej jest kupować średnie zwierzęta, które mogą dawać mniej mleka, ale o wysokiej zawartości tłuszczu i białka. Ten wymóg jest lepiej spełniony przez zwierzęta mieszające uzyskane ze skrzyżowania ras czarno-białych i rasy Jersey, a także bydło czerwone (czerwony białoruski, czerwony litewski, brązowy łotewski). Przy masie żywej wynoszącej 400-450 kg, krowy te produkują 3,5-4 tys. Kg mleka rocznie, o zawartości tłuszczu 4-4,5% i zawartości białka 3,4-3,6%.

Jeśli kupisz krowy (jałówkę) w kołchozie lub gospodarstwie stanowym, powinieneś kierować się danymi z zootechnicznych zapisów i wyglądem zwierzęcia, ale jeśli amator hodowcy bydła i dokumenty dotyczące wydajności i pochodzenia nie są obecne - tylko wygląd. Przede wszystkim musisz upewnić się, że krowa jest w ciąży i kiedy jest inseminowana. Następnie musisz dokładnie sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia. Badanie rozpoczyna się od oczu (kolor błony śluzowej, stan wzroku), nosa (brak ropnego wydzielania), jamy ustnej (stan zębów), włosów i skóry. Nie powinno być żadnych wrzodów, krost, brodawek wokół oczu, na szyi, pod napierśnikiem iw innych miejscach. Skóra wymion i sutków powinna być czysta, bez zadrapań. W gruczołowej tkance wymienia nie powinny znajdować się obszary zapalne lub stwardnienie, które określa się przez odczuwanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób spożywania zwierzęcia. W przypadku braku apetytu obecność ropnych wysięków z jamy nosowej, oczu, pochwy, sutków wymienia, bez gumy itd. lepiej odmówić zakupu takiego zwierzęcia. Podczas badania określają one również wiek, ogólny rozwój, proporcjonalność budowy i żywą wagę krowy. Wiek zależy od liczby pierścieni na rogach (uformowanych po każdym wycieleniu, pierwszy pierścień pojawia się zwykle w wieku trzech lat).

W przypadku bydła mlecznego charakterystyczny jest kątowy kształt ciała, dobrze określone stawy i żebra. Ciało jest nieco wydłużone ze względu na środkową część. W porównaniu z grzbietem, przednia część ciała jest zwężona, mięśnie są umiarkowanie rozwinięte, głowa jest lekka, rogi nie są grube i nie grube, szyja jest długa i cienka, a skóra na niej zebrana w fałdy. Pierś krowy mlecznej jest długa, głęboka i szeroka, grzbiet płaski i szeroki, lędźwie wyrównane z grzbietem. Tylna strona jest prosta, długa i szeroka, co stanowi dobrą "platformę" do rozwoju obszernego wymienia i normalnej krowy. Kończyny powinny być mocne, ich normalne ustawienie - równoległe, to znaczy, że przednie nogi zamykają tył. Patrząc od strony krowy, można znaleźć wady tylnych kończyn (szabli, słonia); za - ikoobraznost (bliskość stawów skokowych); przód - rezmetowe kończyny przednie, ich bliskość (konsekwencja słabo rozwiniętej klatki piersiowej). Z reguły krowa mleczna ma szerokie przestrzenie międzyżebrowe i cienki długi ogon.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój wymienia. W dużej krowie jest nieporęczny, w kształcie miseczki. To pośrednio wskazuje wielkość gruczołów sutkowych. Szczep gruczołowy po dozowaniu mleka wyraźnie zmniejsza objętość (zmniejsza się). W tym przypadku skóra pomiędzy tylnymi nogami jest zbierana w fałdach, tworząc rezerwę wymienia. Ale jeśli masowość osiąga się dzięki silnemu rozwojowi tkanki nie gruczołowej, ale łącznej i tłuszczowej, to wymień po dojeniu nie zmienia się zbytnio, pozostaje twardy i elastyczny w dotyku. Pożądane jest, aby przednie i tylne płaty wymienia były równomiernie rozwinięte. Kształt, rozmiar i położenie sutków są bardzo zróżnicowane. Najbardziej pożądane równomiernie rozmieszczone smoczki mają kształt cylindryczny i lekko stożkowaty, długość 6-8 cm.

Przy określaniu mleczności krów z wyglądu należy zwrócić uwagę na żyły mleczne. Znajdują się pod skórą i przechodzą od wymienia do środka brzucha. Na nich od wymienia zwierzęcia do serca otrzymuje się krew odpadową (żylną). Im bardziej żyły mleczne, tym lepiej rozwinięte, tym więcej krwi przepływa przez nich z wymienia i płynie do niego.