Słyszałeś, jak śpiewają szpaki?


Wiosną lasy i ogrody wypełnione są świergotem, homonem i pogodnym, biznesowym głupstwem naszych pierzastych przyjaciół.


Przynoszą ogromne korzyści w walce ze szkodnikami roślin. Szacuje się, że rodzina szpaków niszczy ponad 350 gąsienic, chrząszczy, ślimaków dziennie. Zwłaszcza wiele szkodliwych owadów jest zabijanych przez ptaki podczas karmienia piskląt.
Aby ptaki gniazdowały i żyły w ogrodzie, wielu letnich mieszkańców spędza czas w domkach dla ptaków. Jestem jednym z nich. W pierwszym roku rozwoju, ¬ ¬ powstało dla ptaków kilka domów. Dwa umieszczone w domu, pozostałe - rozdane znajomym. Dzięki Bogu, na wiosnę moi długo wyczekiwani goście nie lekceważą ich, chętnie się z nimi zgadzają. Przed ich przybyciem wyrzucam stare gniazdo. Jeśli podczas badania ptaszarni wykryto pęknięcia, to są one zamknięte, ponieważ ptaki nie tolerują przeciągów, a pisklęta również mają wilgoć.
Nie rozumiem ludzi, którzy zaniedbują ptaki i twierdzą, że przynoszą więcej szkody niż pożytku z ogrodu. Bezkrytycznie obwiniają ptaki za ich agresję i kradzież zbiorów.
Ciekawy przypadek, który przytrafił się jednemu z ogrodników, opisany jest w książce "Żniwa bez chemii" (autor AF Siergiejew). Ogrodnik zaatakował szpaki za napad na plantację pomidorów (ptaki zrywały wierzchołki sadzonki). I dlaczego tak się stało, odpowiedź została znaleziona w czasopiśmie Nature and Man. Okazuje się, że sprytni skrzeczący, przygotowujący gniazda do wylęgu jaj i wychowywania zdrowego potomstwa, używają gałęzi pomidorów do sprzątania domu. Te ptaki do dezynfekcji gniazd "z drugiej ręki" zawsze wnikają do tacki gniazdowej rośliny, która ma właściwości antyseptyczne. Jeśli birdhouses zostaną oczyszczone na wiosnę przed przybyciem ptaków, nie zostaną zhoolatyzowane.
Istnieje wiele sposobów ochrony roślin. Od dawna zauważono, że ptaki boją się jasnych, błyszczących obiektów odbijających światło słoneczne. Dobry dla nich strach na wróble - lśniące (lustrzane) zabawki choinkowe: kule, koraliki, girlandy ze szkła lub "deszcz". Niektórzy ogrodnicy mocują na gałęziach drzewa nici lub taśmę z cienkiej folii aluminiowej, które odbijają promienie słoneczne i łatwo wychylają się nawet z niewielkiej bryzy.
W każdym razie szpaki, które osiadły na wiosnę w naszym ogrodzie, nie wyrządzą mu żadnej znaczącej szkody. Wręcz przeciwnie, razem z ludźmi walczą o plon, niszcząc owady, które mogą wpłynąć na jakość i ilość produktów roślinnych. I lepiej dać ptakom uczciwą część, którą zarobili, niż ich wyrzucić.