Laska-laska, moje laski!


Aby przeżyć, nasza rodzina hoduje kurczęta.

Ponieważ nie mamy inkubatora, kupujemy kurczęta na wiosnę (od 1 do 15 maja). Ich rasa to Moskwa czarna, jajko. Przed majem kurczęta nie są warte podjęcia: potrzebują słońca i zieleni. Ale nie można też opóźnić, a wtedy młodzi nie będą mieli dość lata, by rosnąć i stać się silniejszym, przygotować się na ciężką zimę.

Najpierw umieszczamy kurczęta w pudełku. Po bokach wywiercimy otwory na powietrze. Przykryj luźną ściereczką lub grillem. To ochroni kurczęta przed kotami, innymi drapieżnikami. Na dole pudełka kładziemy miękką ściereczkę, którą należy częściej zmieniać.

Pierwsze dni kurcząt dziobią ich śmieci, z których mogą mieć rozstrój żołądka. Aby temu zapobiec, trzeba wylać otręby na ściereczkę, ściółka formuje się w peletki, a kurczęta nie zwracają na nie uwagi.

Pisklęta potrzebują ciepła i należy to natychmiast załatwić. Możesz wlać gorącą wodę do butelki z gorącą wodą, owinąć ją ściereczką kilka razy i włożyć do pudełka.

Około dwóch tygodni pisklęta są w domu. Potem stopniowo przyzwyczajamy ich do ulicy. Najpierw kładziemy go na trawie na kilka godzin na słońcu. Do tego mamy przenośną komórkę. Połowa jego dachu pokryta jest sklejką, aby uzyskać cień. Jeśli chcą, kurczęta wygrzewają się w słońcu, a jeśli są gorące, idź do cienia.

Przez pierwsze pięć dni karmimy młodzież praniem, prażonym prosa, jajkiem, mlekiem i gotujemy owsiankę. Kurczaki bardzo lubią jogurt.

Stale dla nich powinna być czysta woda. Ale najpierw należy nauczyć ją kurcząt. Robimy puszkę do picia w ten sposób: włożyć pół litrowy słoik do spodka i zalać wodą brzegi. Dajemy pijącemu krótki czas, aby kury mogły tylko wypić kilka łyków. Następnie usuwamy go. I tak powtarzamy kilka razy, aż kury uczą się pić prawidłowo, bez kąpieli w wodzie.

Od szóstego dnia w ich diecie znajduje się mokra papka, muszle. Zielone cebule są bardzo przydatne dla kur (ale nie da się go podać w nocy, powoduje to pragnienie).

Po pewnym czasie pisklęta są umieszczane w kurach, a my przenosimy je do domu tylko na noc. Kiedy stają się silniejsze, pozostają w kurnikach na pobyt stały.

Czas przeleciał obok. Od żółtych kępek kurczęta zamieniły się w koguty i kurczęta. Najpierw idą na mięso, a na drugie wyjeżdżamy w zimie. W grudniu kurczęta zaczynają kłusować.

Składanie jaj to ciężka praca dla kurczaka. Im wygodniejsza jest jego obudowa, tym lepiej będzie ją przenosić. Czy jest w nim za gorąco, czy nie jest bardzo zimno, czy jest ciasno? Optymalna temperatura dla kur niosek wynosi 12-14 ° C. W kurniku nie powinno być wilgotno, z tego pogarsza się apetyt ptaka, staje się letargiczny i pogarsza się gorzej. A w chłodnym i wilgotnym pokoju kurczęta mogą chorować.

Aby ptaki mogły latać zimą, czas letni powinien wynosić około 14 godzin. Dlatego w kurniku konieczne jest przeprowadzenie światła elektrycznego.

Ponieważ kurczak wytwarza jaja z substancji w jego ciele, które uzupełniają pokarmem, bardzo ważne jest prawidłowe karmienie ptaka. W zacierze zaleca się dodawanie zieleni. Są w nim witaminy, a bez nich kurczaka nie da się ułożyć. Jej ulubionym przysmakiem są dżdżownice z kompostu lub obornika. Wydajemy kury na spacer w ogrodzie, gdzie znajdują pożywienie i po prostu chodzą po słońcu.

Rosnące kurczaki są nie tylko bardzo interesującym, ale i bardzo opłacalnym zajęciem.