Puszka kóz - podstępne twarze


Poinformuj nas o kozich kłach: jak się nimi zająć, przeczekać, związać i dzieci. Zdecydowaliśmy się założyć koźlę puchatą, ale praktycznie nic o nich nie wiemy.

Ludmiła Nikołajewna Walkowa, Region Penza, s. FajnieKtóry wybrać?W zależności od rasy zwierząt kozy są wybierane pod kątem określonych cech. Wygląd powinien być nieodłączną cechą tej rasy. Dół i wełniste kozy są badane i oceniane przez oko lub fryzury. Opiera się na odsetku wełny i puchu, długości i gęstości włókien puszystych, a także stopnia krycia kóz. Na zewnątrz ocenia się przynależność kóz do rasy, prawidłową budowę ciała i zdolność przystosowania się do warunków hodowli, odnotowane wady. Zwierzęta są badane ze wszystkich stron w stanie stacjonarnym i w ruchu - określają kształt rogów, głębokość klatki piersiowej, prawidłowość ustawienia kończyn. Oceniane są również inne artykuły zewnętrzne - linia grzbietu, kość krzyżowa, rozwój wymienia, sutków i zębów. Ponadto dowiadują się o cechach rodziców - zwłaszcza matek - produktywności, płodności, zdolności do jedzenia określonych pokarmów, bezpretensjonalności, nawyków, zachowań, temperamentu.

Zwierzęta muszą mieć wysoką wydajność wełny. Nie zaleca się kupowania różnorodnych (srokatych) kóz lub zwierząt z wadami na zewnątrz (wygląd, nieprawidłowe ustawienie nóg, niedorozwinięte skrzyżowane rogi, nieregularny wymion, sutki).Okres "krycia"Wydajność kóz hodowanych w domu zależy od umiejętności doboru najlepszych osobników. Produktywne cechy potomstwa są bardziej zależne od ojca. Dlatego bardzo ważne jest, aby kozioł pochodził od wysoce produktywnego kozła i miał odpowiednie zewnętrzne formy, wystarczająco wysoką żywą wagę i produktywność, silną budowę i dobrze rozwinięty szkielet. Przed rokiem, aby pozwolić kozie krycia nie jest zalecane. Użyj go do 7 lat, a następnie odrzuć. Po owczeniu kozła przychodzi na polowanie w dniach 10-14. Polowanie trwa 24-36 godzin. Jeśli w tym czasie koza nie zostanie zapłodniona, polowanie powtarza się jesienią. Jeśli chcesz otrzymywać potomstwo dwa razy w roku, starają się nie przegapić polowania, które następuje po pierwszym kózcu, ponieważ wiosną i latem wydaje się słabsze. Ale nawet przy wszystkich zasadach krycia zapłodnionych królowych pozostaje 15-20%. Czas trwania ssania 146-158 dni. W czasie ciąży, aby nie zakłócać jej przebiegu, konieczne jest prawidłowe karmienie macicy. Pasza musi być pożywna, dobrej jakości. Nie ma potrzeby podawania zbyt schłodzonego i sfermentowanego, skwaszonego z obecnością pleśni. Wskazane jest, aby matki w ciąży były oddzielone od innych kóz.

Większość kozich kóz (poród) jest normalna, a pomoc nie jest wymagana. W pierwszych dniach po kozie macicy otrzymuje się łatwo przyswajalny pokarm: dobre siano w małych ilościach, otręby, mączka z mąki. Do normalnego karmienia idź trzeciego lub czwartego dnia po kozie. Urodzone dzieci wyciera się suchą szmatką, kaganiec oczyszcza się ze śluzu, pępowinę wycina się i płonie nalewką jodową. Koza ma włosy wycięte z wymienia, umyte ciepłą wodą i wytarte czystym ręcznikiem. Następnie kozy są przynoszone do matki lub zasiane i otrzymują colostrum.Małe kózkiDorastanie dzieci wiąże się z pewną umiejętnością i wiedzą. W hodowli kozła pospolitego karmienie kóz pod matką jest powszechne.

Dorastanie młodych pod opieką matki jest proste. Dzieci ssą ciepłe mleko i dobrze się rozwijają. Jednak już w wieku 3-4 miesięcy często martwią się matkami z częstym ssaniem i tracą na wadze, często dzieci z ostrymi zębami ranią sutki. Dlatego w tym wieku młode zwierzęta powinny być zabrane matce i przyzwyczajone do jedzenia.

Odławianie dzieci od królowych wyprodukowanych w wieku 4 miesięcy. Do tego czasu młodzi powinni być silniejsi i samodzielnie jeść różne grube i skoncentrowane karmy. Proces ten jest zawsze bolesny dla dzieci, więc odstawienie powinno odbywać się stopniowo, w ciągu 7-10 dni, pozostawiając je na jeszcze dłuższe czasy bez matek. W okresie odsadzania dziecko powinno otrzymać 0,2-0,4 kg skoncentrowanej paszy - pokruszonego owsa z mąką otrębową, owsianą lub kukurydzianą w formie paplaniny. Koncentraty podaje się w ciągu dwóch do trzech tygodni po odsadzeniu. Dzieci wypasane powinny być oddzielone od matek, ponieważ mogą zacząć ssać macicę.Stado pasie się na łące ...W pierwszej połowie ciąży samice niemowlęcia i sacharozy karmione są w ten sam sposób. Od drugiej połowy zbiorów i podczas imitacji, królowe pszczoły otrzymują lepsze pożywienie. Pierwsze dwa tygodnie utrzymywania kóz zwykle dają dobre siano, a następnie grubsze, aw czasie mroźnym dodają słomę. Pod koniec skrajnego przeziębienia wczesną wiosną powinni znowu otrzymać dobre siano. W listopadzie-grudniu kozy puszyste rosną szybko u kóz, w okresie od stycznia do lutego z reguły rozwija się płód w ciele królowej, mieszki włosowe w dół układają się w skórze płodu, a następnie kształtuje się w dół wydajność młodych ludzi. W przypadku złego zasilania normalny przebieg tych procesów jest zaburzony.

W hodowli kóz puszystych zaleca się podawanie następujących pokarmów w okresie przeciągnięcia: dla jednorocznych młodych ludzi - siano 2 kg, koncentraty dla kóz 0,5, dla kóz 0,3; dla dorosłych królowych siano 2,5, kiszonka 1,5-2 kg. W przypadku kozy wczesnowiosennej, 0,2 kg koncentratu paszy na dzień dodaje się do diety przez dwa miesiące przed gotowaniem i 0,4 kg podczas ssania. Rano i po południu karmią się mniej cennym i przeciętnie jakości sianem, wieczorem - najlepiej. Rano zwykle daje 30-50% dziennej dawki siana.

Od kozła do wypasu kóz są przekazywane stopniowo. Podczas okresu przejściowego, podczas gdy na pastwisku jest niewiele traw, zwierzęta karmione są sianem i koncentrują się rano, przed wyjściem na pastwisko i wieczorami. W ciągu roku kozy powinny pasać tak bardzo, jak to możliwe. To znacznie zwiększa ich wydajność.

Wiosną i jesienią wyrastają kozy, by pasły się po wyschnięciu rosy. Wypasanie na rosie, szczególnie przeziębienie, może powodować chorobę kopyt, która prowadzi do utykania zwierząt. Nie stado kóz i lodowatą trawę z lodem, ponieważ mogą przeziębić. W lecie kozy są podlewane dwa razy: rano i po południu. W okresie wypasu kozy powinny codziennie otrzymywać sól w postaci lizawki.W prezencie - łagodny dółDół jest wyczesywany z wełny koziej w okresie ich naturalnego rozłupywania. Jest to bardzo pracochłonny proces, ponieważ odbywa się ręcznie. Podlegają kozy ras puchatych, ich mieszanki i kozy o grubych włosach i dobrze rozwiniętym puszystym podszerstku. Fluff jest wyczesywany w drugiej połowie zimy - wczesną wiosną, w zależności od warunków klimatycznych i stanu otłuszczenia zwierząt, ich płci i wieku. Przy dobrej tłustości, zwierzę rzuca bardziej intensywnie niż przy złym, macica wcześniej niż młode, szorstkowłose kozy przed ich krzyżowaniem. Konieczne jest rozpoczęcie rozczesywania puchu, gdy pierwsze wyblakłe pióra pojawiają się na powierzchni płaszcza kozła, a podczas głaskania dłoni po wewnętrznej stronie rozwiniętego futra wełny, puch można łatwo oddzielić od runa. Przedwcześnie kaczka pęka i powoduje ból u zwierząt. Opóźnienie z piekłem prowadzi do utraty puchu, jego częściowego obciążenia i dużego zatkania za pomocą awn. Wielokrotne kozy są drapane dwukrotnie, z dwutygodniową przerwą między pierwszym a drugim chesem.

Puchem rozczesuje się specjalnym grzebieniem, którym jest drewniana szpachelka z długimi zakrzywionymi zębami w kształcie pół-pierścienia, wykonana z dobrego stalowego elastycznego drutu o średnicy 2-3 mm. Odległość między zębami wynosi 0,5 i 1-1,5 cm, z których pierwsze służą do czesania w dół, drugie służą do wstępnego czesania warkoczy i uwalniania wełny ze ściółki i innych zanieczyszczeń. Zwierzęta położyć bokiem na podłodze, związać ich nogi (dwa z przodu i jeden z powrotem). Po pierwsze, kombinator przeczesuje wełnę rzadszym grzebieniem w kierunku, w którym leżą warkocze, prostuje je i oczyszcza włosy z gruzu. Następnie przystąp do czesania puchu. Grzebień jest prowadzony w kierunku wzrostu warkoczy od góry do dołu, od tyłu do brzucha. Każdą część płaszcza przeczesuje się kilka razy, aż wyblakłe włókna przestaną się oddzielać od runy. Zgarniak, pakowany w torebki osobno według koloru, stanu i wydajności czystego błonnika.