Rezydencja ptaków


Proponujemy Ci pomóc ptakom budując dla nich przytulne domy. Jeśli ptaki osiedlą się blisko ciebie, wygodniej będzie je obserwować, w ogrodzie uratują rośliny przed szkodnikami. Latem najbardziej ostrożni obserwatorzy będą mogli zobaczyć pierwszy lot piskląt z gniazda.


W Rosji zawsze lubiano małe ptaki, które osiedlały się w pobliżu ludzkich siedzib, uważały je za stworzenia Boga i dobrych posłańców. Ale zwyczaj budowania mieszkań dla ptaków ustalono zaledwie około trzysta lat temu. Moda na ptasie treemki przyszła z Piotrem I. Kiedy zobaczył w Europie ptasie domki, nie omieszkał wprowadzić ich w ojczystym kraju.Wielkość birdhouses


Najczęstsze domki dla ptaków to niebieskie oczy, birdhouses i duplex (domy wykonane w komorze). Przy pozornej prostocie ich wytwarzania, tutaj także są cechy, które są ważne, aby wiedzieć, że dobry uczynek nie zmienia się w katastrofę dla ptaków.
Standardowe rozmiary są następujące: przednia i tylna ścianka mają wymiary 15x25 cm, boczne ściany mają wymiary 10x25 cm, spód i wkładka na wieczko mają wymiary 10 x 10 cm, wieczko ma wymiary 15 x 18 cm, a średnica wynosi 3-3,5 cm.
Wielkość ptaszarni: przednia i tylna ściana mają wymiary 20x30 cm, boczne ścianki mają wymiary 15x30 cm, spód i wkładka na pokrywkę mają wymiary 15x15 cm, wieczko ma wymiary 20x25 cm, a liście 4-4,5 cm.


Co robić


Lepiej jest robić małe domy z ciemnych, nieopanowanych desek, zwłaszcza w środku, aby ptaki łatwiej było karmić pisklęta i wydostać się z nich, przylgnąć do ścian mieszkania. Na gładkiej powierzchni, łapy się ślizgają, a ptaki niechętnie osiedlają się w takich gniazdach. Płyty powinny mieć grubość co najmniej 1,5-2 cm, aby ciepło nie opuszczało gniazda, a szczeliny są starannie ściśnięte. Dach po wewnętrznej stronie lepiej wykonać jako strunę (tak, aby gniazdo osy nie było na niej wykonane) i zdejmować, ponieważ domy muszą być oczyszczone z zeszłorocznych gniazd, w których osiedlają się różne pasożyty. Nawiasem mówiąc, domy są pożądane i dezynfekowane - poparzone wrzącą wodą. Aby szczelnie przykryć dom, należy przybić jego wewnętrzną stronę kwadratową (wkładkę) do rozmiaru dna.
Od wielkości kurka zależy, które ptaki osiądą w gnieździe.
Na przykład w borówkach mogą się gniazdować różne muchołówki, redstarty, duże cycki. W birdhouses - szpaki, wróble, cycki. Lepiej przyciągnąć lotników i cycki do strony; jeśli jest w pobliżu staw, to także pliszka.
Ale "ganek", kijki i słupy wypełniaczy w pobliżu kranu nie są konieczne, ptaki wolą skakać od razu do lata. To tylko ułatwia drapieżcom zrujnowanie gniazda. Wystarczy wyciąć poprzeczny rowek w odległości około 2 cm poniżej kranu. Otwór musi znajdować się na wysokości 20 cm.


Dupljanki


Oprócz birdhouses, możesz zrobić duplyanki. Aby to zrobić, musimy wykonać dziennik o wymaganej długości, jeśli środek zostanie trafiony przez zgniliznę - nic strasznego. Wydrążyć środek, aby kłoda była pusta. Grubość ścianek powinna wynosić 3-4 cm. Wytnij dolną część średnicy planszy tak, aby mocno wniknęła w otwór na końcu kłody. Włóż dno do otworu. Przymocuj dolną część płyt z żelaznego dachu i cienkich gwoździ. Zrób w bocznej ścianie. Najbardziej udaną opcją jest to, czy dziura od upadłej starej suki służy jako żeton. W górnej części duplinki przykręć śruby półkola lub kawałek rogacza zaokrąglony do góry. Dom jest gotowy na przyjęcie mieszkańców.


Jak powiesić


Bardzo delikatną rzeczą jest powieszenie ptaszarni. Zawiesić je na wysokości 3 m, z lekkim nachyleniem do przodu, aby ptaki mogły się swobodnie wydostać, a woda deszczowa nie spływała do tacy, a przednia część była skierowana na wschód lub południowy wschód, tak aby gorące, południowe słońce nie świeciło w środku. Podczas instalowania ptaszarni na drzewie, upewnij się, że gałęzie nie dotykają przedniej ściany, w przeciwnym razie kot dostanie się do ptaków. Nie możesz przybić gwoździami do drzewa, szczególnie wiosną, kiedy sok się porusza. Najlepiej jest przymocować ptaszarnię do drzewa za pomocą drutu, kładąc pod nią drewniane podkładki o grubości 3-4 cm, aby drut miał coś do wykopania, gdy drzewo rośnie. Albo przygwoździć do tylnej ściany hak z drutu i przymocować ptaszarnię do poziomej gałęzi, jest bliżej pnia.
I ostatnia generalna rekomendacja: pamiętaj, aby chronić ptasie domy, zamontowane na słupach, od wszechobecnych kotów. Najprostszym sposobem - sklejkowe koło o średnicy 45-50 cm pośrodku słupa, koty nie będą w stanie go pokonać.
Sztuczne lęgowiska dla ptaków można budować i wieszać w ciepłym sezonie, i to nie tylko na wiosnę, jak wielu ludzi myśli. Faktem jest, że większość ptaków ma wystarczająco dużo czasu na schowanie i umieszczenie dwóch lub trzech lęgów na skrzydle podczas sezonu. Ale ptaki to ludzie skrupulatni. Na przykład Sinichka nie złoży drugiego jaja w tym samym domu - zacznie szukać nowego mieszkania. Powód jest prosty: w starym gnieździe jest masa pasożytów (kleszczy, pcheł), które nie ożywią piskląt.