Zasiej kocie zioło


Koty są zwierzętami kochającymi wolność i krnąbrnymi. Nie mogą być trzymane w ich okolicy. Żadne ogrodzenia tutaj nie pomogą, a tylko żywopłoty, a tym bardziej. Studiując okolice, koty na pewno odwiedzą sąsiadów, ale nie wszystko to wywoła radosny nastrój.

Na początek chcę odnieść się do doświadczeń Brytyjczyków, znanych ze swojej miłości do zwierząt domowych i do ogrodnictwa. Zwierzęta domowe w tym kraju są prawie równe człowiekowi, ich prawa są chronione prawem. Kilka lat temu ogrodnicy zostali poproszeni o ocenę najbardziej szkodliwych zwierząt w dziesięciostopniowej skali. Dość niespodziewanie dla wielu na drugim "honorowym" miejscu były ... koty, tracąc najwyższy stopień cokołu dla szczurów i zostawiając za sobą krety i króliki. Okazuje się, że 8 milionów domowych kotów żyjących w Wielkiej Brytanii rocznie zabija około 300 milionów ptaków i małych ssaków. W nocy - czas, w którym spada szczyt polowań, zaleca się właścicielom kotów zamykanie zwierząt w domu.
Oczywiście nasze koty nie są gorsze. Oprócz łapania myszy i szczurów, mają tendencję do odpoczynku w ogrodzie kwiatowym lub ogrodzie, leniwie i wygodnie rozpadają się bezpośrednio na rośliny. Wiele kociąt i niektóre dorosłe koty lubią żuć liście lub jagody, a latem ubiegłego roku obserwowałem regal kota sąsiada z młodymi ogórkami. Ale są rośliny, które mogą powodować podrażnienie błony śluzowej u kotów, a nawet zatrucia pokarmowe. Należą do nich jagody wolfberry, naparstnica, hiacynt, łubin, rododendron, rabarbar, begonia, czereśnia, dicenter, wiele bulwiastych ... Jednak niebezpieczeństwo tkwi w ciekawych zwierzętach nie tylko w ogrodzie, ale w domu - pochodzi głównie z popularnych filodendronów i diffenbahii. Siła zatrucia zależy od zjadanej ilości i wagi zwierzęcia.

Jak pomóc swoim ukochanym zwierzętom? Regularnie sieje w małym pojemniku ze specjalną trawą. Jest o wiele bezpieczniejsze niż trawnik, który jest nadal narażony na działanie nawozów i herbicydów. Dla kota, pamiętaj, aby zasadzić jej ulubioną roślinę - kota, lub w inny sposób kota mięty. Jest to roślina pożyteczna, piękna i pachnąca. Spodobają się gospodarzom i sprawią, że kot będzie zachwycony ulubionym zapachem, który w jego oddziaływaniu na koty jest porównywalny tylko z kroplami kozłka. Aby "dostać" zapach, koty są przenoszone w zaroślach kota, rozciągając i łamiąc jego liście. W rezultacie - roślina jest bardzo szybko odnawiana i aktywnie mnoży się przez samosiew. I wszyscy są szczęśliwi.