Nasze usta pełne są zmartwień - świnia przyniosła potomstwo


Twoja locha została oproszona. Jak zatem zachowywać się ze zwierzęciem? W płynie owodniowym locha traci dużo płynów, dlatego w pierwszych godzinach po oproszeniu nie podawaj macicy, ale pij ciepłą wodę. Aby zapobiec zaparciom w okresie poporodowym, należy go podawać (8-10 godzin po oproszeniu) płynnym zacier z koncentratów przeczyszczających (otręby, płatki owsiane), pierwsze 2/3 normy, a po sześciu do siedmiu dniach - pełną dawkę.

Aby zapobiec nadmiernemu tworzeniu się mleka w pierwszych dniach po oproszeniu, nie należy podawać soczystej paszy, jeżeli mleczność jest niska, należy zwiększyć ilość zielonej masy, soczyste pasze, podawać odpady mleczne, wodę częściej i więcej, masować wymię, wypuszczać na krótki spacer.

Karmić maciory dwa do trzech razy dziennie. Dodaj surową trawę lub mąkę z siana do surowca, bez parowania, aby nie zniszczyć witamin. Podawać ziemniaki tylko gotowane, warzywa korzeniowe (buraki, marchew) - surowe. Przybliżona dzienna porcja dla lochy: ziołowe (siano) - 1 kg, ziemniaki gotowane - 7 kg, pasza (mieszanina koncentratów) - 3 kg, powrót lub inne odpady mleczne - 4 l, sól - 50 g, kreda - 15 g.

Dla każdego prosięcia ponad 10 głów macicy należy dodać 0,7 dziennej dawki pokarmu, 3 g soli i kredy.

Po odsadzeniu prosiąt (dwa miesiące po urodzeniu) locha może przyjść na polowanie w dniach 7-12. Zakrywaj go dwukrotnie w odstępie 12 godzin. Jeśli przywiozła więcej niż dziesięć zdrowych prosiąt, jest dobrze rozwinięta, ale jest nieco wyczerpana przez karmienie niemowląt, pomiń jedno polowanie i zakryj je w drugim, to znaczy 19-22 dni po pierwszym.

Odstawianie prosiąt od macior jest kluczowym momentem w chowie. Przy niewłaściwym odstawieniu w wyniku odłączanej choroby można stracić nawet do 70% prosiąt. Głównym błędem hodowców trzody chlewnej jest jednoczesne przekarmienie warchlaków, przez co zaburzona jest równowaga mikroflory żołądkowo-jelitowej, w której zaczynają dominować mikroorganizmy wytwarzające toksyny, działające jako trucizna komórkowa. U chorych prosiąt obserwuje się biegunkę. Młode mogą umrzeć w ciągu 10-12 godzin od wystąpienia choroby i pojawią się w ciągu 14 dni od dnia odsadzenia. Co do zasady, najlepsze prosięta z miotu zachorują i umierają, ponieważ mają dobry apetyt i dużo jedzą.

Po odsadzeniu konieczne jest drastyczne zmniejszenie dziennego posuwu. Daj je lekko zwilżone i nie wkładaj do koryta, ale rozprowadź na czystej części podłogi, aby prosiak nie chwytał pożywienia, ale chodź i podnoś go powoli. Jeśli warchlaki nadal chorują, natychmiast podejmij leczenie.

Bardzo niebezpieczne w okresie po odstawieniu jest obrzękła choroba z prawie 100% zgonem chorego. W tym samym czasie prosię tułowia silnie puchnie u prosiąt, dusi się i zamiast biegunki

jest zaparcie. Choroba jest trudna i nie wszyscy specjaliści mogą zarządzać leczeniem, wymagając funduszy, które znacznie przekraczają koszt świni. W celu zapobiegania tej chorobie, przed odsadzeniem, należy zaszczepić młodych przeciwko różycy. Ponadto, zaopatruj wszystkie świnie w wodę pitną, szczególnie w czasie upałów, i utrzymuj podłogi w stanie mokrym.

Po odsadzeniu, normalny rozwój prosiąt korzystnie wpływa na fermentację paszy, pozostałości piwne, osadowe drożdże i pokarmy bogate w witaminę B1 (otręby).I.S. Borisov , Ufa

Na plemieniu - dobrym zjadaczuŚwinie trzymają, ile ja żyję. Zwierzęta to przebiegłość, inteligencja, miłość i troska. Wszystkie ich sekrety, nawyki uczone na pamięć. Mogę mówić o moich zwierzętach przez wiele godzin.

Dobra locha przynosi dużo prosiąt, ale nie wszystkie nadają się do pokolenia. Zabieram tych, którzy mają dobry apetyt.

Sprawdziłem na własne doświadczenia, że złe, powolne "karmniki" nie dają zdrowego potomstwa. Nie opuszczam plemienia i tych, którzy są zimni w stodole. Nie polecam także pobierania od matki kolejnych reprodukcji prosiąt, które zostały zebrane po raz pierwszy lub, przeciwnie, są za stare. Młode zwierzęta z nich, z reguły, są zawsze słabsze niż od świń w średnim wieku.Ivan Stepanovich Protasov , Samara Region, poz. Pavlovka