Pszczoły są naszymi pomocnikami


Głównymi "zapylaczami" roślin ogrodowych i warzywnych są pszczoły, choć w pewnym stopniu biorą w tym udział niektóre muchy, osy i chrząszcze.


Aby przyciągnąć jak najwięcej pszczół do ogrodu, należy sadzić dobrze znane miody - koniczynę, dzwonki, konwalie, medinitsu, gardło lwa, tymianek, koperek, akację, róży psa itp.
Pszczoły dostrzegają różne zapachy tysiąc razy silniejsze od człowieka. Dlatego, poszukując źródła miodu, mogą latać na dystansie kilometra lub więcej.
Aby przyciągnąć pszczoły do szklarni i pod osłoną filmu, gdzie sadzi się odmiany i hybrydy pszczelej (zwłaszcza ogórki), kwitnące bzy, szczypiorek, chamomiles, dmuchawce, borago i inne orzechy miodowe są umieszczane w szklarni przy drzwiach. Ogromnym efektem jest również opryskiwanie roślin liśćmi słabym zapachem miodu lub cukru, a także wodą i kwiatami rośliny, która musi zostać zapylona. Infuzję należy utrzymywać przez 2-3 dni. Włożyć do szklarni słodkie przynęty w spodkach, nie powinno być, ponieważ pszczoły przyjmą łapówki i odlecą, nie siadając wcale na kwiatach ogórków.
Aby nie uszkodzić owadów zapylających podczas pielęgnacji ogrodu i ogrodu warzywnego przed szkodnikami, rośliny opryskowe należy natryskiwać wyłącznie toksycznymi roztworami wieczorem, gdy aktywność pszczół jest znacznie zmniejszona. W takim przypadku staraj się nie nosić substancji chemicznych na kwiatach. Pomoże to uratować dzikie pszczoły, których liczba została drastycznie zmniejszona w wyniku radykalnych zmian w rolnictwie, w szczególności z powodu eliminacji wielu pasów ochronnych, w których zagnieżdżono pszczoły, a także powszechnego stosowania pestycydów.
Cóż, jeśli pojawiły się kłopoty i zostałaś użądlona przez pszczołę, nie próbuj ciągnąć pszczół żądło palcami, ponieważ ściskając je, po prostu wstrzykniesz sobie więcej trucizny. Żądło musi zostać zeskrobane ze skóry za pomocą tępego noża lub gwoździa.
W tym samym czasie, wiele środków ludowej pomoże złagodzić ból. Możesz na przykład pocierać ukąszone miejsce przyciętą cebulą lub tłuczonymi zielonymi cebulkami.
Jeśli to nie pomoże, wypróbuj pastę, którą można przygotować, mieszając wodę sodową z niewielką ilością wody. Jeśli zostanie zastosowany wystarczająco szybko, neutralizuje kwas jadu pszczelego i zapobiega obrzękowi.
Niektórzy ludzie cierpią na ciężką alergię na jad pszczeli, co objawia się szybkim rozwojem ciężkiego obrzęku i trudności w oddychaniu. W takim przypadku należy natychmiast wezwać "pogotowie" lub wysłać ofiarę do szpitala.