Gadfly - Serious Enemy


Od dzieciństwa wciąż mam wspomnienia, jak w maju dni krowy wypędzane do stada cierpiały na tak nieprzyjemnego owada jak bąk. Na początku denerwowały ich te irytujące "muchy", a następnie ich larwy. Biedna krowa macha głową, chłosta ogonem, chodzi z zawrotem i siedzi jak przypięty. My, dzieci, złapaliśmy bąki, nawleczemy je na słomę z girlandami i wrzucamy ryby do rzeki.

Dopiero wiele lat później, jako student instytutu, z pasją studiowałem tego pasożyta.

Ile dojrzewających i cierpiących zwierząt daje podskórny bzyk, powodując przewlekłą chorobę zwierząt - hypodermosis. Charakteryzuje się ogólnym odurzaniem i spadkiem produktywności zwierząt.

Sam gadfly to dość duży owad o długości do dwóch centymetrów. Żyje kosztem skumulowanych przez siebie składników odżywczych w fazie larwy żyjącej pod skórą zwierzęcia. Dlatego jego wiek nie jest długi, tylko 3-10 dni. Ale w tak krótkim czasie udaje mu się faulować. Samica kładzie najczęściej jedno jajo na wełnę w zagłębieniu brzucha. Po 7-10 dniach, po wyjściu z jaja, larwa przenika przez otwór pod skórą, powodując silny świąd i pasożytowanie w tkance podskórnej przez 10 miesięcy. Wiosną, gryzie się na skórze z tyłu, wychodzi, zakopuje się w ziemi, przepoczwarza, a następnie zamienia się w uskrzydlonego owada.

Nawet przy średniej częstości występowania zwierząt trudnych do tolerowania choroby. Spada produktywność mleka, przybiera na wadze, rozwój młodego stada jest opóźniony. Przez dwa lata skóra pozostaje uszkodzona. Młody wzrost dotknięty przez larwę zmniejsza przyrost wagi o średnio 13 kg. Utrata mięsa podczas usuwania powierzchni tuszy z tkanek, które nie nadają się do spożycia, waha się od 200 g do 7 kg, aw przypadku ropnych nekrotycznych uszkodzeń w miejscach występowania larw, jakość całego mięsa ulega pogorszeniu.

Ponadto, surowiec skórzany również ulega pogorszeniu, ponieważ dziury od larw osiągają 6 mm, zwłaszcza w części grzbietowej, która jest najcenniejsza dla przemysłu obuwniczego, i taka skóra będzie odpowiednia tylko do produkcji butów letnich.

Jako środek zapobiegawczy nie zaleca się wypuszczania na pastwiska bydła zakażonego larwami podskórnych muchówek, przenosząc je na nocne wypasanie. Główną aktywną metodą zapobiegania jest nakładanie ochronnych emulsji i roztworów owadobójczych na powierzchnię skóry.

Jeśli już wystąpiło skażenie bydła, użyj 4% wodnego roztworu chlorofosu - 200-250 ml na zwierzę, wcierając go w skórę miękką szczoteczką. Lub użyj metody mechanicznej, wyciskając larwy z dziury.

Jesienią po zakończeniu lata, bąk jest narażony na insektycydy. Preparat nakłada się za pomocą dozownika na grzbiecie zwierzęcia po obu stronach kręgosłupa w cienkim strumieniu, od kłębu do kości krzyżowej. Przetwarzane dwa razy w odstępie 30 dni, po którym mleko przez pięć dni, pożądane jest, aby nie jeść. Ubój zwierząt na mięso jest dozwolony po 21 dniach.

Byk jest poważnym wrogiem i musisz podejść do walki z całą odpowiedzialnością.