Dla każdego kurczaka - jajko


Każdej wiosny kupuję jednodniowe kurczęta. Chcę powiedzieć czytelnikom, w jaki sposób osiągam doskonałe wyniki w najważniejszym pierwszym miesiącu ich życia.
Przy zakupie rozważ każde dziecko. Wybieram 20-30 najbardziej zwinnych, z miękkim brzuszkiem, czystym tyłkiem. Jeśli puch jest rozczochrany, natychmiast odkładam na bok, nie biorę go. Aby nie chłodzić piskląt podczas transportu, należy umieścić bawełniany materiał w kartonie steli, ponieważ mogą one przylgnąć do wełny za pomocą pazurów i doznać obrażeń.
Jeśli znajdę osłabionego kurczaka w domu, umieściłem go w osobnym pudełku. Dodaję do napoju levometsitin i dodatkowo podgrzewa go za pomocą podkładki grzewczej przykrytej ściereczką. Z reguły po trzech dniach już energicznych wypuszczam go do reszty wspólnoty.
Przez pierwsze 2-3 dni karmię dzieci drobno pokrojonymi jajkami na twardo, a następnie mieszam proso, twarożek. Ja daję jajka, aż każdy kurczak, na zestawie karmienia, zjada jedno jajko. Okazuje się, że 20 jajek wydano na 20 zakupionych kurczaków. Wskazane jest powtarzanie karmienia co 2 do 2,5 godziny. To przez ten okres zaczynają wykazywać aktywność, domagając się nowej porcji jedzenia.
Woda pitna powinna być zawsze czysta i gotowana. Wskazane jest dodanie do zapobiegania picie nadmanganianu potasu. Robię to co drugi dzień.
Począwszy od czwartego piątego dnia dodam do paszy drobno pokrojone liście pokrzywy, mniszka lekarskiego, koniczyny lub babki lancetowatej. Pod koniec pierwszego tygodnia karmienia jaj zastępuje się niskotłuszczowym twarogiem. Po zakończeniu normy dla jaj dodam do diety zmiażdżoną pszenicę, kukurydzę i jęczmień. Do zielonej masy wkładam startą marchewkę, drobno posiekaną zieloną cebulkę i kroplę oleju z ryb. Szczególnie uważam, że dzieci nie mają biegunki.
Po drugim tygodniu dodaję do potraw gotowanych w mundurkach i obranych ziemniaków, mieszając je z ziarnami i zieleniną. Udział twarogu stopniowo się zmniejszał.
Jasny dzień przez pierwsze kilka dni z lampą zwiększam je do 24 godzin, w drugim tygodniu zmniejszam do 20 godzin. Pod koniec miesiąca rosnące kurczaki wystarczą na 15 godzin.
Znaczenie ogrzewania dzieci. Przez pierwsze dwa tygodnie, za pomocą żarówki umieszczonej w słoiku, stale się nagrzewają. Następnie, gdy rosną, kurczęta odsuwają się od niego na pożądaną odległość. W pierwszych tygodniach życia szczególnie ważne jest, aby ściółka była sucha, czysta i wolna od przeciągów.
Gdy dorosną, zaczynają chętnie spożywać odpady ze stołu, mieszankę paszową, całe ziarna i dużo trawy. W ciepłe dni układam je do opalania, których długość stopniowo wzrastam. Jeśli jeden lub kilka kurcząt jest zużytych, to dla całej hordy daję im 0,25 g lewomometycyny (pijąc lub tłukąc koliduję z jajkiem lub serem), a mój tyłek trzeba wytrzeć do sucha.
Zapewniwszy takie warunki, osiągnąłem, że z rzadkim wyjątkiem ratuję praktycznie wszystkie kurczęta.

Anna S. BOLOTOVA , Samara Region, miasto Bezenchuk


Co powie jajo

Na skorupce jaj przeznaczonych do inkubacji nie powinno być żadnych nici, pęknięć, guzków. Wszystkie te zjawiska sugerują, że coś jest zakłócone w ciele ptaka.
Na przykład, jaja ze wzrostem (często są zapłodnione) zwykle składają jaja z chorobą jajową. Chropowatość skorupy w postaci małych guzków jest również złym znakiem. Wokół nich tworzą się duże pory, w których przenika zanieczyszczone powietrze, które zaburza metabolizm zarodka. "Marmurowe" plamienie powłoki sugeruje, że wilgoć z jaja szybko wyparowuje.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na położenie komory powietrznej - stwory. Zwykle powinien znajdować się w środku tępego końca. Stan żółtka jest ważnym wskaźnikiem przydatności jaj. Powinien znajdować się w centrum i być nieaktywny. Przy ostrożnym obrocie w normie, żółtko zazwyczaj powoli się porusza, a także powoli powraca na swoje miejsce.