Koza - znalezisko dla gospodarstwa domowego


Niektóre kozy mleczne nie ustępują innym krowom, dając do ośmiu litrów mleka dziennie. Troska o to zwierzę nie jest uciążliwa. Mogą być trzymane w stodołach, a nawet na strychu, gdzie doskonale wspinają się. Kozy nie wymagają karmienia. Oprócz mleka właściciele pobierają od nich mięso i mięso. Ponadto są żyzne, głównie koza przynosi kilka dzieci. Jednak pomimo wszystkich zalet tego zwierzęcia rzadko spotyka się kozę.

Wiele już napisano o korzyściach płynących z koziego mleka, jest to naprawdę napój leczniczy. Najlepiej nadaje się do żywności dla niemowląt (nie licząc mleka matki), poprawia samopoczucie osób starszych i cierpiących na choroby żołądkowo-jelitowe.
Tłuszcz w nim jest dobrze w lekkostrawnej formie, jest przydatny dla zdrowia ludzkiego i jest bardzo pożywny. Olej ze względu na brak białej krowie karotenu. Obfitość minerałów - wapnia, fosforu - sprawia, że jest on szczególnie użyteczny dla dzieci. Jest przepisywany w leczeniu przeziębienia i chorób płuc. Pomaga przy wirusowym zapaleniu wątroby, wrzodzie żołądka, astmie i innych dolegliwościach. Mleko kozie zawiera wiele witamin B, B2, B12, C, A. Ważne jest, aby koza praktycznie nie chorowała na gruźlicę, co oznacza, że nie ma niebezpieczeństwa podczas spożywania surowego mleka.
Istnieje opinia o nieprzyjemnym zapachu, który towarzyszy temu produktowi. Wszystko zależy od opieki - jeśli zwierzę będzie utrzymywane w czystości, wtedy nie będzie zapachu.
Bardzo ważne jest, aby uzyskać kozę, aby wybrać ją poprawnie. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkiego: rodowodu zwierzęcia i wyglądu. Dobry kozioł jest ostrożny, ospały, szczupły, ale gładki. Szerokie i obszerne ciało wskazuje na dobrze rozwinięte płuca, aw konsekwencji na siłę i wytrzymałość zwierzęcia. Wymię ceniony jest pojemny i dobrze zlokalizowany. Twardy i mięsny - poważny brak kóz mlecznych. Powinien mieć piękny kształt, a sutki są lekko popychane do przodu i mocne, ułatwi to dojenie. Oczywiście, aby uzyskać kozie rodowód, nabiał, ale teraz są one dość rzadkie. Najczęściej - rasy mieszane.
Kozy są mało wymagające w jedzeniu, potrzebują sporo dobrego siana, gałązek, mieszanej paszy. Dzienna dawka kóz mlecznych powinna składać się głównie z paszy objętościowej, bulw i 0,2 kg koncentratu. Przykład: 2 kg siana, 2 kg buraków i 0,4 kg owsa. Na letnim pastwisku koza może zjeść do 20 kg zielonej trawy.