Kto zapobiegał fretce


Pewnego dnia na jednej z wiejskich chat zaczęło się prawdziwe zamieszanie - fretka znalazła się za szopą właściciela.
Pułapka została nałożona na zwierzę, ścieżki pokryte trucizną. W skrócie, wszystkie możliwe i niemożliwe środki zostały podjęte, aby zniszczyć zwierzę.


Na pytanie: "Kto powstrzymał fretkę?" - właściciel odpowiedział, że ta bestia jest wyjątkowo szkodliwa, a gdy zapytano go, czy na miejscu jest kurczak, wzruszy ramionami: dlaczego, mówią, oni nam? Właściciel strony po prostu nie wiedział, że żarłoczna fretka żeruje głównie na myszach i może tylko zaszkodzić niszcząc drób.
Niestety, nie w najlepszy sposób ludzie odnoszą się do horrorów, żab, ropuch. Ale nic nie jest dobre, chyba że wszystkie te zwierzęta nie przynoszą wieśniaków. Nawet krety, wyjątkowo niepożądane w ogrodzie, nie szkodzą ogrodowi. Ponadto żarłoczny kret zjada ogromną liczbę owadów, z których wiele to szkodniki. Ludzie po prostu nie znają swoich małych przyjaciół, nie wiedzą, jak żyć obok nich, a czasami, z powodu uczucia niezrozumiałego odrazy, niszczą swoich pomocników, którzy są w stanie utrzymać lwią część plonów od szkodników. Aby nie popełnić takiego błędu, trzeba bliżej przyjrzeć się otaczającemu światu, próbując zrozumieć, jakie korzyści i szkody mogą wyrządzić zwierzętom, które was otaczają.

Jaszczury

Małe jaszczurki są znane wszystkim i, z zasady, nie obrażają. Latem, podobnie jak miniaturowe krokodyle, gady lądowe jedzą ogromną ilość szkodliwych owadów. To wspaniałe, jeśli jaszczurki osiedlają się na trawnikach i terenach rekreacyjnych, ale nie musisz ich łapać i zabierać do domu jako zwierząt domowych. Po siedzeniu w zamknięciu zwierzęta tracą sprawność i stają się łatwym łupem dla kotów.

Żaby i ropuchy

Małe zwierzęta, żaby i ropuchy są szczególnie przydatne w ogrodzie. Przez jeden dzień żaba zjada średnio 1-2 g pożywienia, ropucha - do 8 g. Zwierzęta te wolniej odgradzają ogród od szkodników o wiele skuteczniej niż ptaki owadożerne. Faktem jest, że zarówno żaby, jak i ropuchy mogą odżywiać się owadami o nieprzyjemnym zapachu i ochronnym zabarwieniu. Polują w nocy, gdy ptaki śpią, w wyniku czego niszczą szkodniki, które są nocne, czyli niedostępne dla ptaków. Żaba Ostromordaya preferuje pająki i cykady, trawiaste ślimaki i koniki polne, szare ropuchy - żuki i mrówki, zieloną ropuchę - robaki. Pożerają także niedźwiedzie, ryjkowce, wirewormy, larwy stonki, gąsienice i inne szkodniki. Skaczące żaby żerowały na latających owadach, w tym komarach i motylach. Młode żaby i ropuchy żywią się mszycami, komarami, ryjkowcami.
Jeśli na terenie są stawy i ozdobne stawy, żaby mogą się w nich osadzać i stać się niezawodnymi sojusznikami w walce ze szkodnikami.

Diners

Gdy miejsce znajduje się obok stawu lub na nim znajdują się dekoracyjne stawy, to w pobliżu można znaleźć nie tylko żaby, ale także węże. Wielu ludzi "węży" po prostu się boi i nie ma w tym nic do zrobienia. Ale nie zabijaj węży. Lepiej po prostu zabrać je ze strony i puścić. Węże jedzą żaby, ślimaki, ślimaki. Nie lekceważcie i myszy. Nawiasem mówiąc, węże rywalizują o żywność i siedlisko z żmijami. Jeśli jest dużo węży, nie ma miejsca na żmije.

Jerzy

Jeż - użyteczne zwierzę, i wszyscy o tym wiedzą. Jeże polują na myszy, chętnie jedzą nagie ślimaki i ślimaki. Wspaniale jest, jeśli jeże żyją obok twojego ogrodu - w tym przypadku twoje śluzowate ślimaki nie są straszne. Niestety ludzie często jedzą do domu. Na próżno. Jeż - zwierzę, wiodące życie nocne. Jest mało prawdopodobne, by ktokolwiek cieszył się z przebudzenia z tratowania, wąchania i szaleństwa jeża błąkającego się po mieszkaniu w nocy. Ponadto zapach tego zwierzęcia również nie jest przyjemny. Ale karmienie jeża w pobliżu domu byłoby bardzo dobre. Zverek będzie wdzięczny za miskę mleka i kawałek kiełbasy lub mięsa. Jest to szczególnie ważne, gdy z jakiegoś powodu naturalna baza żywicielska jeży zostaje znacznie zmniejszona, a zwierzęta zaczynają cierpieć z powodu głodu. Pamiętaj tylko, że jeże to drapieżniki. Możesz oczywiście potraktować zwierzę jabłkiem lub marchewką, ale nie potrwa to długo na takiej diecie.
Jeże zimują w pobliżu drzew w dołach wypełnionych opadłymi liśćmi. Jeśli zauważyłeś na miejscu śpiących jeży, nie łam ich gniazda. Spadające liście można usunąć na wiosnę.


Shrews

Shrewmen często osiedlają się pod podłogowymi altanami i werandami. Drobne szare zwierzęta często mylone są z myszami i niszczone, nie zwracając uwagi na fakt, że długa trąba nosowa sprawia, że pysk ryjówki jest zupełnie inny niż mysz. Ale ryjówki to drapieżniki, których głównym pokarmem są myszy. Ryjówki atakują nawet młode szczury, mimo że szczury są wielokrotnie większe niż te odważne zwierzęta. Jeśli masz ryjówki osiadłe, to w domu nie będzie myszy ani szczurów.

Rzadcy goście

Kiedy myszy rozwiedną się za dużo, może pojawić się strona i większe drapieżniki, takie jak lis lub fretka. Te zwierzęta są rzadkimi gośćmi. Boją się człowieka, a kiedy się pojawisz, natychmiast uciekną, ale pod twoją nieobecnością chętnie złapią złapane myszy i szczury. To cudowne, ale trzeba pamiętać, że lisy mogą być nosicielami wścieklizny, a jeśli masz psa lub kota, warto go sadzić.