Jak narysować trzmiele


Niesamowity i wyjątkowy czas kwitnienia. Wszyscy się z tego cieszą i oczekują, że po kwitnieniu pójdą za jajnikiem, a potem owocem. Jednakże, aby gałęzie wygięły się pod ciężarem wylanego owocu, konieczne jest zapylenie.


Zwykle ta użyteczna praca jest pilnie wykonywana przez różne owady, zwłaszcza pszczoły i trzmiele. Ale jeśli pszczoły wylatują z ula w poszukiwaniu nektaru i pyłku tylko przy temperaturze powietrza +12 оС, to trzmiele - w +4 ... + 6 оС. Trzmiele pracują bez zarzutu w każdą pogodę od świtu do wieczora. Najbardziej intensywny - przed lunchem. Nie obchodzi ich mżawka. Biolodzy obliczyli, że tylko jeden polny trzmiel podczas lotu trwającego 100 minut, odwiedza 2634 kwiatów.
Trzmiele ogrodowe nie latają na okoliczne pola i nie biorą łapówek z roślin ogrodowych. Jeśli trzmiele uwielbiają szklarnię jako pasiekę, nawet w upale na krzakach pomidorów nie będzie pojedynczej pustki. To samo dotyczy łóżek ogórkowych. Już o świcie trzmiele będą zbierać nektar i pyłki, zapylając kwiaty przed początkiem ciepła 32-36 stopni, kiedy zapylenie jest już bezużyteczne.
W ostatnich latach trzmiele na obszarach podmiejskich stały się mniejsze, ale każdy mieszkaniec w lecie może ich przyciągnąć, budując dla nich ula. Ze starych niechlujnych desek o grubości 25-30 mm zapakowane jest pudełko o wymiarach 150 x 150 x 150 mm. Dno i pokrywka mogą być wykonane ze sklejki o grubości 10-12 mm. Dno jest mocno przybite do ciała, wieko musi być zamknięte w "guzie". Aby to zrobić, wzdłuż jej obwodu od środka, cztery pręty o przekroju 15x15 mm są pobijane. W górnej środkowej części przedniej ściany domu wywiercone są dwa otwory o średnicy 18 mm. Jeden jest pokryty drewnianym korkiem, a drugi pozostaje otwarty. Jako materiał termoizolacyjny wewnątrz umieścić holowanie, mech lub materiał z gniazda myszy, nie więcej niż połowa wysokości pudełka. Pod domami umieścić piankę wielkości pudełka, aby utrzymać ciepło w gnieździe. Przy okazji, możesz użyć pianki zamiast drewnianych części. Trzmiele są umieszczane pod koniec kwietnia - na początku maja pod jabłoniami lub w pobliżu agrestu, porzeczek, malin po stronie południowej i koniecznie z klapami na południe, na kołkach o wysokości 25-35 cm. Aby w ciągu pierwszych lat mieć jedną rodzinę trzmielów, 8 domów w odległości 3-4 m od siebie. Dwa lub trzy "shmelyovnika" można zainstalować pod ziemią. W tym celu należy wykonać rury z drewnianych listew o grubości 10 mm. Cztery stojaki są zlepione, tak że rozmiar otworu wynosi 18x18 mm. Drewniana rura o długości 80-90 cm jest trwale przymocowana do otworu na kran, do wywierconego otworu w domu. Koniec rurki odsłoniętej w otworze pilotowym (wejście do rury) jest ścięty pod kątem, co pomaga trzmieli znaleźć ulotkę. Po przymocowaniu rury do domu wszystkie pęknięcia są pokryte gliną, tak aby mrówki nie wniknęły w pudełko. Zewnętrzny koniec rurki i jej wewnętrzny kanał na głębokość 50 mm został pomazany węglem drzewnym, aby wyglądał jak ciemna dziura, jak otwór myszy. Łopata jest wycięta z kawałka trawy i odłożona na bok. Wykop dziurę o kształcie sześciennym, umieszcza się w niej ula. Pokrój murawę i rurę-laz pilotem wielkości jabłka. Aby deszcz nie dostał się do ula przez rurę, jest lekko pochylony, gdy pilot zainstaluje go w dół. Cała konstrukcja pokryta jest małą warstwą ziemi i pokryta torfem.
Jeśli samica jest mała, zostaje złapana gdzie indziej i przynosi pudełka zapałek. Każda samica jest zamknięta w osobnym pudełku. Schwytane trzmiele są natychmiast przyjmowane do ula, a taca jest zamknięta, która otwierana jest tylko w godzinach 22-23. Jeśli ule go nie polubi, kobieta może odlecieć rano. Następnie w domu zasadzony jest inny "założyciel".
To dobrze, gdy na stronie jest wiele jednorocznych i wieloletnich. Nie tylko cieszą oko, ale jest niezbędnym pokarmem dla trzmieli, pszczół i innych pożytecznych owadów. Oprócz miejsc gniazdowania trzmiela powinno wystarczyć wiosenne pierwiosnki. Obecność późno kwitnących roślin pozwala kobietom przygotowującym się na długą zimę na stworzenie niezbędnych rezerw w ciele.