"Goście" -parasites


Czasami zdrowo wyglądające zwierzęta zachowują się dziwnie: lizanie, swędzenie. Gdzieś na ciele wypadają włosy. Tracą na wadze, ale właściciele dobrze trzymają bydło. Powód jest zwykle prosty - zwierzęta mają wszy na ciele, które w zimie są prawdziwą przestrzenią.

Wszy są nosicielem chorób zakaźnych. Dlatego przy wykrywaniu pasożytów należy podjąć pilne działania. Istnieje wiele leków, które mogą sobie z nimi radzić, ale musisz wiedzieć, które dają najlepszy wynik. Dichlorofil i chlorofos nie mogą być stosowane kategorycznie ze względu na ich wysoką toksyczność. Mocne bulwy miękiszu tytoniu, kora wiśni ptaków ma dobry efekt. Przydaje się także woda Chemerica. Musimy tylko pamiętać, że zwierzęta są traktowane dwukrotnie, w odstępie 14 dni, ponieważ nawet najsilniejszy lek nie zabija jaj pasożytów.

Jeśli to możliwe, lepiej przenieść zwierzęta na dziesięć dni w inne miejsce, a także zdezynfekować i wybielić stodołę. A wtedy twoje wysiłki w pełni się opłacą.Mikhail G. GINIYATOV , weterynarz, Samara Region, str. BuzaevkaSprawdzonym środkiem ludowym na pchły jest ekstrakt tytoniowy (bulion tytoniowy), który jest spryskiwany zwierzęciem i piołunem. Jest wypchana poduszką lub położona na łóżku, na którym pies śpi.

Napar czosnku na oleju słonecznikowym, leżakowany przez trzy dni w ciemnym miejscu, pomoże uratować twoje zwierzęta domowe (koty i psy) przed robakami obłymi. Kotowi należy podać napar łyżeczki na dwa dni, piesowi należy podać łyżkę stołową. Jak pozbyć się innych pasożytniczych robaków, można tylko zasugerować weterynarza.Pomoc, pchły!Pomimo faktu, że większość właścicieli psów i kotów przestrzega wszystkich zasad higieny, ich zwierzęta nadal cierpią na pchły. Dzieje się tak, ponieważ tylko 10 procent pasożytów żyje na psie lub kocie, a 90 procent gniazduje wokół zwierząt. Ciepły apartament z miękkimi meblami i dywanami jest idealnym miejscem do życia dla oprawców. Jeśli więc twój zwierzak cierpi na pchły, konieczne jest przetwarzanie nie tylko siebie, ale także tych miejsc, w których zwykle się znajduje.Evgeny Anatolyevich CHEREPANOV , weterynarz, Samara