Żółwie - to nie jest ninja


Niedawno mąż i syn po wizycie na ptasim targu przynieśli nowy dom dla zwierząt - żółwia. Sprzedawca powiedział im, że jest to najbardziej bezpretensjonalne zwierzę do przechowywania w domu. Ale słyszałem inną opinię. Powiedz mi, czego szukać w treści tych zwierząt?

Maria Alexandrovna KOVALEVA , SamaraNajczęściej w domu zawierają czerwonolicy, jezioro i żółwie lądowe. Żółwie czerwonolice i podobne do jezior to główne siedliska, których są wody, a stepowe żyją na pustyniach i półpustyniach. Wszystko, czego potrzebują, aby stworzyć odpowiednie warunki.

Kupując na targowiskach i sklepach zoologicznych czerwonolicy i łowiąc w naturalnych zbiornikach żółwi jeziornych, ludzie, przywożąc je do domu, umieszcza się w regularnym akwarium, zapominając, że nie są to ryby. Potrzebują sztucznego zbiornika z obowiązkowym dostępem do ziemi, gdzie mogą wychodzić i wygrzewać się pod lampą.

Jeśli chodzi o żerowanie, są w błędzie, którzy uważają, że wystarczy, aby żółw dał trawę, liście kapusty i inne zielenie. Zwierzęta te są drapieżnikami i muszą jeść mięso, jak gdyby brakowało paszy białkowej, po prostu umierają. Oprócz mięsa pożądane jest włączenie ryb do diety. A na stacji młodych przyrodników, gdzie jest dużo żółwi, przystosowano je do karmienia ich suchym pokarmem dla kotów, uprzednio moczonym w wodzie. Co więcej, karmią żółwie pincetą osobno, w tym samym miejscu. Zwierzęta szybko się do tego przyzwyczajają i głodują, zbierają się w miejscu karmienia. Można to zrobić co drugi dzień - to wystarczy. Wielkość takich żółwi zależy w dużej mierze od objętości zbiornika. Im większy, tym większy będzie żółw.

Ale krajowa tortilla, lub jak nazywamy je Środkowoazjatyckimi (głównie są tam sprowadzane), może naprawdę zrobić z zieloną żywnością i warzywami. Czasami można im podać mleko. Ale czasem trzeba je kąpać w słabym roztworze nadmanganianu potasu i muszli wysmarowanej gliceryną. Mają jeszcze jedną cechę: w przeciwieństwie do żółwi wodnych, kraina hibernuje.

Z niewłaściwą zawartością, nieszczęściem wszystkich żółwi jest brak witamin A i D. W tym samym czasie ich skorupa jest miękka, a powieki puchną. Zwierzę przestaje widzieć, a zatem jeść. Jeśli nie podejmiesz działania, po prostu umrze. Aby temu zapobiec, czasami trzeba dać żółwiowi roztwór oleju z witaminą A i włączyć do diety marchew, zarówno gotowaną, jak i niegotowaną, i umieścić ją na słońcu w lecie. A przy zakupie zwierząt należy zwrócić uwagę na te objawy.