Wścieklizna jest poważna


Czasami w mediach pojawiają się informacje o agresywnym zachowaniu zwierząt cierpiących na wściekliznę. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich zwierząt.

Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą, występującą z ciężkim uszkodzeniem układu nerwowego, zazwyczaj śmiertelną. Wszystkie ssaki i ludzie są podatni na ten wirus. Zwykle jest przenoszona przez ślinę po ukąszeniu przez chore zwierzęta. Osoba zarażona wściekliźnie, cierpiąca, napady nerwowego podniecenia, na przemian ze stanem ucisku, paraliżu, hydrofobii itp.

W ostatnich latach przypadki choroby stają się coraz mniej powszechne ze względu na szczepienia. Ale w naturze wciąż istnieją naturalne ogniska, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wścieklizny. I wszystkie te same dzikie zwierzęta, bezpańskie psy, koty i twoje zwierzęta, które miały z nim kontakt, niosą je. Dlatego szczepienie pozostaje jedną z głównych metod zapobiegania. A to powinno być przedmiotem zarówno zwierząt hodowlanych jak i domowych. Zdarzały się przypadki, kiedy psy zarażały się wścieklizną, przenikały do zagrody bydła, gryząc, zakażone krowy. Cóż, jeśli mieszkasz w mieście i trzymasz psa lub kota na zewnątrz, gdzie mogą skontaktować się z bezpańskimi zwierzętami, musisz odwiedzić weterynarza. Jest to szczególnie istotne na wiosnę, kiedy epidemie tej choroby obserwuje się częściej.

Jeśli zostaniesz ugryziony przez psa, zwłaszcza bezpańskiego, nie zwlekaj, natychmiast zwróć się o pomoc lekarską. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dostarczenie do badania i twojego "przestępcy".

Jakie dziwactwa w zachowaniu zwierzaka powinny ostrzec właściciela? Zwykle objawy choroby pojawiają się po okresie inkubacji i mogą trwać od trzech do sześciu tygodni, ale czasami ten okres jest skrócony do kilku dni. Chore zwierzę staje się niespokojne, pełne lęku, chowa się w ciemnym miejscu, przestaje jeść. Potem nadchodzi okres podniecenia z napadami konwulsji. Psy zaczynają połykać niejadalne przedmioty (patyki, szmaty itp.), Ugryźć, nie mogą pić wody z powodu skurczów w gardle. Głos staje się chrapliwy, ślina przepływa obficie. W tym okresie zwierzęta są agresywne, a zatem szczególnie niebezpieczne. Śmierć zwierzęcia następuje zwykle piątego lub siódmego dnia. Uważaj, aby nie zaniedbać szczepień.