Zestaw pierwszej pomocy dla zwierząt


Wielu letnich mieszkańców, wyjeżdżających ze swoich mieszkań w okresie wiosennym i letnim, zabiera ze sobą i zwierzętami domowymi - do oddychania świeżym powietrzem, do życia w przyrodzie. Oczywiście przyniesie to korzyść zwierzęciu, ale nie zapominaj, że oni, podobnie jak ludzie, mogą zachorować, zostać ranni itd. Dlatego należy pamiętać o ostrożności i prewencji.
- Zaleca się szczepienie przed wyjściem, to chroni zwierzę przed wieloma chorobami.
- Nie zapomnij o niebezpieczeństwie "łapania" pcheł i kleszczy, używania specjalnych narzędzi - obroży, specjalnych przygotowań.
- Twój zwierzak, tak jak ty, może cierpieć z powodu ugryzienia osy, pszczoły, szerszenia. W takiej sytuacji zapewnij mu spokój, ciepło, picie i spróbuj podać leki przeciwhistaminowe. Jeśli zwierzę cierpi na ukąszenie węża, a następnie we wszystkich powyższych przypadkach, dodaj leki nasercowe.
- W przypadku, gdy pies lub kot cierpi na ciepło (które natychmiast zrozumiesz przez szybki oddech, powolne zachowanie itp.), Zapewnij im cień, wolny dostęp do wody. Możesz ochłodzić się wodą - po prostu polej.
Zestaw pierwszej pomocy dla zwierzęcia powinien składać się z takich samych apteczek pierwszej pomocy, jak dla osoby - środki przeciwbólowe, serce, leki przeciwhistaminowe, zebra, jod, bandaże. Więc możesz w pełni dzielić się swoimi lekami.

Anatolij V. Tarasow, UfaZaatakował pchły kurczaków


Nasze kury mają pchły. Jak się ich pozbyć?
Raisa ZAKIYEVA HISAMSUTDINOVA , Bashkortostan, Sterlitamak


Częściowe pozbycie się pcheł pomoże tacom popiołu. Ale trudność polega na tym, że pchły składają jaja w ściółce, w pęknięciach. Dlatego będziemy musieli używać pestycydów. Przed przetworzeniem budki, ptak musi zostać odizolowany (przeniesiony do innego pomieszczenia lub wypuszczony na podwórko). Do natrysku można użyć środka wszy sprzedawanego w aptece lub innego środka owadobójczego przeciwko chrząszczom Colorado. Ale jego stężenie powinno być 3 razy wyższe niż wskazane w instrukcji używania leku.
Po zabiegu pomieszczenie należy zamknąć na dwie godziny, a następnie przewietrzyć. Miot lepiej jest wymienić lub leczyć ponownie. W kurniku pożądane jest rozkładanie piołunu i koniecznie kąpiel z popiołem.
Skuteczne jest kąpanie się ptaka w wodnym roztworze dezynsektatu, w którym konieczne jest dodanie szamponu do tworzenia piany. Temperatura wody nie powinna być niższa niż +30 ... + 35 stopni. Kurczak, biorąc jedną ręką za skrzydła, upuść go na 5 sekund w roztworze. W tym samym czasie jej głowa podparta jest drugą ręką, aby woda nie dostała się do niej trującym środkiem chemicznym. Następnie pozwól ptakowi wyschnąć. Z reguły łatwo toleruje takie kąpanie.


Lidia Pietrowna IVANOVA , weterynarz, SamaraWierz lub nie


Przez wiele lat pracy jako weterynarz na wsi zauważyłem, że na nowiu i w pełni księżyca częściej chorują. Opierając się na moim gorzkim doświadczeniu, staram się obecnie nie kastrować zwierząt i innych operacji chirurgicznych - "pacjenci" przenoszą je znacznie gorzej.
I lepiej jest składać jaja pod drobiem w tak zwane "kobiece" dni - środę, piątek, sobotę. Wycofanie piskląt w tym przypadku z reguły jest lepsze i bardziej przyjazne.


Vladimir Iljicz AFANASYEV , region Samara.