Poznaj Nubijskie piękności i alpejskich pracowników


Od kilku lat hoduję rzadkie kozy: alpejskie i nubijskie. Dla nas nadal są egzotyczne, ale mam nadzieję, że kozovody docenią ich zalety.


Nawet z wyglądu te kozy wyglądają bardzo nietypowo, tym bardziej różnią się charakterem.
Nubijskie kozy - pochodziły z arabskiej pustyni. Ich twarze z dużymi obwisłymi uszami i brakiem rogów wyglądają bardzo interesująco. Moje kozy tej rasy są bardzo spokojne, czułe, chociaż ogólnie przyjmuje się, że wyróżniają się one niestałością temperamentu i niepokoju, a także sprzecznym charakterem i uporem. Ukorzeniają się w obecności silniejszych i wolą odejść od karmnika, zamiast czekać na swoją kolej, jeśli w dużym stadzie nie byli od razu pierwszymi. Czują się dobrze w stadzie, gdzie nie ma zwierząt innych ras. Nie wiem, może moje kozy są wyjątkiem, ale nazywam moich uczniów nawet intelektualistami wśród innych kóz.
Kozy nubijskie należą do dużych ras - średni wzrost samic wynosi 76 cm, u mężczyzn - 82 cm, a masy - odpowiednio 55 i 68 kg. Te kozy słyną z jakości ich mleka - 5 procent lub więcej tłuszczu, zawartość białka - 3,7 procent. Jest dobry zarówno jako napój, jak i surowiec do produkcji sera (wysoka wydajność). Jednocześnie smak mleka praktycznie nie zależy od paszy, warunków jej przechowywania i innych czynników zewnętrznych. Uważa się to za szczególnie przydatne, jednak podobnie jak reszta mleka koziego jest wchłaniane znacznie lepiej niż krowie. Minusem tych zalet jest mniejsza wydajność. Będąc potomkami ras afrykańskich, "Nubijczycy" nie lubią mroźnych zim.
Kozice alpejskie są lepiej znane naszym hodowcom bydła, ale rzadko można je znaleźć w gospodarstwach. Rasa ta charakteryzuje się również dużą wielkością zwierząt. Dorosły kóz (4 lata) ma minimalną wysokość w kłębie 76,2 cm, kozę - 81,2 cm i wagę odpowiednio 61,3 i 77,2 kg.
Te kozy są bardzo płodne i z reguły samica daje kilka kóz w jednym miocie. Są bezpretensjonalne i dobrze przystosowują się do różnych warunków klimatycznych. Właściciele są przyjaźni i reagują, ale w stadzie próbują zająć wiodącą pozycję w stosunku do innych ras. Z jednej strony nie jest źle - takie zwierzęta nie zginą z głodu, z drugiej - mogą zostawić innych na racje głodowe, odpychając je od karmnika.
Rasa alpejska jest wysoce produktywna - 1200-1600 litrów mleka rocznie z dobrą zawartością tłuszczu (3,5 procent) i zawartością białka (3 procent). Mleko ma przyjemny smak.
W mojej praktyce czasami mieszam więcej tłustego nubijskiego mleka koziego z mniej tłustym alpejskim. Poprawia walory smakowe i odżywcze uzdrawiającego napoju. Jeśli uda ci się zdobyć jedną z tych ras, nie będziesz żałować, ile spotkałeś te ciekawe zwierzęta.