Jaja nie są uczone do kury, ale czasami są okrutnie torturowane


Właściciele bardzo cennych lub rzadkich ras kurcząt muszą wiedzieć, że jeśli twoje zwierzęta siedzą godzinami w gnieździe, to starają się, płaczą, ale nie mogą złożyć jaj, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet dla życia. Głównymi oznakami utrudnionego składania jaj są letarg, senność i ptaki. Siedzi głupio, źle je, a jej grzebień jest niebieski. Podczas badania jamy brzusznej w takiej warstwie wykrywa się utworzone jajo, czasami nawet kilka.

Jedną z przyczyn utrudnionego składania jaj jest niewłaściwe karmienie, brak białka w diecie, który osłabia organizm, a zwłaszcza jajowód (zaburzona jest jego funkcja motoryczna, perystaltyka). Inną przyczyną może być obrzęk lub stan zapalny owodu, który rozwija się z powodu kontuzji. Czasami trudno jest ułożyć jajo w całkiem zdrowych warstwach, gdy powstaje bardzo duże jajo dwu lub trójkolorowe, jak również gdy jajo jest ustawione poprzecznie w jajowodzie. W takich przypadkach kurczak potrzebuje pilnej pomocy, ponieważ dwa lub trzy dni po wystąpieniu choroby może umrzeć.

Jedną z najłatwiejszych i najskuteczniejszych metod opieki domowej jest: trzymaj kurczaka przez 10-15 minut we wrzącej wodzie z parą kloaki. Następnie natłuścić kloaczę smalcem roślinnym lub smalcem wieprzowym, ułożyć warstwę w izolowanym gnieździe lub ciemnym pudełku (wiklinowym koszu) i pozostawić w spokojnym miejscu, aż ułoży się jaja (zwykle w ciągu jednej do dwóch godzin).

Jeśli okazało się, że działanie to okazało się nieskuteczne, musisz samemu zdezynfekować jaja i rozmazać wazeliną palcem wskazującym prawej ręki, lewą ręką kontrolując jej przejście przez jajowód. Jeśli jest zbyt duży i nie przechodzi, mimo wysiłków, popchnij muszle i usuń kawałek jajka po kawałku, a następnie zdezynfekuj przewód narządów płciowych kurczaka i posmaruj go dużą ilością czystego tłuszczu.