Rosnące pisklęta w inkubatorze


W ostatnich latach entuzjaści drobiu znacząco zwiększyli zainteresowanie gęsiami domowymi. Nie jest to przypadkowe, ponieważ są one czempionami wśród drobiu pod względem tempa wzrostu i wysokiej wartości wstępnej mięsa. Już w pierwszych dwóch miesiącach życia pisklęta osiągają cztery kilogramy masy ciała.

Początkujący hodowcy drobiu mają wiele pytań. Spróbuję odpowiedzieć na niektóre z nich.

Kupując lub hodując pisklęta dla inkubatorów, musisz zadbać o pokój dla nich. Musi być wolna od przeciągów, sucha, odizolowana od gruntu za pomocą ściółki lub podłogi drewnianej i regulowanej temperatury otoczenia. W ciągu pierwszych pięciu dni powinna wynosić 30-28 ° C, kolejne siedem dni - 21-18 ° C, a następnie, w miarę wzrostu, temperaturę można zmniejszyć do temperatury otoczenia.

W pierwszych dniach dorastania codziennych piskląt używam drewnianych skrzynek z metalową siatką. Położyłem na nim żarówkę z odbłyśnikiem do ogrzewania. Wymiary pudełka to 65x65 cm, wysokość 45 cm W takim mieszkaniu można trzymać pisklęta w wieku 10-15 dni do siedmiu dni. Następnie przenieś je do większego pomieszczenia. Bardzo ważne jest, aby pisklęta natychmiast zaczęły dziobać jedzenie, dlatego pierwszego dnia lepiej jest podawać je z podajnika korytowego o boku 1-2 cm.W przyszłości można użyć podajnika fletu, aby nie deptać paszy i nie zanieczyszczać jej odchodami. Do misek do picia wygodniej jest używać małych metalowych lub szklanych słoików.

W ciągu pierwszych pięciu dni pisklęta są wypuszczane do ogrodzonego spaceru przez 20-30 minut. Stopniowo ten okres jest zwiększany do 30 minut dziennie. Od 20 dnia życia mogą chodzić cały dzień. Ale w deszczową pogodę dzieci nie powinny chodzić, ponieważ zachorują na hipotermię i mogą umrzeć. Do 1,5-2 miesięcy należy ściśle monitorować, czy pisklęta nie moczą się przed deszczem ani wodą z koryta. Do tego wieku ich termostat ciała, który chroniłby przed zimnem, jeszcze nie zaczął działać.

W ciągu pierwszych trzech dni pisklęta karmione są 6-7 razy dziennie mieszanką stromo ugotowanych jaj z otrębami pszennymi lub semoliną, twarożkiem, kruszoną mąką owsianą, jęczmieniem, jęczmienem perłowym. Od trzeciego dnia otrzymują młodą trawę, liście mniszka lekarskiego, pokrzywy. Zieloni lepiej gotować tuż przed karmieniem, siekanie go. Masowe niemowlęta niechętnie jedzą.

Jeśli pisklęta w początkowym okresie wegetacji są obciążone do 10-15 g sera twarogowego na dzień dla każdego, jednocześnie z mieszanką mąki, są one w stanie zwiększyć średni dzienny przyrost wagi do 50-80 g na dzień. Nie należy im podawać lepkich torebek z miazgą, które blokują otwory nosowe, co może prowadzić do zapalenia jamy nosowej. Dobra mokra mieszanka paszowa, jeśli zostanie ściśnięta w dłoni, a następnie uwolniona, powinna się rozpaść. Od 20 roku życia 30 procent racji pisklęcia powinno składać się z produktów do mielenia ziarna, które można zastąpić gotowanymi ziemniakami, resztkami jedzenia ze stołu, kuchnią. Dobre jedzenie dla nich - tarte buraki i marchewka.

Podczas całego okresu odchowu konieczne jest uważne monitorowanie zdrowia i zachowania młodych. Słabe pisklęta można uratować, jeśli ich stan zostanie zauważony na czas. Następnie muszą zostać przeszczepione i poprawić warunki żywienia i mieszkania. Umieszczono także słabe, siedzące dzieci, z nie zaabsorbowanymi pępowinami i pełzającymi nogami, które należy połączyć z normą i zabandażować gazą. Gdy nogi stają się silniejsze i przyjmują normalną pozycję, co zwykle dzieje się po 2-3 dniach, bandaż z gazy można usunąć. Zdrowe pisklęta są mobilne, reagują na dźwięk, mają miękki żołądek, zamkniętą pępowinę.

Pacjenci dobowych piskląt mogą być leczeni. Aby to zrobić, należy przygotować mieszankę odżywczą - ostrożnie wymieszać żółtko jaja kurzego, wymieszać z pełnym mlekiem krowim (0,5 filiżanki), dodać szczyptę granulowanego cukru, a na końcu noża użyć jednego z antybiotyków, na przykład penicyliny lub biomicyny. Dokładnie wymieszaj wszystko i daj z łyżeczką na osłabione pisklęta, aż zostaną całkowicie wysuszone.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, dla utrzymania gęsi potrzebny jest staw lub rzeka, na moim podwórku hoduję je w ogrodzonych pomieszczeniach. Jako "zbiornik" używam płytkiego koryta, zagłębionego w ziemię.