Poznaj nowego zwierzaka


Tak się składa, że nagle w twoim domu pojawia się zwierzak, którego, delikatnie mówiąc, nie spodziewałeś się. Twoje dziecko lub wnuk przynosi uratowany przez niego kotek lub szczeniak i nie chce się z nim rozstać z jakiegokolwiek powodu. Po długich rozmowach i perswazji, poddajesz się i przyjmujesz nowego najemcę, którego opieka, przynajmniej na początku, spoczywa całkowicie na twoich barkach. Co musisz zwrócić uwagę na samym początku randki? Oczywiście oceń kondycję zwierzęcia.
Najpierw dokładnie sprawdź nowego zwierzaka. Zauważ, czy ma jakiekolwiek wydzieliny z oczu, nosa? Spójrz w swoje uszy, czy są jakieś zaczerwienienia lub nagromadzone wydzieliny, czy są jakieś widoczne wady skóry i sierści? Sprawdź temperaturę zwierzęcia (termometr musi zostać wprowadzony do odbytu i przytrzymaj przez 3-5 minut). Zwykle nie powinien przekraczać 39 stopni.
Pamiętaj, aby zwracać uwagę na stolec i oddawanie moczu zwierzęciu i obserwować jego zachowanie. Zdrowe zwierzę powinno być aktywne (być może przejawem nieśmiałości, ale nie obojętnością wobec środowiska), mieć dobry apetyt.
Jeśli podczas badania zauważysz niektóre z powyższych objawów (rozładowanie, biegunka, zaparcie, wymioty, senność, brak apetytu), nie należy odkładać wizyty u lekarza weterynarii.
Jeśli nie stwierdzono żadnych podejrzanych objawów, należy wykonać następujące czynności:
- Dwa razy w odstępach 10-dniowych, podawaj leki przeciwrobacze (zalecane przez lekarza weterynarii).
- Kiedy wykrywanie pcheł powinno być specjalnym zabiegiem, lepiej opaść na kłąb.
- Jeśli to możliwe, wprowadzić poliwalentną surowicę, która chroni zwierzę przed zarażeniem chorobami wirusowymi na dwa tygodnie przed szczepieniem, które zwykle zaczyna się od dwóch miesięcy, ale najpierw należy pozbyć się robaków. Chodzenie ze zwierzętami przed szczepieniem nie powinno być.
Nakarm szczeniaka pobranego z ulicy powinien być produktem naturalnym. Wprowadzenie do diety gotowych pasz, których zwierzę nie mogło jeść na ulicy, może wywołać poważną niestrawność. Możesz zacząć od świeżego twarogu, mleka, kefiru, kaszy ryżowej, gotowanej w wodzie i rozcieńczonego mleka, gotowanego mięsa, warzyw. Podawaj w małych porcjach i obserwuj reakcję zwierzęcia na konkretny produkt.
Jeśli w domu masz inne zwierzęta, nie powinieneś natychmiast przedstawiać ich nowemu przybyszowi. Trzymaj go przez 1-2 tygodnie w kwarantannie. Lepiej odmówić kąpieli i innych stresujących procedur w pierwszych dniach.