Wiosna - dla pszczół i pszczelarzy


Wraz z nadejściem ciepłych, słonecznych dni przeprowadzają pobieżną inspekcję kolonii pszczół, której głównym celem jest zapewnienie każdej rodzinie pszczół na najbliższe 2-3 tygodnie wszystkiego, czego potrzebują w przypadku mrozów i złych warunków pogodowych. Nawiasem mówiąc, kontrole przeprowadzane są niemal przez cały sezon i wymaga to niezbędnych umiejętności. Podczas badania rodzina powinna być jak najmniej zakłócona, aby praca w gnieździe nie została przerwana. Do inspekcji należy przygotować przednią siatkę, komin, dłuto, pudełko robocze z plastrami i różnymi materiałami. Pszczoły badają w ciepły, bezwietrzny dzień w temperaturze powietrza nie niższej niż 14 ° C. Aby nie powodować obawy o kolonie pszczół i ataki złodzieja-pszczoły, lepiej jest sprawdzić ule podczas zbioru miodu w pierwszej połowie dnia, a także w okresie pozakotaczowym po głównym lecie. Przed rozpoczęciem kontroli palacz jest rozpalany (w przerwach jest zawieszony na tylnej ścianie otwartego ula lub na ścianie skrzyni roboczej). Podczas badania należy stanąć z boku ula, z którego świeci słońce. W tej pozycji łatwiej jest oglądać ramki wyjęte z gniazda, gdy światło pada na nie. Po otwarciu ula i usunięciu 2-3 sufitu lub po odwróceniu kolana, wypuścili z palacza wzdłuż ramy kilka dymków. Inspekcja zaczyna się od skrajności do jego ramy. Rama jest utrzymywana pionowo na poziomie oczu nad ulem, dzięki czemu plaster miodu pod ciężarem miodu lub czerwiu nie pęka lub nie kapie z komórek plastra miodu (niedojrzały miód), a pyłek nie wypada. Jeśli konieczna jest inspekcja z drugiej strony, górny pręt ramy zostaje ustawiony w pozycji pionowej, a rama obrócona jest wokół górnej belki. Badane ramy, bez dotykania korpusu ula, są opuszczane do gniazda, a następne są usuwane z ula, przesuwając je przez dłuto. Podczas pierwszej (zbieg) inspekcji na wiosnę, dowiadują się o stanie gniazd po hibernacji, określają siłę rodziny przez liczbę ulic zajmowanych przez pszczoły, obecność lęgu macicy, obecność paszy wzdłuż plastra miodu oddalonego od krawędzi gniazda, podczas której wiele martwych pszczół gromadzi się podczas zimy spalone lub zakopane w ziemi), należy wymienić wilgotne podkładki izolacyjne na suche. Rodziny pszczół, które nie mają wystarczającej ilości pokarmu, otrzymują zapasowe ramy z miodem i pergą, trzymane w ciepłym pomieszczeniu przez co najmniej 6 godzin, w przypadku braku ramek miodu, do pszczół dostarczane jest ciasto miód-miód (candi).

Aby zapobiec kradzieży pszczół i lepiej utrzymać ciepło w ulu, rozmiar letkovu dla silnych rodzin jest zredukowany do 5-7 cm, dla słabych i rdzeni - do wielkości umożliwiającej przejście 1-2 pszczół. Po czyszczeniu pszczół w pasiece zainstalowano miskę do picia (pojemność 8-10 l) z kranem i tabliczką nachyloną do niego za pomocą nawijanego rowka lub wypełnionej zygzakiem deski. Woda z kranu spada na płytę i płynie wzdłuż jej powierzchni od góry do dołu. Aby przyciągnąć pszczoły na planszę, połóż małe kawałki woskowych plastrów. Po pierwszej inspekcji w dzienniku pszczelarskim dokonuje się niezbędnych wpisów: które rodziny należy najpierw zbadać, uzupełnić paszę, zastąpić macicę itd. Jeśli maciora występuje we wszystkich rodzinach, rezerwy paszy wynoszą co najmniej 8-10 kg miodu i 2-3 ramki perga, a gniazda są dobrze izolowane, pszczelarz może niepotrzebnie niepokoić pszczół przez miesiąc. Wraz z ustanowieniem ciepłej (co najmniej 14 ° C w cieniu) pogody, rewizja wiosenna każdej kolonii pszczół jest przeprowadzana z całkowitym demontażem gniazd i inspekcją wszystkich ramek. W tym badaniu ustala się siłę rodziny, jakość macicy, ilość paszy i stan sanitarny gniazda. Siła rodzin zależy od liczby ulic zajmowanych przez pszczoły: silna rodzina zajmuje 9-10 ulic i ma 2,5-3 kg pszczół, średnio 7-8 ulic i około 2 kg pszczół, a słaba rodzina - 5-6 ulic i 1-1 , 5 kg pszczół. Zła macica zostaje zastąpiona po kontroli lub później, gdy młoda młoda macica pojawi się w pasiece. Wszystkie puste, oporne lub spleśniałe plastry miodu, jeśli nie ma na nich potomka, są usuwane; w obecności lęgów ostrym nożem lub dłutem ostrożnie oczyść ślady biegunki z listewek i umieść je na miejscu. Ściany i spód ula są również czyszczone za pomocą dłuta. Jeśli to konieczne, rodziny pszczele są przeszczepiane do nowych uli. Aby stworzyć dobre warunki do rozwoju rodziny pszczelej, jednocześnie sprawdzając jej stan, porządkuje się gniazdo. Jest ona zakończona w taki sposób, że rodzina ma obfite zasoby żywności, wystarczającą liczbę wolnych komórek pszczelich do składania jaj w łonie matki oraz czyste, nieskrócone i dobrze izolowane gniazdo.

Podczas badania rodziny objętość gniazda zmniejsza się (szczególnie ostrożnie w przypadku niewystarczająco silnych rodzin): usuń dodatkowe ramki nie pokryte pszczołami, a przede wszystkim ramki o strukturze plastra miodu, które nie nadają się do układania jaj, jak również bez jedzenia, z ula. Ramki pozostawiają tyle, ile są pokryte przez pszczoły, co ułatwia ogrzewanie gniazda przez pszczoły i poprawia warunki do wychowu potomstwa. Jeśli w ulu jest mniej niż 8-10 kg miodu, rodziny pszczół są karmione syropem cukrowym (1: 1). W zagłębieniu, umytym ciepłą wodą, w zależności od siły kolonii pszczół i zapasów miodu, wlewają od 2 do 4 litrów ciepłego syropu. Oprócz karmy węglowodanowej - miodu, do pełnego rozwoju kolonii pszczół potrzebna jest również pasza białkowa - pyłek roślinny. Aby stworzyć rezerwy pergi (paszy białkowej), pszczoły ubijają ją w komórce i wlewają z miodem. W ciągu roku rodzina pszczół zużywa do 30 kg wołowiny. Z powodu braku paszy białkowej w ulu, macica zmniejsza składanie jaj i rozwój kolonii pszczół zwalnia, a przy jej braku zatrzymuje się. W każdej kolonii pszczół powinno być 1-2 ramek z pergą (z brakiem, pszczelarz uzupełnia kolonie pszczół ramkami perge). W przypadku braku ram z pergą w zimnej i nielotnej pogodzie dla pszczół, rodziny pszczele żywią się substytutami. Dobrym substytutem jest mieszanina białek przygotowana na bazie mąki sojowej. Mąkę sojową przesiewa się przez sito nylonowe i lekko smaży. Następnie syrop cukrowy przygotowuje się z 2 części cukru i 1 części wody, w której rozpuszcza się drożdże piekarnicze (1 litr wody, 2 kg cukru i 0,5 kg drożdży piekarniczych). Syrop cukrowy z drożdżami podgrzewa się do temperatury bliskiej wrzenia (ale nie przegotowanej). W schłodzonym syropie dodaj ugotowaną mąkę sojową w takiej ilości, aby powstałe ciasto się nie rozprzestrzeniło. Pożądane jest uzyskanie wynikowej masy do 20-25% perga. Przygotowany opatrunek z białka umieszcza się w ulu na ramie (200-400 g substytutu perga wystarcza rodzinie pszczół na tydzień). Stosowane są również suplementy białkowe z pyłku miodu: 2 części miodu, podgrzane do 50 ° C, a połowa pyłku ziemnego (zebrana w przyszłości) jest mieszana i chłodzona. Uzyskany suplement białkowy daje pszczołom plastikową torebkę z otworami 0,5-1 mm 0,2-0,3 kg co drugi dzień. Pszczoły są dobrze przyswajane przez białko mleka krowiego, więc można użyć dodatku białka cukru i mleka: 2 części cukru rozpuszczonego w 1 części odtłuszczonego mleka, dodać (jeśli są obecne) 0,16 g chlorku kobaltu lub siarczanu i dodać 0,5 litra do karmideł dziennie.