Umiarkowanie pulchny, średnio wykształcony


Niedawno dostałem gęsi, ale nie wiem, jak się nimi opiekować. W szczególności miałem takie pytania: jak i czym karmić ptaka, ile dni może kłamać jajko przed położeniem w inkubatorze?

Valentina Ivanovna MANESHINA , KinelJak wiadomo, poziom karmienia ptaków jest różny w zależności od zawartości. W okresie przygotowawczym do składania jaj preferowane jest owies. Kukurydza i jęczmień, a także odpady mięsne, powodują szybką otyłość u drobiu. A grube gęsi zwykle noszą zapłodnione jaja. Tak więc, w ramach przygotowań do okresu produkcyjnego, konieczne jest dodanie do pasz zbożowych znacznej ilości siana łąkowego, kiszonki i roślin okopowych (ziemniaków, buraków, rzepy, marchwi).

Uprawy okopowe najlepiej podawać w surowej, pokruszonej formie, najlepiej gotować ziemniaki. Aby nakarmić gęsi w okresie lęgowym i przygotowawczym, potrzebujesz 2-3 razy dziennie. Sezon lęgowy rozpoczyna się w styczniu i lutym. W marcu gęsi przygotowują gniazdo.

W tym czasie muszą podać więcej pasz objętościowych z odmian ciastek i paszy pochodzenia zwierzęcego. Karmią ptaki 3-4 razy dziennie, dają ziarno w nocy. Podczas inkubacji jaj lepiej karmić gęsi karmą suchą, aby zapewnić czystość. W rzeczywistości, w wyniku zanieczyszczenia jaja, wykluwalność maleje, a śmiertelność zarodków wzrasta. Szczególnie cenne dla gęsi są zielone pasze. Z powodu braku zmniejszonej produkcji jaj.

Nie lekceważ i nie karm go. Powinny być pulchne, ale nie mieć nadwagi. W takim okresie, 10-15 dni przed zbiorem jaj do wylęgania piskląt, zaczynają się żywić. Odpowiednie płatki owsiane, pszenica, marchew, drożdże piekarskie, mączka rybna, olej rybny, mączka mięsno-kostna. "Uczta" trwa do końca składania jaj w gęsi.

Na wyklucie się jaj ma wpływ kilka czynników: czystość jaj, kształt, jakość powłoki, świeżość, przechowywanie i inkubacja (warunki inkubacji). Przy pełnym jajku do inkubacji skorupa jest półprzezroczysta, żółtko znajduje się pośrodku. Jaja wylęgowe zbiera się w czystym pojemniku i przechowuje w pomieszczeniu w temperaturze powietrza 8-12 ° C i wilgotności 75-80%. Wylęganie zależy od trwałości jaj. Możliwe jest dokładne odróżnienie gąsiora od gęsi w wieku 200-210 dni, kiedy samiec ma narząd płciowy.

Młode zwierzęta do mięsa hoduje się do wieku 63-70 dni. Następnie ptak zaczyna się wyliniać, a tuszki są słabo zrywane. Jak podłączyć różne lęki? Aby to zrobić, wszystkie zwierzęta muszą być traktowane ostro pachnącym naparem z ziół, aby cały ptak miał pojedynczy zapach.Sergey V. KARAMAEV , doktor nauk rolniczych, State Agricultural Academy, Samara Region, Kinel