Zdrowy ogon haczyka wieprzowego


Jak wybrać i wyhodować świnię? Najważniejsze, że powinien być zdrowy: oddycha równomiernie, szczecina dobrze przylega do dobrze odżywionego ciała. W przypadku tuczu mięsnego prosiąt jest długi, z szeroką klatką piersiową i ogonem - hakiem.

Wysokogatunkowe świnie rosną przez długi czas, ale dobrze przybierają na wadze. Zwierzęta na niskich nogach przestają rosnąć wcześnie i szybko stają się solone. Kupując, wybierz świnię, która je z apetytem, wystarczy i nie wysysa paszy. Ważne jest, aby zwierzę było przyzwyczajone do różnych pokarmów tak wcześnie, jak to możliwe, dlatego lepiej jest je nabyć w wieku dwóch miesięcy.

Bardziej opłacalne jest tuczenie prosiąt urodzonych na wiosnę. Ponieważ latem są karmione dużą ilością darmowej zielonej paszy. Przydaje się piołun: powoduje apetyt.

Najpierw karmię zwilżone koncentraty świniami. Gdy tylko zakupiona świnia przyzwyczai się do nowej sytuacji i paszy, zwiększam stawkę. Uprawiam cukinię dla prosiąt w moim ogrodzie. Daję im również odpady innych warzyw i owoców. Po prostu nie angażuj się w kwaśne zielone jabłka: wypełniają brzeg ziarna, a prosięta tracą apetyt.Ekaterina Mikhailovna EGOROVA , Samara Region, poz. Kinel

Miłość jest poddana nawet świniomDojrzałość fizjologiczna świń ma miejsce w wieku sześciu miesięcy, nie zaleca się jednak ich łączenia z knurami w tym okresie, ponieważ ciało młodej świni jeszcze nie w pełni umocniło się. Po raz pierwszy pozwól jej zbudować krycie w wieku 8-9 miesięcy, kiedy osiągnie wagę ciała 120-140 kg.

Ważne jest, aby nie przegapić tak zwanej rui (polowanie na seksualność), powtarzanej co 18-21 dni. Jej zewnętrznymi objawami są zaczerwienienie i obrzęk zewnętrznych narządów płciowych świni, wydzielanie z nich śluzu. Techka zwykle trwa dwa lub trzy dni, ale faktyczne polowanie na seks, to znaczy stan, w którym świnia swobodnie dopuszcza dzika, nie występuje natychmiast, ale 11-12 godzin po rozpoczęciu rui, który jest najlepszym czasem na kojarzenie. Jeśli na początku tego okresu świnia jest niespokojna i pędzi po maszynie, teraz pojawia się odruch bezruchu: zwierzę stoi cicho, z ręką przyciśniętą do grzbietu, a sacrum wygina grzbiet, wypina tyłek, przyjmując pozę wygodną do krycia.

Powtórz następnego dnia, aby zapewnić niezawodne nawożenie. Jeśli zapłodnienie się nie wydarzy, zacznij od nowa za dwa i pół do trzech tygodni. Zwierzęta nie ingerują, nie hałasują. Ciąża u świni trwa trzy miesiące, trzy tygodnie i trzy dni.

W okresie lęgowym, knur musi być silny, muskularny, ale nie gruby. Obejmuje w swojej diecie dużą ilość paszy białkowej (mączka grochowa, mączka sojowa, ciasto słonecznikowe, mączka mięsno-kostna, mączka rybna, odpady stołowe). Zagniatać ziemniaki zacieruć ziemniaki dla niego zagnieść nie w wodzie, ale w cieniu, dodając do nich mąkę z lucerny witaminowej, startą marchewkę i 2-3 świeże surowe jaja kurze.K.Y. VASILYEV , Ufa

Pierścień - w groszCo należy zrobić, aby świnie nie kopały ziemi? Radzę wstawić pierścienie do zwierząt.

Będziesz potrzebował kawałka miękkiego drutu na 10 cm i szydła. Są dezynfekowane (może być wódka). Górna część zwierzęcego prosięcia jest wycierana czystą szmatką i umazana nalewką jodu. Asystent trzyma prosiaka bezpiecznie, a lekarz uderza centa szydłem od góry w dół, tak aby wlot i wylot znajdowały się 0,5-1 cm od krawędzi. Szydło jest wyjęte, a drut jest natychmiast wkładany do otworów. Jej końce, aby nie powodować bólu zwierzęciu, zostają skręcone na dwa lub trzy obroty. Zbędny "bite off". Pierścień nie powinien naciskać na tkaninę. Po trzech lub czterech dniach rana goi się i prosiak będzie mógł jeść. Ale w ziemi nie będzie grzebać. Taką operację można wykonać 2,5-3 miesięczne zwierzęta.Mikhail G. CHINIYATOV , weterynarz, Samara Region, str. Buzaevka