Kozy mają swoją mądrość


Koza HerbataPicie kozła to proste zadanie. Jednak zwierzęta często wybierają i wybierają. Oto, co mogę powiedzieć z własnego doświadczenia. Podaję zawsze ciepły napój, dodam otręby. Pamiętaj, aby dodać trochę soli.

Ostatnio zaczęła podlewać kozy herbatą. Gotuję to w domu w rondlu, a potem daję zwierzętom picie czystej wody. Lubiły kozy herbaty, nawet zwiększały produkcję mleka. A mleko stało się lepsze do smaku.

Dodatkowo do napoju dodaję różne zioła lecznicze: ziele dziurawca, pokrzywy, miętę, itp. Moje kozy nie cierpią na niedobór witamin, prawie nic nie chorują i zawsze piją z wielką przyjemnością.E.F. KAFTASKINA , region Samara, str. Chubovka

Kozy mają swoją mądrośćPoczątkujący hodowcy kóz muszą zmierzyć się z wieloma problemami. Na przykład, czy konieczne jest oddzielenie kozy od kozłów? Niekoniecznie. Może mieszkać we wspólnej stodole na straganach o podwójnej powierzchni. Ułatwi to opiekę nad producentem, a on nie będzie pozbawiony żywności i uwagi.

A co, jeśli nie ma koziego mleka, które nakarmi dziecko? Nie rozpaczaj. Mleko kozie można z powodzeniem zastąpić pełnotłustym mlekiem, karmą dla niemowląt "Detolact", "Similak", ale nie zbożami i mąką. Wskazane jest mieszanie surowego jajka w mleku krowim.

Niektórzy nie wiedzą, co zrobić, jeśli klacze kozie dzielą przegródki między stragany. Aby tego uniknąć, pomocne będą solidne przegrody między straganami - kozy wtedy się nie widzą.Mikhail G. GINIYATOV , weterynarz, Samara Region, str. Buzaevka

A krawat i paszaPo przygotowaniu na miotły kozy, składowane i struny - tkaniny, druty przycinanie. Nigdy nie wiążę ich szmatami ani drutem. Najczęściej używam liści trzciny. Są długie, wystarczy jedna na dwie miotły. Trzeba tylko trochę wysuszyć - czasem surowe są rozdarte.

Dobrze jest też związać miotły z gałązkami wierzby, okazuje się, krawat i jedzenie.Sergey Pavlovich Sharapov , Samara Region, str. Georgievka

Koza i nie pachniePostanowiliśmy zdobyć koźlęcia: służył mu, starzał się. Ale jak sprawić, aby jego mięso "kozie" nie pachniało? Z pomocą weterynarza wykastrowali bestię i czekali, co z tego wyniknie.

W pierwszym tygodniu kóz chorował, jadł słabo. Po drugie, jego tłusty płaszcz stał się bardziej suchy, zaczął jeść lepiej i zaczął przybrać na wadze.

Półtora miesiąca po operacji specyficzny "zapach" kozy nie był już odczuwalny, a jego sierść całkowicie wyschła. Pod koniec drugiego miesiąca zwierzę zostało poddane ubojowi. Mięso okazało się soczyste i tłuste, bez żadnego zapachu.

Z własnego doświadczenia powiem, że nie jest konieczne wykorzystywanie producentów byków i owiec przed ubojem w celu pozyskania mięsa. Ale kozy i dziki - są konieczne.Egor I. LYSAYCHUK , region Samara, poz. Formalne