Każdego roku przygotowujemy gojące się jądra.


Gdyby było jajko i kura, głupiec by je ugotował "- mówią.

Najcenniejsze, prawdziwie złote jajko - świeże, świeże z gniazda. Zalety w nim nie liczą się - zestaw witamin, fitoncydów, substancji aromatycznych. A co najważniejsze - obecność enzymu lizozymu, podnoszący ton całego ciała (zbliżony do żeń-szenia).

Zjedzone jajko natychmiast zwiększa hemoglobinę we krwi. Ale enzym jest bardzo niestabilny, a po pięciu dniach jest prawie całkowicie zniszczony - dlatego jajka dietetyczne są o 40 procent droższe od stołówek. Inne czynniki również zachowują wartość odżywczą. Na przykład, jaja zimowe są znacząco gorsze od jaj letniego i jesiennego zbioru dzięki obecności karotenu, co można zobaczyć z żółtka.

Jaja przeznaczone do długotrwałego przechowywania są wyjmowane z gniazda (kasety) czystymi rękami, trzymając ostre i tępe końce dwoma palcami.

W żadnym wypadku nie można ich myć nawet czystą wodą, ponieważ spowoduje to uszkodzenie powłoki skorupy do skóry.

Zimą jaja można przechowywać w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze nie niższej niż 0 ° C i nie wyższej niż 12 ° C przez dwa do trzech tygodni. Jeśli chcesz zachować je dłużej, użyj metody suchego opakowania. Jako materiał opakowaniowy używano otrębów, plew, owsa, piasku, a nawet popiołu drzewnego. Jaja do zachowania muszą być całkowicie świeże. Jest to określane przez zanurzenie ich w 8% wodnym roztworze soli. Świeże jajka pozostaną na dnie naczyń, starsze będą unosić się lub całkowicie unosić na powierzchni. Surową kontrolę można przeprowadzić bez dodatku soli - w czystej wodzie.

Muszla nie powinna być uszkodzona. Pękające muszle są odkrywane przez lekkie stukanie jajami przeciwko sobie. Całe jajka wytwarzają dźwięk wyższy niż uszkodzony.

Jaja umieszcza się w szklanym lub ceramicznym naczyniu o pojemności około 5 litrów z ostrym końcem w dół. Następnie wlej roztwór konserwujący, aby płyn pokrywał jaja przez co najmniej 3 cm, można je natychmiast umieścić w naczyniu lub stopniowo, w razie potrzeby. Najważniejsze jest, aby jajka były całkowicie zanurzone w roztworze.

Konserwacja w wapiennej wodzie to stara, obecnie niedostatecznie wykorzystana metoda. W 10 litrach wody wymieszać 1 kg wapna hydratyzowanego, a następnie przefiltrować w celu usunięcia największych cząstek. Jednak większość wapna nie rozpuszcza się, a gdy jest w zawieszeniu, nalewać do niego naczynia z jajami. Nierozpuszczone wapno osadzi się na jajach i ścianach naczyń, a płyn stanie się klarowny w ciągu kilku dni. Szyjkę naczynia wiąże się z plastikową folią i umieszcza w ciemnym i zimnym miejscu.

Jajka w puszkach są sprawdzane od czasu do czasu. Jeśli poziom płynu spadnie, uzupełnij go świeżą zaprawą wapienną. Fluid mętności jest oznaką psucia się jaj. Jaja te są natychmiast usuwane ze zbiornika, pojawiają się i ponownie napełniają świeżym roztworem lub natychmiast je wykorzystują. W wodzie wapiennej jaja mogą być przechowywane przez 11 miesięcy.

Dość często płynne szkło stosuje się jako środek do konserwacji jaj. Aby przygotować roztwór, należy go rozcieńczyć wrzącą wodą w stosunku 1: 8 i wlać powstały roztwór do jaj złożonych w naczyniach o odpowiedniej objętości. Następnie szyjkę naczynia wiąże się z plastikową folią i umieszcza w zimnym i ciemnym miejscu. Kontrola ogranicza się do uzupełnienia poziomu roztworu suszącego czystą wodą.

Możesz przechowywać jaja i zamrożone. Trzeba tylko pamiętać, jak zamrożono zawartość jaj: oddzielnie osobno białka i żółtka lub homogenizowaną mieszankę.

Białka z zamrażania się nie zmieniają. Jest lekko ubity i wypełniony formami lodowymi bez żadnych dodatków.

Przed zamrożeniem żółtka należy dodać zgodnie z przyszłym zastosowaniem produktu lub 2% soli lub 5% cukru i dobrze wymieszać. Cukier lub sól dodaje się podczas zamrażania całej zawartości jaja. Jajka przygotowane w ten sposób można przechowywać w temperaturze od -18 ° C do -21 ° C przez jeden rok. Rozmrażaj je w temperaturze pokojowej.

Dla tych, którzy chcą rozpieszczać siebie i bliskich niezwykłym daniem, sugerują gotowanie likieru jajecznego: 0,75 l mleka powinno być rozpuszczone w 0,35 kg cukru, należy dodać sześć żółtek. Ogrzać mieszaninę w łaźni wodnej, ciągle mieszając, aż zgęstnieje (zwykle 10-15 minut). Pozostaw zagęszczoną mieszaninę do ostygnięcia. Gdy jest całkowicie chłodny, rozpuść w nim 0,2 l 96% alkoholu i dwie łyżeczki kawy z cukrem waniliowym. Gdy nalewka trochę zgęstnieje, należy ją opróżnić przez cienki sitko lub gazę i wlać do odpowiedniego naczynia.